Julbelysning är ett efterlängtat inslag när vintermörkret smyger sig på och med första advent runt hörnet är det åter dags att tända upp centrum i Lindesberg – men exakt vilken typ av belysning vi kommer få se blir en överraskning.
-Jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, säger Monica Lindh, enhetschef på Tillväxtförvaltningen.
På fredag 1 december kommer man traditionsenligt att tända julgranen i Flugparken inför första advent som stundar till helgen. Däremot kommer man inte att kunna tända upp belysningen i träden längs Kristinavägen, som har gått hårt åt av tidens tand och är i behov av ett byte.
– Den gamla julbelysningen är i jättedåligt skick, så vi kommer inte att kunna använda den. Jag fick i uppdrag under förra veckan att se över detta så vi kommer tyvärr inte att hinna få en ny belysning i träden i år, det får blir till nästa, men vi försöker lösa det på allra bästa sätt. Vi har däremot lagt en beställning på annan julbelysning, förklarar Monica Lindh.
Då tiden är knapp så kommer dessvärre den nya julbelysningen inte att hinna komma på plats innan första advent, men man kommer att göra sitt yttersta för att invånarna inte ska behöva vänta allt för länge.
– Leverantören som vi har kontakt med har utlovat leverans på fredag, sedan kommer vi att prioritera att få den på plats så snart det bara går, förklarar Monica.
Dekorationerna kommer bli ett stämningsfullt inslag i Flugparken, Norrtullstorget och en del av Kristinavägen men exakt vad för pynt som kan tänkas vänta kommuninvånarna vill Monica inte avslöja riktigt ännu.
– Det kan bli en kul överraskning, så jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, avslutar Monica.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.