Julbelysning är ett efterlängtat inslag när vintermörkret smyger sig på och med första advent runt hörnet är det åter dags att tända upp centrum i Lindesberg – men exakt vilken typ av belysning vi kommer få se blir en överraskning.
-Jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, säger Monica Lindh, enhetschef på Tillväxtförvaltningen.
På fredag 1 december kommer man traditionsenligt att tända julgranen i Flugparken inför första advent som stundar till helgen. Däremot kommer man inte att kunna tända upp belysningen i träden längs Kristinavägen, som har gått hårt åt av tidens tand och är i behov av ett byte.
– Den gamla julbelysningen är i jättedåligt skick, så vi kommer inte att kunna använda den. Jag fick i uppdrag under förra veckan att se över detta så vi kommer tyvärr inte att hinna få en ny belysning i träden i år, det får blir till nästa, men vi försöker lösa det på allra bästa sätt. Vi har däremot lagt en beställning på annan julbelysning, förklarar Monica Lindh.
Då tiden är knapp så kommer dessvärre den nya julbelysningen inte att hinna komma på plats innan första advent, men man kommer att göra sitt yttersta för att invånarna inte ska behöva vänta allt för länge.
– Leverantören som vi har kontakt med har utlovat leverans på fredag, sedan kommer vi att prioritera att få den på plats så snart det bara går, förklarar Monica.
Dekorationerna kommer bli ett stämningsfullt inslag i Flugparken, Norrtullstorget och en del av Kristinavägen men exakt vad för pynt som kan tänkas vänta kommuninvånarna vill Monica inte avslöja riktigt ännu.
– Det kan bli en kul överraskning, så jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, avslutar Monica.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.