Julbelysning är ett efterlängtat inslag när vintermörkret smyger sig på och med första advent runt hörnet är det åter dags att tända upp centrum i Lindesberg – men exakt vilken typ av belysning vi kommer få se blir en överraskning.
-Jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, säger Monica Lindh, enhetschef på Tillväxtförvaltningen.
På fredag 1 december kommer man traditionsenligt att tända julgranen i Flugparken inför första advent som stundar till helgen. Däremot kommer man inte att kunna tända upp belysningen i träden längs Kristinavägen, som har gått hårt åt av tidens tand och är i behov av ett byte.
– Den gamla julbelysningen är i jättedåligt skick, så vi kommer inte att kunna använda den. Jag fick i uppdrag under förra veckan att se över detta så vi kommer tyvärr inte att hinna få en ny belysning i träden i år, det får blir till nästa, men vi försöker lösa det på allra bästa sätt. Vi har däremot lagt en beställning på annan julbelysning, förklarar Monica Lindh.
Då tiden är knapp så kommer dessvärre den nya julbelysningen inte att hinna komma på plats innan första advent, men man kommer att göra sitt yttersta för att invånarna inte ska behöva vänta allt för länge.
– Leverantören som vi har kontakt med har utlovat leverans på fredag, sedan kommer vi att prioritera att få den på plats så snart det bara går, förklarar Monica.
Dekorationerna kommer bli ett stämningsfullt inslag i Flugparken, Norrtullstorget och en del av Kristinavägen men exakt vad för pynt som kan tänkas vänta kommuninvånarna vill Monica inte avslöja riktigt ännu.
– Det kan bli en kul överraskning, så jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, avslutar Monica.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.