Julbelysning är ett efterlängtat inslag när vintermörkret smyger sig på och med första advent runt hörnet är det åter dags att tända upp centrum i Lindesberg – men exakt vilken typ av belysning vi kommer få se blir en överraskning.
-Jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, säger Monica Lindh, enhetschef på Tillväxtförvaltningen.
På fredag 1 december kommer man traditionsenligt att tända julgranen i Flugparken inför första advent som stundar till helgen. Däremot kommer man inte att kunna tända upp belysningen i träden längs Kristinavägen, som har gått hårt åt av tidens tand och är i behov av ett byte.
– Den gamla julbelysningen är i jättedåligt skick, så vi kommer inte att kunna använda den. Jag fick i uppdrag under förra veckan att se över detta så vi kommer tyvärr inte att hinna få en ny belysning i träden i år, det får blir till nästa, men vi försöker lösa det på allra bästa sätt. Vi har däremot lagt en beställning på annan julbelysning, förklarar Monica Lindh.
Då tiden är knapp så kommer dessvärre den nya julbelysningen inte att hinna komma på plats innan första advent, men man kommer att göra sitt yttersta för att invånarna inte ska behöva vänta allt för länge.
– Leverantören som vi har kontakt med har utlovat leverans på fredag, sedan kommer vi att prioritera att få den på plats så snart det bara går, förklarar Monica.
Dekorationerna kommer bli ett stämningsfullt inslag i Flugparken, Norrtullstorget och en del av Kristinavägen men exakt vad för pynt som kan tänkas vänta kommuninvånarna vill Monica inte avslöja riktigt ännu.
– Det kan bli en kul överraskning, så jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, avslutar Monica.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.