Åtgärden man tog för att dämpa hastigheten på trafiken vid Fotbollsgatan har delat folket i två läger. Föräldrarna till barnen som måste passera vägen när de går till gamla Alnängsskolan, är mycket positiva till åtgärden. Andra tycker det känns osäkert då inga lagar styr vad gäller passerandet av avsmalnaden i vägen. Jan Gustavsson, Gata- och Parkavdelningen, säger att två bilar kan mötas på den aktuella platsen.
–Två bilar som kör i den rekommenderade hastigheten 30 km/h kan mötas utan problem. Passagen mäter 4,5 meter och det gör att de flesta bilar kan köra genom trots mötande trafik, säger Gustavsson.
Vid den andra passagen vid norra infarten finns redan märken efter kraftiga inbromsningar. Trots detta finns idag inga planer på att sätta upp ”lämna företräde skyltar” på platserna. –Det skulle kunna få motsatt effekt.
Då finns risken att man istället gasar lite extra för att hinna före den mötande bilen. Då är dagens lösning bättre, men visst kan det ta lite tid innan folk har anpassat sig till åtgärderna.
Rammade stolpe – första offret för avsmalnad väg?
En man bosatt i Storå körde natten till tisdag ner en stolpe vid norra infarten till Lindesberg. Mannen anmälde olyckan själv till polisen. Det finns inga säkra uppgifter på den aktuella platsen för olyckan, men polisen säger att det kan vara i ett av de farthinder (avsmalnader) i vägen strax norr om rondellen.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.