Åtgärden man tog för att dämpa hastigheten på trafiken vid Fotbollsgatan har delat folket i två läger. Föräldrarna till barnen som måste passera vägen när de går till gamla Alnängsskolan, är mycket positiva till åtgärden. Andra tycker det känns osäkert då inga lagar styr vad gäller passerandet av avsmalnaden i vägen. Jan Gustavsson, Gata- och Parkavdelningen, säger att två bilar kan mötas på den aktuella platsen.
–Två bilar som kör i den rekommenderade hastigheten 30 km/h kan mötas utan problem. Passagen mäter 4,5 meter och det gör att de flesta bilar kan köra genom trots mötande trafik, säger Gustavsson.
Vid den andra passagen vid norra infarten finns redan märken efter kraftiga inbromsningar. Trots detta finns idag inga planer på att sätta upp ”lämna företräde skyltar” på platserna. –Det skulle kunna få motsatt effekt.
Då finns risken att man istället gasar lite extra för att hinna före den mötande bilen. Då är dagens lösning bättre, men visst kan det ta lite tid innan folk har anpassat sig till åtgärderna.
Rammade stolpe – första offret för avsmalnad väg?
En man bosatt i Storå körde natten till tisdag ner en stolpe vid norra infarten till Lindesberg. Mannen anmälde olyckan själv till polisen. Det finns inga säkra uppgifter på den aktuella platsen för olyckan, men polisen säger att det kan vara i ett av de farthinder (avsmalnader) i vägen strax norr om rondellen.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.