Åtgärden man tog för att dämpa hastigheten på trafiken vid Fotbollsgatan har delat folket i två läger. Föräldrarna till barnen som måste passera vägen när de går till gamla Alnängsskolan, är mycket positiva till åtgärden. Andra tycker det känns osäkert då inga lagar styr vad gäller passerandet av avsmalnaden i vägen. Jan Gustavsson, Gata- och Parkavdelningen, säger att två bilar kan mötas på den aktuella platsen.
–Två bilar som kör i den rekommenderade hastigheten 30 km/h kan mötas utan problem. Passagen mäter 4,5 meter och det gör att de flesta bilar kan köra genom trots mötande trafik, säger Gustavsson.
Vid den andra passagen vid norra infarten finns redan märken efter kraftiga inbromsningar. Trots detta finns idag inga planer på att sätta upp ”lämna företräde skyltar” på platserna. –Det skulle kunna få motsatt effekt.
Då finns risken att man istället gasar lite extra för att hinna före den mötande bilen. Då är dagens lösning bättre, men visst kan det ta lite tid innan folk har anpassat sig till åtgärderna.
Rammade stolpe – första offret för avsmalnad väg?
En man bosatt i Storå körde natten till tisdag ner en stolpe vid norra infarten till Lindesberg. Mannen anmälde olyckan själv till polisen. Det finns inga säkra uppgifter på den aktuella platsen för olyckan, men polisen säger att det kan vara i ett av de farthinder (avsmalnader) i vägen strax norr om rondellen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.