Under onsdagen beslutade regeringen att följa Folkhälsomyndighetens rekommendation att begränsa folksamlingar, och därmed stoppa allmänna sammankomster med fler än 500 personer. Beslutet fattades som ett led i att försöka förhindra en större smittspridning av coronaviruset, och Besök Linde AB meddelar nu att man vidtar åtgärder för att följa beslutet.
– Vi följer de rekommendationer som myndigheterna ger och begränsar nu publikarrangemang i Lindesberg Arena enligt riktlinjerna, samtidigt som vi för täta dialoger med föreningar och andra intressenter som har verksamheter i arenan, berättar Jeanette Andersson, press- och mediakontakt på Besök Linde.
Även om arenans huvudingång numera hålls stängd, fortsätter ändå de flesta verksamheter som förut. Besökare till Restaurang Krydda och bowlingen hänvisas dock till ingången mot vattnet, medan de aktiva inom föreningarna använder en annan ingång.
– Skolans verksamhet fortsätter under dagtid och föreningarnas på kvällstid, sedan är det upp till varje förening att avgöra hur de vill göra. Vi tillhandahåller dock all information de behöver för att kunna veta hur många man kan ta in beroende på andra aktiviteter i arenan. Vi hjälps åt att sprida information, och vi följer utvecklingen mycket noggrant, berättar Jeanette och avslutar:
– Vi har full respekt för beslutet, vi befinner oss i ett extraordinärt läge i Sverige just nu och vi måste skydda de mest utsatta grupperna i samhället.
Besök Lindes två resterande anläggningar Badhuset Energikällan samt Lindesbergs Bio berörs i dagsläget inte av beslutet, då man understiger de maximala antalet om 500 personer.
• Badhuset har en maxkapacitet på 450 antal personer i byggnaden samtidigt vilket understiger antalet människor som omfattas beslutet gällande folksamlingar. Då vi i dagsläget inte har några bekräftade fall i Lindesberg kommer badhuset var öppet tills vidare. Vi följer dock smittspridningen noggrant och är beredda att stänga verksamheten med kort varsel.
• Lindesbergs Bio har en maxkapacitet på 255 antal personer vilket understiger antalet människor som omfattas beslutet gällande folksamlingar. Då vi i dagsläget inte har några bekräftade fall i Lindesberg kommer biografen fortsatt bedriva verksamhet. Vi följer dock smittspridningen noggrant och är beredda att stänga verksamheten med kort varsel.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.