Under onsdagen beslutade regeringen att följa Folkhälsomyndighetens rekommendation att begränsa folksamlingar, och därmed stoppa allmänna sammankomster med fler än 500 personer. Beslutet fattades som ett led i att försöka förhindra en större smittspridning av coronaviruset, och Besök Linde AB meddelar nu att man vidtar åtgärder för att följa beslutet.
– Vi följer de rekommendationer som myndigheterna ger och begränsar nu publikarrangemang i Lindesberg Arena enligt riktlinjerna, samtidigt som vi för täta dialoger med föreningar och andra intressenter som har verksamheter i arenan, berättar Jeanette Andersson, press- och mediakontakt på Besök Linde.
Även om arenans huvudingång numera hålls stängd, fortsätter ändå de flesta verksamheter som förut. Besökare till Restaurang Krydda och bowlingen hänvisas dock till ingången mot vattnet, medan de aktiva inom föreningarna använder en annan ingång.
– Skolans verksamhet fortsätter under dagtid och föreningarnas på kvällstid, sedan är det upp till varje förening att avgöra hur de vill göra. Vi tillhandahåller dock all information de behöver för att kunna veta hur många man kan ta in beroende på andra aktiviteter i arenan. Vi hjälps åt att sprida information, och vi följer utvecklingen mycket noggrant, berättar Jeanette och avslutar:
– Vi har full respekt för beslutet, vi befinner oss i ett extraordinärt läge i Sverige just nu och vi måste skydda de mest utsatta grupperna i samhället.
Besök Lindes två resterande anläggningar Badhuset Energikällan samt Lindesbergs Bio berörs i dagsläget inte av beslutet, då man understiger de maximala antalet om 500 personer.
• Badhuset har en maxkapacitet på 450 antal personer i byggnaden samtidigt vilket understiger antalet människor som omfattas beslutet gällande folksamlingar. Då vi i dagsläget inte har några bekräftade fall i Lindesberg kommer badhuset var öppet tills vidare. Vi följer dock smittspridningen noggrant och är beredda att stänga verksamheten med kort varsel.
• Lindesbergs Bio har en maxkapacitet på 255 antal personer vilket understiger antalet människor som omfattas beslutet gällande folksamlingar. Då vi i dagsläget inte har några bekräftade fall i Lindesberg kommer biografen fortsatt bedriva verksamhet. Vi följer dock smittspridningen noggrant och är beredda att stänga verksamheten med kort varsel.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.