Under onsdagen beslutade regeringen att följa Folkhälsomyndighetens rekommendation att begränsa folksamlingar, och därmed stoppa allmänna sammankomster med fler än 500 personer. Beslutet fattades som ett led i att försöka förhindra en större smittspridning av coronaviruset, och Besök Linde AB meddelar nu att man vidtar åtgärder för att följa beslutet.
– Vi följer de rekommendationer som myndigheterna ger och begränsar nu publikarrangemang i Lindesberg Arena enligt riktlinjerna, samtidigt som vi för täta dialoger med föreningar och andra intressenter som har verksamheter i arenan, berättar Jeanette Andersson, press- och mediakontakt på Besök Linde.
Även om arenans huvudingång numera hålls stängd, fortsätter ändå de flesta verksamheter som förut. Besökare till Restaurang Krydda och bowlingen hänvisas dock till ingången mot vattnet, medan de aktiva inom föreningarna använder en annan ingång.
– Skolans verksamhet fortsätter under dagtid och föreningarnas på kvällstid, sedan är det upp till varje förening att avgöra hur de vill göra. Vi tillhandahåller dock all information de behöver för att kunna veta hur många man kan ta in beroende på andra aktiviteter i arenan. Vi hjälps åt att sprida information, och vi följer utvecklingen mycket noggrant, berättar Jeanette och avslutar:
– Vi har full respekt för beslutet, vi befinner oss i ett extraordinärt läge i Sverige just nu och vi måste skydda de mest utsatta grupperna i samhället.
Besök Lindes två resterande anläggningar Badhuset Energikällan samt Lindesbergs Bio berörs i dagsläget inte av beslutet, då man understiger de maximala antalet om 500 personer.
• Badhuset har en maxkapacitet på 450 antal personer i byggnaden samtidigt vilket understiger antalet människor som omfattas beslutet gällande folksamlingar. Då vi i dagsläget inte har några bekräftade fall i Lindesberg kommer badhuset var öppet tills vidare. Vi följer dock smittspridningen noggrant och är beredda att stänga verksamheten med kort varsel.
• Lindesbergs Bio har en maxkapacitet på 255 antal personer vilket understiger antalet människor som omfattas beslutet gällande folksamlingar. Då vi i dagsläget inte har några bekräftade fall i Lindesberg kommer biografen fortsatt bedriva verksamhet. Vi följer dock smittspridningen noggrant och är beredda att stänga verksamheten med kort varsel.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.