Under onsdagen beslutade regeringen att följa Folkhälsomyndighetens rekommendation att begränsa folksamlingar, och därmed stoppa allmänna sammankomster med fler än 500 personer. Beslutet fattades som ett led i att försöka förhindra en större smittspridning av coronaviruset, och Besök Linde AB meddelar nu att man vidtar åtgärder för att följa beslutet.
– Vi följer de rekommendationer som myndigheterna ger och begränsar nu publikarrangemang i Lindesberg Arena enligt riktlinjerna, samtidigt som vi för täta dialoger med föreningar och andra intressenter som har verksamheter i arenan, berättar Jeanette Andersson, press- och mediakontakt på Besök Linde.
Även om arenans huvudingång numera hålls stängd, fortsätter ändå de flesta verksamheter som förut. Besökare till Restaurang Krydda och bowlingen hänvisas dock till ingången mot vattnet, medan de aktiva inom föreningarna använder en annan ingång.
– Skolans verksamhet fortsätter under dagtid och föreningarnas på kvällstid, sedan är det upp till varje förening att avgöra hur de vill göra. Vi tillhandahåller dock all information de behöver för att kunna veta hur många man kan ta in beroende på andra aktiviteter i arenan. Vi hjälps åt att sprida information, och vi följer utvecklingen mycket noggrant, berättar Jeanette och avslutar:
– Vi har full respekt för beslutet, vi befinner oss i ett extraordinärt läge i Sverige just nu och vi måste skydda de mest utsatta grupperna i samhället.
Besök Lindes två resterande anläggningar Badhuset Energikällan samt Lindesbergs Bio berörs i dagsläget inte av beslutet, då man understiger de maximala antalet om 500 personer.
• Badhuset har en maxkapacitet på 450 antal personer i byggnaden samtidigt vilket understiger antalet människor som omfattas beslutet gällande folksamlingar. Då vi i dagsläget inte har några bekräftade fall i Lindesberg kommer badhuset var öppet tills vidare. Vi följer dock smittspridningen noggrant och är beredda att stänga verksamheten med kort varsel.
• Lindesbergs Bio har en maxkapacitet på 255 antal personer vilket understiger antalet människor som omfattas beslutet gällande folksamlingar. Då vi i dagsläget inte har några bekräftade fall i Lindesberg kommer biografen fortsatt bedriva verksamhet. Vi följer dock smittspridningen noggrant och är beredda att stänga verksamheten med kort varsel.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.