Efter flera års kräftgång vände det plötsligt till succé året 2016 när allmänhetens kräftfiske resulterade i 10 000 fångade kräftor. Succén följdes upp 2017 med liknande siffror – och nu tror fiskearrangören att även det kommande fisket på fredag har goda förutsättningar att gå lika bra som senast det begav sig.
– Vi har gynnsamma förhållanden inför fredagen, kommenterar Magnus Karlsson, ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening.
Den ihållande hettan i sommar har med stor sannolikhet gett kräftbeståndet en positiv boost. Detta tror Magnus Karlsson och förklarar:
– Kräftor gillar värme och det ger dem goda förutsättningar för tillväxt. Den här sommaren har ju varit väldigt varm, så jag tror att det har varit positivt för kräftbeståndet i sjön och ån. Att det nu kommit lite regn och sänkt temperaturen i vattnet en aning, är absolut inget att oroa sig för. Regnet har syresatt vattnet och det gör att kräftorna blir mer aktiva. Vi har gynnsamma förhållanden inför fredagen, säger Magnus Karlsson.
Inför allmänhetens fiske provfiskar arrangören veckorna innan – och samtidigt flyttas kräftor från riktigt kräfttäta områden nere i Dalkarlshyttan upp till sjön där tillgången inte är lika stor. Provfisket i sommar har visat att det finns gott om sensommarens svarta guld.
– Det finns gott om kräftor, så jag skulle inte bli förvånad om vi får uppleva ännu ett fint kräftfiske, avslutar Magnus Karlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.