Efter flera års kräftgång vände det plötsligt till succé året 2016 när allmänhetens kräftfiske resulterade i 10 000 fångade kräftor. Succén följdes upp 2017 med liknande siffror – och nu tror fiskearrangören att även det kommande fisket på fredag har goda förutsättningar att gå lika bra som senast det begav sig.
– Vi har gynnsamma förhållanden inför fredagen, kommenterar Magnus Karlsson, ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening.
Den ihållande hettan i sommar har med stor sannolikhet gett kräftbeståndet en positiv boost. Detta tror Magnus Karlsson och förklarar:
– Kräftor gillar värme och det ger dem goda förutsättningar för tillväxt. Den här sommaren har ju varit väldigt varm, så jag tror att det har varit positivt för kräftbeståndet i sjön och ån. Att det nu kommit lite regn och sänkt temperaturen i vattnet en aning, är absolut inget att oroa sig för. Regnet har syresatt vattnet och det gör att kräftorna blir mer aktiva. Vi har gynnsamma förhållanden inför fredagen, säger Magnus Karlsson.
Inför allmänhetens fiske provfiskar arrangören veckorna innan – och samtidigt flyttas kräftor från riktigt kräfttäta områden nere i Dalkarlshyttan upp till sjön där tillgången inte är lika stor. Provfisket i sommar har visat att det finns gott om sensommarens svarta guld.
– Det finns gott om kräftor, så jag skulle inte bli förvånad om vi får uppleva ännu ett fint kräftfiske, avslutar Magnus Karlsson.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.