Efter flera års kräftgång vände det plötsligt till succé året 2016 när allmänhetens kräftfiske resulterade i 10 000 fångade kräftor. Succén följdes upp 2017 med liknande siffror – och nu tror fiskearrangören att även det kommande fisket på fredag har goda förutsättningar att gå lika bra som senast det begav sig.
– Vi har gynnsamma förhållanden inför fredagen, kommenterar Magnus Karlsson, ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening.
Den ihållande hettan i sommar har med stor sannolikhet gett kräftbeståndet en positiv boost. Detta tror Magnus Karlsson och förklarar:
– Kräftor gillar värme och det ger dem goda förutsättningar för tillväxt. Den här sommaren har ju varit väldigt varm, så jag tror att det har varit positivt för kräftbeståndet i sjön och ån. Att det nu kommit lite regn och sänkt temperaturen i vattnet en aning, är absolut inget att oroa sig för. Regnet har syresatt vattnet och det gör att kräftorna blir mer aktiva. Vi har gynnsamma förhållanden inför fredagen, säger Magnus Karlsson.
Inför allmänhetens fiske provfiskar arrangören veckorna innan – och samtidigt flyttas kräftor från riktigt kräfttäta områden nere i Dalkarlshyttan upp till sjön där tillgången inte är lika stor. Provfisket i sommar har visat att det finns gott om sensommarens svarta guld.
– Det finns gott om kräftor, så jag skulle inte bli förvånad om vi får uppleva ännu ett fint kräftfiske, avslutar Magnus Karlsson.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.