En privatperson har vänt sig till Lindesbergs kommun med anledning av att denne fått besök av rådjur i trädgården och nu vill ha hjälp att sätta stopp för fler besök från djuren. Ansvarig avdelning för skyddsjakt har dock bedömt att situationen inte kräver åtgärd just nu.
Att få se ett rådjur mitt i ett bostadsområde är inget ovanligt i Lindesberg. Dock är det inte alla som uppskattar inslaget då djuren gärna söker sig till villaträdgårdarna där de kan orsaka en hel del skador på växtligheten till ”trädgårdsmästarens” förtret. Nu har en villaägare på Björnbärsvägen, Hagabergsområdet, tröttnat på rådjurens spontanitet i dennes trädgård och vänt sig till Lindesbergs kommun och efterfrågat skyddsjakt på de djur som uppehåller sig i det aktuella området.
– Det är endast en person som har hört av sig och tyckt att det är ett problem. Det skall tydligen röra sig om två djur, en get och ett kid, som varit på besök i trädgården. Vår bedömning är att det inte kräver någon åtgärd just nu, säger Jesper Almlöf på Näringsliv och utveckling.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.