För bara några dagar sedan kom beskedet, att konserter och andra stora publikevenemang får genomföras utan restriktioner från och med 29 september. Trots detta har vissa arrangörer valt att ta glädjebeskedet med en rejäl nypa salt och övervägande. En av dessa är Manskören Harmoni, som nu meddelar att Capricen i november ej kommer att genomföras – och att man istället flyttar fram den till våren nästa år.
– Trots att Regeringen och Folkhälsomyndigheten har öppnat upp för samtliga publika evenemang fr.o.m. 29 september har vi efter moget övervägande beslutat att skjuta upp Capricen som skulle ha gått av stapeln 6 november, meddelar Manskören Harmoni i ett pressmeddelande på fredagen.
Nytt datum för capricen är 23 april. De biljetter som såldes till Caprice 2020 gäller vid den nu planerade vårcapricen. Vidare berättar arrangören närmare vilka skälen är till det beslut man nu har fattat. Läs nedan:
– Centralt för körsång och i synnerhet för att bygga en show av en kvalité som vi kan stå för och vara stolta över och som förväntas av vår publik, är att vi får tid att öva tätt tillsammans som en kör och utan restriktioner.
– Under pandemin har vi i huvudsak övat digitalt där var och en har suttit på sin kammare och följt Rickards instruktioner vilket inte är optimalt.
– Nyligen kunde vi börja öva tillsammans men vi har fortsatt tvingats hålla avstånd till varandra vilket begränsar möjligheten att lyssna in och balansera sin stämma.
– Vi har inte varit fulltaliga vid någon övning i höst, delvis på grund av att flera har haft förkylningssymptom och har stannat hemma enligt de restriktioner som gäller och som fortsatt kommer att gälla även efter den 29 september.
– Vi tror och hoppas att var och en kan förstå att med mindre än två månader till höstens Caprice och med osäkerheten kring hur mycket (eller lite) vi kommer att kunna öva tillsammans talar tiden emot oss.
– Det finns heller ingen garanti för att vi kan presentera en fulltalig kör vid en Caprice i höst då förutsättningen fortsatt är att alla som deltar måste vara symptomfria.
– Risken finns också att Regeringen och Folkhälsomyndigheten med kort varsel på nytt begränsar antalet personer vid publika evenemang. Kostnader för artister, musiker m.m. skulle då komma att debiteras oss även om Capricen inte kan genomföras vilket i sin tur skulle innebära att de biljetter som är sålda inte kan återbetalas eller användas vid Capricen 2022.
– Sist men inte minst vill vi att samtliga i vår publik ska känna sig helt trygga beträffande smittorisk och bedömer att situationen kommer att vara säkrare i april 2022 då merparten kommer att vara fullt ut vaccinerade.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.