I onsdags togs beslutet att inte tillsätta en ny ekonomichef för Lindesbergs kommun förrän nästa år. Orsaken är den att den kandidat som var aktuell inte accepterade chefslönen på 30 000 kronor. Det betyder att man nu ska fördela ekonomiarbetet i väntan på att nya lämpliga kandidater för tjänsten ska tas fram, vilket kan ta tid. –Vi kommer inte att tillsätta någon ny ekonomichef under de närmsta sex månaderna. Med intervjuer och en uppsägningstid på tre månader så dröjer det minst fram till nästa sommar innan vi kan anställa någon, säger Kommundirektör Bo Hansson.
I dagsläget är det bevisligen mycket svårt att få tag på duktiga ekonomer vilket gör att lönerna ofta är avgörande. I Stockholm ligger ekonomichefslönen på ca 40 000 kronor och i det här fallet var det en starkt bidragande orsak till att den tilltänkte chefen tackade nej. –Löneläget är annat i t ex Stockholm, det är jag fullt medveten om. Det var helt enkelt hans kvalifikationer och löneläget i Lindesberg som inte passade ihop. Just nu är det mycket svårt att hitta kvalificerade ekonomer och konkurrensen om dem är hård. Men målsättningen är självklart att så snart som möjligt hitta rätt person för tjänsten, menar Hansson.
Även om årsredovisningen beräknas visa ett minus i budgeten så ser det mycket bättre ut än i fjol. Den prognos som presenterades i september visar på tre miljoner minus, vilket ser betydligt ljusare ut än 1999 då siffran låg på 25 miljoner minus. –Det är framförallt ökade intäkter som förbättrat ekonomin och det finns inget som idag tyder på att det blir bättre eller sämre vid bokslutet.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.