I onsdags togs beslutet att inte tillsätta en ny ekonomichef för Lindesbergs kommun förrän nästa år. Orsaken är den att den kandidat som var aktuell inte accepterade chefslönen på 30 000 kronor. Det betyder att man nu ska fördela ekonomiarbetet i väntan på att nya lämpliga kandidater för tjänsten ska tas fram, vilket kan ta tid. –Vi kommer inte att tillsätta någon ny ekonomichef under de närmsta sex månaderna. Med intervjuer och en uppsägningstid på tre månader så dröjer det minst fram till nästa sommar innan vi kan anställa någon, säger Kommundirektör Bo Hansson.
I dagsläget är det bevisligen mycket svårt att få tag på duktiga ekonomer vilket gör att lönerna ofta är avgörande. I Stockholm ligger ekonomichefslönen på ca 40 000 kronor och i det här fallet var det en starkt bidragande orsak till att den tilltänkte chefen tackade nej. –Löneläget är annat i t ex Stockholm, det är jag fullt medveten om. Det var helt enkelt hans kvalifikationer och löneläget i Lindesberg som inte passade ihop. Just nu är det mycket svårt att hitta kvalificerade ekonomer och konkurrensen om dem är hård. Men målsättningen är självklart att så snart som möjligt hitta rätt person för tjänsten, menar Hansson.
Även om årsredovisningen beräknas visa ett minus i budgeten så ser det mycket bättre ut än i fjol. Den prognos som presenterades i september visar på tre miljoner minus, vilket ser betydligt ljusare ut än 1999 då siffran låg på 25 miljoner minus. –Det är framförallt ökade intäkter som förbättrat ekonomin och det finns inget som idag tyder på att det blir bättre eller sämre vid bokslutet.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.