I onsdags togs beslutet att inte tillsätta en ny ekonomichef för Lindesbergs kommun förrän nästa år. Orsaken är den att den kandidat som var aktuell inte accepterade chefslönen på 30 000 kronor. Det betyder att man nu ska fördela ekonomiarbetet i väntan på att nya lämpliga kandidater för tjänsten ska tas fram, vilket kan ta tid. –Vi kommer inte att tillsätta någon ny ekonomichef under de närmsta sex månaderna. Med intervjuer och en uppsägningstid på tre månader så dröjer det minst fram till nästa sommar innan vi kan anställa någon, säger Kommundirektör Bo Hansson.
I dagsläget är det bevisligen mycket svårt att få tag på duktiga ekonomer vilket gör att lönerna ofta är avgörande. I Stockholm ligger ekonomichefslönen på ca 40 000 kronor och i det här fallet var det en starkt bidragande orsak till att den tilltänkte chefen tackade nej. –Löneläget är annat i t ex Stockholm, det är jag fullt medveten om. Det var helt enkelt hans kvalifikationer och löneläget i Lindesberg som inte passade ihop. Just nu är det mycket svårt att hitta kvalificerade ekonomer och konkurrensen om dem är hård. Men målsättningen är självklart att så snart som möjligt hitta rätt person för tjänsten, menar Hansson.
Även om årsredovisningen beräknas visa ett minus i budgeten så ser det mycket bättre ut än i fjol. Den prognos som presenterades i september visar på tre miljoner minus, vilket ser betydligt ljusare ut än 1999 då siffran låg på 25 miljoner minus. –Det är framförallt ökade intäkter som förbättrat ekonomin och det finns inget som idag tyder på att det blir bättre eller sämre vid bokslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: I Helsingborg kan man nu på Dunkers kulturhus se en utställning med titeln ”Medmänsklighetens spår.” Där presenteras minnet av de vita bussarna och båtarna. De användes under våren 1945. Under ledning av greve Folke Bernadotte och i Röda Korsets regi transporterades fångar från de tyska koncentrationslägren till Sverige.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången. Bakom arrangemanget står Jerle Stadsförening, som vill uppmärksamma det som en gång var tänkt att bli centrum i Bergslagen, men istället blev Sveriges minsta stad.
– Vi har märkt hur stort intresset är för vår lilla stad, och därför vill vi fortsätta att lyfta fram den, säger Janne Olsson, ordförande i Jerle Stadsförening.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.