I onsdags togs beslutet att inte tillsätta en ny ekonomichef för Lindesbergs kommun förrän nästa år. Orsaken är den att den kandidat som var aktuell inte accepterade chefslönen på 30 000 kronor. Det betyder att man nu ska fördela ekonomiarbetet i väntan på att nya lämpliga kandidater för tjänsten ska tas fram, vilket kan ta tid. –Vi kommer inte att tillsätta någon ny ekonomichef under de närmsta sex månaderna. Med intervjuer och en uppsägningstid på tre månader så dröjer det minst fram till nästa sommar innan vi kan anställa någon, säger Kommundirektör Bo Hansson.
I dagsläget är det bevisligen mycket svårt att få tag på duktiga ekonomer vilket gör att lönerna ofta är avgörande. I Stockholm ligger ekonomichefslönen på ca 40 000 kronor och i det här fallet var det en starkt bidragande orsak till att den tilltänkte chefen tackade nej. –Löneläget är annat i t ex Stockholm, det är jag fullt medveten om. Det var helt enkelt hans kvalifikationer och löneläget i Lindesberg som inte passade ihop. Just nu är det mycket svårt att hitta kvalificerade ekonomer och konkurrensen om dem är hård. Men målsättningen är självklart att så snart som möjligt hitta rätt person för tjänsten, menar Hansson.
Även om årsredovisningen beräknas visa ett minus i budgeten så ser det mycket bättre ut än i fjol. Den prognos som presenterades i september visar på tre miljoner minus, vilket ser betydligt ljusare ut än 1999 då siffran låg på 25 miljoner minus. –Det är framförallt ökade intäkter som förbättrat ekonomin och det finns inget som idag tyder på att det blir bättre eller sämre vid bokslutet.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.