Under lördagen och söndagen genomfördes nya sökinsatser efter den försvunna kvinnan i Vedevåg, som LindeNytt rapporterat om tidigare. Organisationen FIKK, som höll i insatsen, uppger att helgens sök dessvärre inte renderade i något konkret fynd. Dock kommer man inte släppa ärendet.
– Det finns ju en anhörig som till varje pris vill att hon skall hittas, så vi ger inte upp, kommenterar Lena Knutsson
I såväl terräng som vattendrag, söktes områden i Vedevåg efter den 54-åriga kvinnan som har varit försvunnen sedan snart två månader tillbaka. Tidigare har områden i Vedevåg och Frövi varit föremål för FIKK:s sökinsatser, men under den gångna helgen koncentrerade man sig helt på områden i Vedevåg.
Bland annat sökte man i Vedevågssjön med hjälp av både ekolod och hund. Något genombrott har ej gjorts, men all information som eftersöksgruppen noterat under de två dagarna, skall nu lämnas över till polisens förundersökningsledare.
– Vi kommer nu låta polisen ta del av vårt material, sedan får de avgöra hur vi går vidare, vilket område nästa sökinsats bör fokusera på. För vi kommer inte släppa det här ärendet. Det finns ju en anhörig som till varje pris vill att hon skall hittas, så vi ger inte upp, säger Lena Knutsson som ingår i eftersöksgruppen.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.