Under lördagen och söndagen genomfördes nya sökinsatser efter den försvunna kvinnan i Vedevåg, som LindeNytt rapporterat om tidigare. Organisationen FIKK, som höll i insatsen, uppger att helgens sök dessvärre inte renderade i något konkret fynd. Dock kommer man inte släppa ärendet.
– Det finns ju en anhörig som till varje pris vill att hon skall hittas, så vi ger inte upp, kommenterar Lena Knutsson
I såväl terräng som vattendrag, söktes områden i Vedevåg efter den 54-åriga kvinnan som har varit försvunnen sedan snart två månader tillbaka. Tidigare har områden i Vedevåg och Frövi varit föremål för FIKK:s sökinsatser, men under den gångna helgen koncentrerade man sig helt på områden i Vedevåg.
Bland annat sökte man i Vedevågssjön med hjälp av både ekolod och hund. Något genombrott har ej gjorts, men all information som eftersöksgruppen noterat under de två dagarna, skall nu lämnas över till polisens förundersökningsledare.
– Vi kommer nu låta polisen ta del av vårt material, sedan får de avgöra hur vi går vidare, vilket område nästa sökinsats bör fokusera på. För vi kommer inte släppa det här ärendet. Det finns ju en anhörig som till varje pris vill att hon skall hittas, så vi ger inte upp, säger Lena Knutsson som ingår i eftersöksgruppen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.