Polisen jagar fortfarande de tre misstänkta gärningsmännen som rånade ICA Supermarket sent i söndags kväll. Många detaljer hemlighålls fortfarande av polisen av utredningsskäl, men man berättar dock att vittnesuppgifter är en bristvara så här långt. Därför kommer man mer aktivt att söka efter vittnen genom fortsatt dörrknackning.
Rånartrion hade gömt sig inne i butiken i väntan på att personal skulle stänga för kvällen. När entrédörrarna var låsta kom rånarna fram och slog till. Under knivhot bakbands personalen. Rånarna kom över en summa pengar innan de flydde från platsen.
Flyktvägen är en av detaljerna som är suddiga i utredningen. Det är ännu inte klarlagt om rånarna flydde per fot eller ett fordon. Det är sådana detaljer som måste klarna och nu hoppas man på hjälp från allmänheten för att nå dit.
-Det är en del oklarheter som vi gärna vill få hjälp med. Därför kommer vi fortsätta att leta vittnen idag (läs tisdag) och det gör vi aktivt genom dörrknackning. Vi breddar sökandet efter eventuella vittnen i centrala Lindesberg. Igår fokuserade vi bara på närområdet, men nu går vi ut bredare i sökandet efter personer som kan ha gjort viktiga iakttagelser, berättar Mats Nylén, informationsansvarig på Örebropolisen.
Polisen har ett bildmaterial från ICA-butikens övervakningskameror. Exakt vad detta material har gett polisen vill man inte kommentera i detalj. På stationen i Lindesberg antyds dock att det inte har lett fram till något. Örebropolisen är dock mer förtegen om detaljerna. Samtidigt understryker man att det eventuellt finns andra övervakningssystem i området som kan vara till hjälp.
-Det är något vi arbetar på att få klarhet om, berättar Nylén.
Dörrknackningen igår gav inte polisen något konkret. Det har visserligen inkommit en par enstaka tips men inget av direkt tyngd – så här långt.
-Vi hoppas naturligtvis på fler tips, allt är av intresse för oss, säger Mats Nylén.
Tipsa polisen: Telefon 114 14 (tryck sedan 2).
Tipsa anonymt via LindeNytt här
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.