Polisen jagar fortfarande de tre misstänkta gärningsmännen som rånade ICA Supermarket sent i söndags kväll. Många detaljer hemlighålls fortfarande av polisen av utredningsskäl, men man berättar dock att vittnesuppgifter är en bristvara så här långt. Därför kommer man mer aktivt att söka efter vittnen genom fortsatt dörrknackning.
Rånartrion hade gömt sig inne i butiken i väntan på att personal skulle stänga för kvällen. När entrédörrarna var låsta kom rånarna fram och slog till. Under knivhot bakbands personalen. Rånarna kom över en summa pengar innan de flydde från platsen.
Flyktvägen är en av detaljerna som är suddiga i utredningen. Det är ännu inte klarlagt om rånarna flydde per fot eller ett fordon. Det är sådana detaljer som måste klarna och nu hoppas man på hjälp från allmänheten för att nå dit.
-Det är en del oklarheter som vi gärna vill få hjälp med. Därför kommer vi fortsätta att leta vittnen idag (läs tisdag) och det gör vi aktivt genom dörrknackning. Vi breddar sökandet efter eventuella vittnen i centrala Lindesberg. Igår fokuserade vi bara på närområdet, men nu går vi ut bredare i sökandet efter personer som kan ha gjort viktiga iakttagelser, berättar Mats Nylén, informationsansvarig på Örebropolisen.
Polisen har ett bildmaterial från ICA-butikens övervakningskameror. Exakt vad detta material har gett polisen vill man inte kommentera i detalj. På stationen i Lindesberg antyds dock att det inte har lett fram till något. Örebropolisen är dock mer förtegen om detaljerna. Samtidigt understryker man att det eventuellt finns andra övervakningssystem i området som kan vara till hjälp.
-Det är något vi arbetar på att få klarhet om, berättar Nylén.
Dörrknackningen igår gav inte polisen något konkret. Det har visserligen inkommit en par enstaka tips men inget av direkt tyngd – så här långt.
-Vi hoppas naturligtvis på fler tips, allt är av intresse för oss, säger Mats Nylén.
Tipsa polisen: Telefon 114 14 (tryck sedan 2).
Tipsa anonymt via LindeNytt här
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.