Polisen jagar fortfarande de tre misstänkta gärningsmännen som rånade ICA Supermarket sent i söndags kväll. Många detaljer hemlighålls fortfarande av polisen av utredningsskäl, men man berättar dock att vittnesuppgifter är en bristvara så här långt. Därför kommer man mer aktivt att söka efter vittnen genom fortsatt dörrknackning.
Rånartrion hade gömt sig inne i butiken i väntan på att personal skulle stänga för kvällen. När entrédörrarna var låsta kom rånarna fram och slog till. Under knivhot bakbands personalen. Rånarna kom över en summa pengar innan de flydde från platsen.
Flyktvägen är en av detaljerna som är suddiga i utredningen. Det är ännu inte klarlagt om rånarna flydde per fot eller ett fordon. Det är sådana detaljer som måste klarna och nu hoppas man på hjälp från allmänheten för att nå dit.
-Det är en del oklarheter som vi gärna vill få hjälp med. Därför kommer vi fortsätta att leta vittnen idag (läs tisdag) och det gör vi aktivt genom dörrknackning. Vi breddar sökandet efter eventuella vittnen i centrala Lindesberg. Igår fokuserade vi bara på närområdet, men nu går vi ut bredare i sökandet efter personer som kan ha gjort viktiga iakttagelser, berättar Mats Nylén, informationsansvarig på Örebropolisen.
Polisen har ett bildmaterial från ICA-butikens övervakningskameror. Exakt vad detta material har gett polisen vill man inte kommentera i detalj. På stationen i Lindesberg antyds dock att det inte har lett fram till något. Örebropolisen är dock mer förtegen om detaljerna. Samtidigt understryker man att det eventuellt finns andra övervakningssystem i området som kan vara till hjälp.
-Det är något vi arbetar på att få klarhet om, berättar Nylén.
Dörrknackningen igår gav inte polisen något konkret. Det har visserligen inkommit en par enstaka tips men inget av direkt tyngd – så här långt.
-Vi hoppas naturligtvis på fler tips, allt är av intresse för oss, säger Mats Nylén.
Tipsa polisen: Telefon 114 14 (tryck sedan 2).
Tipsa anonymt via LindeNytt här
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.