Här installeras julen av företaget NLF. Foto: NLF, Nora Lindefrakt AB.
Ingen julgran i centrum – men väl en bjässe vid infarten
Den traditionella julgranen i centrala Lindesberg lyser med sin frånvaro i år. Detta med anledning av den pågående ombyggnaden av Flugparken. Istället får bilburna medborgare avnjuta en julgran i gigantiskt format vid mellersta infarten till Lindesberg.
– Det är nog den största julgran vi har placerat ut någonsin, kommenterar John Storm, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
På uppdrag av Samhällsbyggnad Bergslagen, åkte företaget NLF (Nora Lindefrakt AB) i onsdags runt och julpyntade på flera platser. På bilden ovan ses kranförare Johan Almgren, med fingertoppskänsla, styra julbjässen till sin plats på rastplatsen – mellersta infarten till Lindesberg.
Foto: NLF
De traditionsenliga julgranarna har därmed placerats ut inför högtiden som komma skall. Dock förekommer en avvikelse i planerna i år. Den stora julgran som normalt pryder Flugparken i centrala Lindesberg, uteblir i år med anledning av den pågående ombyggnaden där.
– Och dessvärre finns inget alternativ i centrala Lindesberg. En sådan här stor gran kan inte placeras ut hursomhelst, det måste finnas tillgång till en ”fot” som klarar påfrestningen av en sådan stor och tung gran, förklarar John Storm på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Granen har hämtats från kommunal mark i området Norslund och beskrivs som en rejäl pjäs.
– Visst finns det motstycken att hitta ute i skogen, men det är nog den största julgran vi har placerat ut någonsin i alla fall. Det är inte alltid så lätt att hitta en så här stor och fin gran, för den måste ha vuxit på en bra och öppen plats för att grenverket skall vara fint runt om hela trädet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...