Här installeras julen av företaget NLF. Foto: NLF, Nora Lindefrakt AB.
Ingen julgran i centrum – men väl en bjässe vid infarten
Den traditionella julgranen i centrala Lindesberg lyser med sin frånvaro i år. Detta med anledning av den pågående ombyggnaden av Flugparken. Istället får bilburna medborgare avnjuta en julgran i gigantiskt format vid mellersta infarten till Lindesberg.
– Det är nog den största julgran vi har placerat ut någonsin, kommenterar John Storm, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
På uppdrag av Samhällsbyggnad Bergslagen, åkte företaget NLF (Nora Lindefrakt AB) i onsdags runt och julpyntade på flera platser. På bilden ovan ses kranförare Johan Almgren, med fingertoppskänsla, styra julbjässen till sin plats på rastplatsen – mellersta infarten till Lindesberg.
Foto: NLF
De traditionsenliga julgranarna har därmed placerats ut inför högtiden som komma skall. Dock förekommer en avvikelse i planerna i år. Den stora julgran som normalt pryder Flugparken i centrala Lindesberg, uteblir i år med anledning av den pågående ombyggnaden där.
– Och dessvärre finns inget alternativ i centrala Lindesberg. En sådan här stor gran kan inte placeras ut hursomhelst, det måste finnas tillgång till en ”fot” som klarar påfrestningen av en sådan stor och tung gran, förklarar John Storm på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Granen har hämtats från kommunal mark i området Norslund och beskrivs som en rejäl pjäs.
– Visst finns det motstycken att hitta ute i skogen, men det är nog den största julgran vi har placerat ut någonsin i alla fall. Det är inte alltid så lätt att hitta en så här stor och fin gran, för den måste ha vuxit på en bra och öppen plats för att grenverket skall vara fint runt om hela trädet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
17 september 2025 klockan 10:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
FotoFredag: Blodmåne
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rö...
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
12 september 2025 klockan 10:49 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
10 september 2025 klockan 12:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.