Med våren kommer oro för vissa som bor i närheten av sjöar och vattendrag. En extrem vårflod med höga flöden kan orsaka stora skador på egendom. Just nu ger dock Linde energi ett lugnande besked till de som berörs. Någon extrem vårflod ser man inte på kartan i dagsläget.
”När man tittar med blotta ögat kan vattennivåerna i sjöar och vattendrag just nu upplevas höga. Dock har kommunägda Linde energi full kontroll på läget. Vattennivåerna i de vattendrag Linde energi ansvarar för i anslutning till sina fem vattenkraftstationer nosar på de övre dämningsgränserna, men är inte ovanligt höga”, skriver man i ett pressmeddelande.
– Vi ska nog inte kalla det vårflod men till följd av den senaste tidens regn och snö som smält går vi för full produktion och med välfyllda vattenmagasin, hälsar Peter Ström, chef Elproduktion på Linde energi.
– När det regnar den här årstiden då det fortfarande finns tjäle i marken och vegetationen inte kommit igång att suga åt sig vattnet, rinner all nederbörd snabbt fram till vattendragen och ut i våra magasin. Samma mängd nederbörd i sommar märker vi nästan inte av alls i normala fall, fortsätter Peter Ström.
”Även om risken för ännu högre flöden inte är så stor i dagsläget kan det vara bra att tänka på några saker och att vara extra försiktig i närheten av sjöar och vattendrag”.
– Vid de här vattennivåerna och när vi producerar för fullt är det stora krafter i rörelse. Var därför extra försiktig när du rör dig nära vattendragen. Strömmarna är kraftiga. Se gärna även till att båtar och bryggor är ordentligt förtöjda. Sliter de sig finns risken att de fastnar i våra kraftverksdammar, avslutar Peter Ström.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.