Pekka Kirsijärvi är synonymt med ordning i trafiken i Lindesberg. Men nu är den eran över. För Lindesbergs del finns det nämligen inte längre en riktig trafikpolis och det bekymrar bland annat kommunens trafikenhet.-Man har bestämt att det inte skall finnas en trafikpolisenhet och det är mycket beklagligt, säger Pekka Kirsijärvi.
Efter en större omorganisation, har den tidigare trafikpolisenheten tagits bort helt och hållet. Istället ligger det på utryckningspatrullerna att stävja trafikbrott. Detta kommer bara att sluta på ett sätt, menar tidigare trafikpolis Pekka Kirsijärvi som är upprörd över beslutet.
-Klart man blir förbannad när man stuvar om organisationen på det här sättet. Det kommer ju bara att innebära problem. Jag har faktiskt redan fått flera påringningar där folk påpekar att man redan nu ser effekterna av det här. Det har helt enkelt blivit mer buskörning i centrala Lindesberg, säger han.
Det krävs kontinuerliga insatser för att stävja trafikbrott, inte spontana ingripanden, anser han.
-Nu skall alltså utryckningspatrullerna sköta trafiken istället. Det innebär att de riktiga trafikinsatserna försvinner, det som ger långsiktig effekt. De har ju helt andra uppgifter att sköta om dagarna. Dessutom saknar de behörighet vad gäller pilotbilar och instrument som används vid trafikövervakning, förklarar Pekka Kirsijärvi.
Vad gör du nu när trafikenheten är upplöst?
-Jag hade två val: att säga upp mig eller stanna kvar som stationsinspektör. Jag valde det sista, vilket innebär att jag sitter på stationen och tar hand om lite allt möjligt, t ex tar upp anmälningar.
Mats Lidestig på kommunens trafikenhet, tycker att det har blivit märkbart mer bus i trafiken idag jämfört med för ganska nyligen sedan – det vill säga då trafikpolisenheten var verksam.
-Ja, det tycker jag men om det beror på att Pekka har slutat eller något annat, kan jag naturligtvis inte svara på. Men visst, Pekka var duktig och han var ute hela tiden och gjorde sitt jobb. Självklart ger det resultat därefter, förklarar Mats Lidestig.
Enligt Lidestig förekommer buskörning mer frekvent idag på kvällarna vid t ex Lidlparkeringen och vid Lindeskolan.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.