Pekka Kirsijärvi är synonymt med ordning i trafiken i Lindesberg. Men nu är den eran över. För Lindesbergs del finns det nämligen inte längre en riktig trafikpolis och det bekymrar bland annat kommunens trafikenhet.-Man har bestämt att det inte skall finnas en trafikpolisenhet och det är mycket beklagligt, säger Pekka Kirsijärvi.
Efter en större omorganisation, har den tidigare trafikpolisenheten tagits bort helt och hållet. Istället ligger det på utryckningspatrullerna att stävja trafikbrott. Detta kommer bara att sluta på ett sätt, menar tidigare trafikpolis Pekka Kirsijärvi som är upprörd över beslutet.
-Klart man blir förbannad när man stuvar om organisationen på det här sättet. Det kommer ju bara att innebära problem. Jag har faktiskt redan fått flera påringningar där folk påpekar att man redan nu ser effekterna av det här. Det har helt enkelt blivit mer buskörning i centrala Lindesberg, säger han.
Det krävs kontinuerliga insatser för att stävja trafikbrott, inte spontana ingripanden, anser han.
-Nu skall alltså utryckningspatrullerna sköta trafiken istället. Det innebär att de riktiga trafikinsatserna försvinner, det som ger långsiktig effekt. De har ju helt andra uppgifter att sköta om dagarna. Dessutom saknar de behörighet vad gäller pilotbilar och instrument som används vid trafikövervakning, förklarar Pekka Kirsijärvi.
Vad gör du nu när trafikenheten är upplöst?
-Jag hade två val: att säga upp mig eller stanna kvar som stationsinspektör. Jag valde det sista, vilket innebär att jag sitter på stationen och tar hand om lite allt möjligt, t ex tar upp anmälningar.
Mats Lidestig på kommunens trafikenhet, tycker att det har blivit märkbart mer bus i trafiken idag jämfört med för ganska nyligen sedan – det vill säga då trafikpolisenheten var verksam.
-Ja, det tycker jag men om det beror på att Pekka har slutat eller något annat, kan jag naturligtvis inte svara på. Men visst, Pekka var duktig och han var ute hela tiden och gjorde sitt jobb. Självklart ger det resultat därefter, förklarar Mats Lidestig.
Enligt Lidestig förekommer buskörning mer frekvent idag på kvällarna vid t ex Lidlparkeringen och vid Lindeskolan.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran