Pekka Kirsijärvi är synonymt med ordning i trafiken i Lindesberg. Men nu är den eran över. För Lindesbergs del finns det nämligen inte längre en riktig trafikpolis och det bekymrar bland annat kommunens trafikenhet.-Man har bestämt att det inte skall finnas en trafikpolisenhet och det är mycket beklagligt, säger Pekka Kirsijärvi.
Efter en större omorganisation, har den tidigare trafikpolisenheten tagits bort helt och hållet. Istället ligger det på utryckningspatrullerna att stävja trafikbrott. Detta kommer bara att sluta på ett sätt, menar tidigare trafikpolis Pekka Kirsijärvi som är upprörd över beslutet.
-Klart man blir förbannad när man stuvar om organisationen på det här sättet. Det kommer ju bara att innebära problem. Jag har faktiskt redan fått flera påringningar där folk påpekar att man redan nu ser effekterna av det här. Det har helt enkelt blivit mer buskörning i centrala Lindesberg, säger han.
Det krävs kontinuerliga insatser för att stävja trafikbrott, inte spontana ingripanden, anser han.
-Nu skall alltså utryckningspatrullerna sköta trafiken istället. Det innebär att de riktiga trafikinsatserna försvinner, det som ger långsiktig effekt. De har ju helt andra uppgifter att sköta om dagarna. Dessutom saknar de behörighet vad gäller pilotbilar och instrument som används vid trafikövervakning, förklarar Pekka Kirsijärvi.
Vad gör du nu när trafikenheten är upplöst?
-Jag hade två val: att säga upp mig eller stanna kvar som stationsinspektör. Jag valde det sista, vilket innebär att jag sitter på stationen och tar hand om lite allt möjligt, t ex tar upp anmälningar.
Mats Lidestig på kommunens trafikenhet, tycker att det har blivit märkbart mer bus i trafiken idag jämfört med för ganska nyligen sedan – det vill säga då trafikpolisenheten var verksam.
-Ja, det tycker jag men om det beror på att Pekka har slutat eller något annat, kan jag naturligtvis inte svara på. Men visst, Pekka var duktig och han var ute hela tiden och gjorde sitt jobb. Självklart ger det resultat därefter, förklarar Mats Lidestig.
Enligt Lidestig förekommer buskörning mer frekvent idag på kvällarna vid t ex Lidlparkeringen och vid Lindeskolan.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.