Det blir ingen stadsfest på Loppholmarna i sommar. Detta slutgiltiga beslut fattades av arrangören så sent som igår, måndag.- Vi hinner helt enkelt inte med allt just nu, kommenterar Kenth Persson på VTB Event.
Kyla och ihållande regn ställde till det rejält för tvådagarsfesten Linde Stadsfest förra året. På grund av dåligt väder uteblev publiken och festen ställdes in tidigt på kvällen dag två. Trots minnet av vattensjuka gräsmattor och ensiffrigt på termometern, har arrangören VTB Event ändå varit inställd på att köra vidare på konceptet – ända fram till igår.
– Vi hinner helt enkelt inte med allt just nu. Vi har ju vuxit väldigt mycket det senaste året, så det finns inte möjlighet att ta på oss ännu mer arbete för tillfället och därför beslutade vi igår att inte köra någon fest i år, berättar Kenth Persson.
2013 vann Vasselhyttans Taxi & Buss upphandlingen för färdtjänster i norra länsdelen (Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg) och växte sig dubbelt så stora över en natt.
Stadsfestarrangören ser dock inget hinder i att komma tillbaka i framtiden.
– Vi siktar på att komma tillbaka, det gör vi. Det känns inte så svårt att ta en paus nu eftersom andra festarrangörer har planer för liknande fester, så det känns lite som att vi dragit igång något som andra kan dra nytta av nu och det är väldigt positivt, säger Persson och syftar till bland annat Restaurang Palmas som planerar fler fester i Flugparken efter ett lyckat arrangemang i samband med Vårmönstringen nyligen.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.