Det blev över tolv timmar tur och retur på vägarna för Linde Volley, när man gästade skånska Engelholm under söndagen. Tre set spelades som även slutade med tre setförluster, även om Lindelaget såg ut att kunna hålla jämn nivå med motståndarlaget i det tredje setet.
Precis som i de tidigare matcherna så står Linde Volley i en svår sits med enbart sju spelare i laget. Mexikansk förstärkning ska vara på väg men under söndagen fick man klara sig på sin minimala spelartrupp, när man gästade de tidigare SM-vinnarna Engelholm.
Redan från matchens första serve så gick Engelholm mot ledning. Laura Reeks kunde kvittera till 1-1, men därefter kunde hemmalaget gå undan med poängen. Trots dubbla time-outer från Lindebänken och dubbla poäng från unga Tara Corocoran, så kom man aldrig ikapp skåningarna som inledde matchen med en säker setseger.
Även i det andra setet blev det ingen större dramatik. Ändå höll Linde Volley upp en jämn inledning, där man länge utmanade om ledningen. Med 10-9 inom setet kom time-outen från Linde som gjorde allt de kunde för hög utbetalning.
Trots dubbla poäng av Zeinab Kamara och Laura Reeks, så gick Engelholm mot en ny behaglig setseger.
I avslutningen höll man jämna steg med sina motståndare. Rutinerade Laura Reeks blev till stor hjälp att försöka hålla sig i närheten genom hela setet. Setet höll sig länge vid liv där Engleholm lyckades att rycka undan mot slutet, från 17-14 till 20-14.
Resultat Engelholm-Linde Volley
Slutresultat: 3-0 (25-12, 25-13, 25-21)
Publik: 143 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Moa Renström (3), Merta Sjögren (3), Tara Corocoran (3), Zeinab Kamara (2)
Nästa match: Söndagen 17:e oktober vs Sollentuna på bortaplan med matchstart kl. 14.30
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.