Det blev över tolv timmar tur och retur på vägarna för Linde Volley, när man gästade skånska Engelholm under söndagen. Tre set spelades som även slutade med tre setförluster, även om Lindelaget såg ut att kunna hålla jämn nivå med motståndarlaget i det tredje setet.
Precis som i de tidigare matcherna så står Linde Volley i en svår sits med enbart sju spelare i laget. Mexikansk förstärkning ska vara på väg men under söndagen fick man klara sig på sin minimala spelartrupp, när man gästade de tidigare SM-vinnarna Engelholm.
Redan från matchens första serve så gick Engelholm mot ledning. Laura Reeks kunde kvittera till 1-1, men därefter kunde hemmalaget gå undan med poängen. Trots dubbla time-outer från Lindebänken och dubbla poäng från unga Tara Corocoran, så kom man aldrig ikapp skåningarna som inledde matchen med en säker setseger.
Även i det andra setet blev det ingen större dramatik. Ändå höll Linde Volley upp en jämn inledning, där man länge utmanade om ledningen. Med 10-9 inom setet kom time-outen från Linde som gjorde allt de kunde för hög utbetalning.
Trots dubbla poäng av Zeinab Kamara och Laura Reeks, så gick Engelholm mot en ny behaglig setseger.
I avslutningen höll man jämna steg med sina motståndare. Rutinerade Laura Reeks blev till stor hjälp att försöka hålla sig i närheten genom hela setet. Setet höll sig länge vid liv där Engleholm lyckades att rycka undan mot slutet, från 17-14 till 20-14.
Resultat Engelholm-Linde Volley
Slutresultat: 3-0 (25-12, 25-13, 25-21)
Publik: 143 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Moa Renström (3), Merta Sjögren (3), Tara Corocoran (3), Zeinab Kamara (2)
Nästa match: Söndagen 17:e oktober vs Sollentuna på bortaplan med matchstart kl. 14.30
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…