Det blev över tolv timmar tur och retur på vägarna för Linde Volley, när man gästade skånska Engelholm under söndagen. Tre set spelades som även slutade med tre setförluster, även om Lindelaget såg ut att kunna hålla jämn nivå med motståndarlaget i det tredje setet.
Precis som i de tidigare matcherna så står Linde Volley i en svår sits med enbart sju spelare i laget. Mexikansk förstärkning ska vara på väg men under söndagen fick man klara sig på sin minimala spelartrupp, när man gästade de tidigare SM-vinnarna Engelholm.
Redan från matchens första serve så gick Engelholm mot ledning. Laura Reeks kunde kvittera till 1-1, men därefter kunde hemmalaget gå undan med poängen. Trots dubbla time-outer från Lindebänken och dubbla poäng från unga Tara Corocoran, så kom man aldrig ikapp skåningarna som inledde matchen med en säker setseger.
Även i det andra setet blev det ingen större dramatik. Ändå höll Linde Volley upp en jämn inledning, där man länge utmanade om ledningen. Med 10-9 inom setet kom time-outen från Linde som gjorde allt de kunde för hög utbetalning.
Trots dubbla poäng av Zeinab Kamara och Laura Reeks, så gick Engelholm mot en ny behaglig setseger.
I avslutningen höll man jämna steg med sina motståndare. Rutinerade Laura Reeks blev till stor hjälp att försöka hålla sig i närheten genom hela setet. Setet höll sig länge vid liv där Engleholm lyckades att rycka undan mot slutet, från 17-14 till 20-14.
Resultat Engelholm-Linde Volley
Slutresultat: 3-0 (25-12, 25-13, 25-21)
Publik: 143 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Moa Renström (3), Merta Sjögren (3), Tara Corocoran (3), Zeinab Kamara (2)
Nästa match: Söndagen 17:e oktober vs Sollentuna på bortaplan med matchstart kl. 14.30
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.