Det fruktade gruppmomentet under Idols slutaudtion såg ut att fälla Chris och hans gruppmedlemmar efter ett framträdande som sågades vid fotknölarna av juryn. Beskedet om hans fortsatta tävlande kommer dock först på måndag, efter en riktig cliffhanger i slutet av kvällens avsnitt.
Efter tisdagskvällen superhyllade framträdande av Chris Kläfford var det många som hoppades på en upprepning av succén, inte minst Anders Bagge som erkände att Chris och hans grupp tillhörde hans favoriter bland killarna. Dock blev mottagandet mycket svalare denna gången, iskallt skulle nog många säga.
Gruppen framförde Justin Timberlakes megahit ”Can´t stop the feeling”, men några varma känslor från juryn var det inte tal om efter uppträdandet.
– Vilket förbaskat slöseri med talang! Vad håller ni på med? utbrast en minst sagt frustrerad Nikki Amini bakom jurybordet.
– Nu känns det inte så jävla bra. Det var en sågning utan dess like, sade en besviken Chris i programmet efter gruppens framträdande.
Som sista grupp kallades killarna tillbaka in på scenen för att ta emot sin dom från juryn.
Men inget besked kom, istället blir det en riktig nagelbitare för tittarna tills på måndag kväll.
Idols slutaudition fortsätter på måndag i TV4 kl 20.00, då med solomomentet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.