13 Idoler skulle bli 12 och lagom när pulsen började stiga mot taket, ropades Martin Almgrens namn upp som nummer 10!
Igår, när Martin Almgrens kvalgrupp på fem skulle krympa till två, sjöng han ”Fat Bottomed Girls” av Queen, och juryn var inte enhälligt nöjda. Men han fångade svenska folkets hjärtan och därmed också deras röster och vidare gick han. Den här kvällen stundade den viktiga kvalfinal i TV4:s Idol och Martin Almgren levererade lika tonsäkert, charmigt och fantastiskt som tidigare gånger, när han framförde ”Hold back the river” av James Bay.
– Vilket otroligt spektra du har, vilken kontroll, berömde Anders Bagge Martin.
Bard och Laila var också positiva, även om Laila önskade lite mer scenspråk.
– Du måste sluta stå som en lyktstolpe, lite mer känsla!
Röstningen gick fort, var avklarad på bara några minuter, och Lernström ropade upp en efter en som skulle få gå vidare i Idol. När han började närma sig den åttonde, nionde, och Martin fortfarande satt kvar, steg säkerligen nervositeten hos de allra flesta. Och så, som nummer 10, äntligen, kunde man höra Martins namn ropas ut. Och han är vidare, Lindesbergs, och kanske snart hela Sveriges, Idol!
Och i Facebookgruppen ”Vi som röstar på Martin i Idol 2015” haglar gratulationerna in.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.