13 Idoler skulle bli 12 och lagom när pulsen började stiga mot taket, ropades Martin Almgrens namn upp som nummer 10!
Igår, när Martin Almgrens kvalgrupp på fem skulle krympa till två, sjöng han ”Fat Bottomed Girls” av Queen, och juryn var inte enhälligt nöjda. Men han fångade svenska folkets hjärtan och därmed också deras röster och vidare gick han. Den här kvällen stundade den viktiga kvalfinal i TV4:s Idol och Martin Almgren levererade lika tonsäkert, charmigt och fantastiskt som tidigare gånger, när han framförde ”Hold back the river” av James Bay.
– Vilket otroligt spektra du har, vilken kontroll, berömde Anders Bagge Martin.
Bard och Laila var också positiva, även om Laila önskade lite mer scenspråk.
– Du måste sluta stå som en lyktstolpe, lite mer känsla!
Röstningen gick fort, var avklarad på bara några minuter, och Lernström ropade upp en efter en som skulle få gå vidare i Idol. När han började närma sig den åttonde, nionde, och Martin fortfarande satt kvar, steg säkerligen nervositeten hos de allra flesta. Och så, som nummer 10, äntligen, kunde man höra Martins namn ropas ut. Och han är vidare, Lindesbergs, och kanske snart hela Sveriges, Idol!
Och i Facebookgruppen ”Vi som röstar på Martin i Idol 2015” haglar gratulationerna in.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.