13 Idoler skulle bli 12 och lagom när pulsen började stiga mot taket, ropades Martin Almgrens namn upp som nummer 10!
Igår, när Martin Almgrens kvalgrupp på fem skulle krympa till två, sjöng han ”Fat Bottomed Girls” av Queen, och juryn var inte enhälligt nöjda. Men han fångade svenska folkets hjärtan och därmed också deras röster och vidare gick han. Den här kvällen stundade den viktiga kvalfinal i TV4:s Idol och Martin Almgren levererade lika tonsäkert, charmigt och fantastiskt som tidigare gånger, när han framförde ”Hold back the river” av James Bay.
– Vilket otroligt spektra du har, vilken kontroll, berömde Anders Bagge Martin.
Bard och Laila var också positiva, även om Laila önskade lite mer scenspråk.
– Du måste sluta stå som en lyktstolpe, lite mer känsla!
Röstningen gick fort, var avklarad på bara några minuter, och Lernström ropade upp en efter en som skulle få gå vidare i Idol. När han började närma sig den åttonde, nionde, och Martin fortfarande satt kvar, steg säkerligen nervositeten hos de allra flesta. Och så, som nummer 10, äntligen, kunde man höra Martins namn ropas ut. Och han är vidare, Lindesbergs, och kanske snart hela Sveriges, Idol!
Och i Facebookgruppen ”Vi som röstar på Martin i Idol 2015” haglar gratulationerna in.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.