13 Idoler skulle bli 12 och lagom när pulsen började stiga mot taket, ropades Martin Almgrens namn upp som nummer 10!
Igår, när Martin Almgrens kvalgrupp på fem skulle krympa till två, sjöng han ”Fat Bottomed Girls” av Queen, och juryn var inte enhälligt nöjda. Men han fångade svenska folkets hjärtan och därmed också deras röster och vidare gick han. Den här kvällen stundade den viktiga kvalfinal i TV4:s Idol och Martin Almgren levererade lika tonsäkert, charmigt och fantastiskt som tidigare gånger, när han framförde ”Hold back the river” av James Bay.
– Vilket otroligt spektra du har, vilken kontroll, berömde Anders Bagge Martin.
Bard och Laila var också positiva, även om Laila önskade lite mer scenspråk.
– Du måste sluta stå som en lyktstolpe, lite mer känsla!
Röstningen gick fort, var avklarad på bara några minuter, och Lernström ropade upp en efter en som skulle få gå vidare i Idol. När han började närma sig den åttonde, nionde, och Martin fortfarande satt kvar, steg säkerligen nervositeten hos de allra flesta. Och så, som nummer 10, äntligen, kunde man höra Martins namn ropas ut. Och han är vidare, Lindesbergs, och kanske snart hela Sveriges, Idol!
Och i Facebookgruppen ”Vi som röstar på Martin i Idol 2015” haglar gratulationerna in.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.