I början av maj prisades hon som bästa kvinnliga idrottare vid Lindeskolans idrottsgala, och nu står det även klart att Frövi Judos Ingrid Nilsson kommer att representera Sverige vid sommarens Europaungdoms-OS. Dessutom belönades hon med en tredjeplats på världsrankingen efter helgens guldbragd i europacupen för ungdomar.
Framgångarna avlöser varandra för Frövi Judos 17-åriga supertalang Ingrid Nilsson. Under det gångna året har hon bland annat kammat hem dubbla guld på SM, ett brons på EM samt klättrat till en femteplats på världsrankingen i sin viktklass.
I helgen arrangerades europacupen för ungdomar i portugisiska Coimbra, där Ingrid återigen visade varför hon befinner sig i toppen av världseliten. Efter att övertygande vunnit samtliga sina matcher på ippon, vilket är den högsta poängen man kan få i judo, fick hon ställa sig högst upp på prispallen och ta emot ännu en guldmedalj. I finalen besegrade hon världsettan Shavon Gonzalez från USA, en vinst som belönade henne med en ny placering på världsrankingen, nämligen nummer tre.
När Svenska Judoförbundet under tisdagen presenterade truppen till sommarens ungdomsmästerskap fanns Ingrid med bland de uttagna. Först ut är U18-EM som går av stapeln den 23-25 juni i Porec, Kroatien. Knappt en månad senare, den 24-30 juli, är det dags för Europaungdoms-OS som hålls i slovakiska Banská Bystrica.
Ingrid Nilsson är garanterat ett namn att lägga på minnet för framtiden.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.