I början av maj prisades hon som bästa kvinnliga idrottare vid Lindeskolans idrottsgala, och nu står det även klart att Frövi Judos Ingrid Nilsson kommer att representera Sverige vid sommarens Europaungdoms-OS. Dessutom belönades hon med en tredjeplats på världsrankingen efter helgens guldbragd i europacupen för ungdomar.
Framgångarna avlöser varandra för Frövi Judos 17-åriga supertalang Ingrid Nilsson. Under det gångna året har hon bland annat kammat hem dubbla guld på SM, ett brons på EM samt klättrat till en femteplats på världsrankingen i sin viktklass.
I helgen arrangerades europacupen för ungdomar i portugisiska Coimbra, där Ingrid återigen visade varför hon befinner sig i toppen av världseliten. Efter att övertygande vunnit samtliga sina matcher på ippon, vilket är den högsta poängen man kan få i judo, fick hon ställa sig högst upp på prispallen och ta emot ännu en guldmedalj. I finalen besegrade hon världsettan Shavon Gonzalez från USA, en vinst som belönade henne med en ny placering på världsrankingen, nämligen nummer tre.
När Svenska Judoförbundet under tisdagen presenterade truppen till sommarens ungdomsmästerskap fanns Ingrid med bland de uttagna. Först ut är U18-EM som går av stapeln den 23-25 juni i Porec, Kroatien. Knappt en månad senare, den 24-30 juli, är det dags för Europaungdoms-OS som hålls i slovakiska Banská Bystrica.
Ingrid Nilsson är garanterat ett namn att lägga på minnet för framtiden.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.