Det blev riktigt gult och blått på Nationaldagen i Lindesberg – både på himlen och i Oscarsparken med alla flaggor. Lindesbergare fyllde såväl bryggan, som nyöppnade Café Oscar och här fanns också flera av de 110 nya svenska medborgare i Lindesberg (de blev det förra året) som fick diplom, tårta och välkomsttal.
Bengt Storbacka, kommunfullmäktiges ordförande, välkomnade de nya svenska medborgarna i kommunen under en särskild ceremoni i Kulturskolan – med musik av Kapell Malén, tårtkalas och tal:

– Vi är jättelyckliga över att fira Nationaldagen och jätteglada att vi blir fler. Jag har växt upp med att ta demokrati, öppenhet och mänskliga rättigheter för givet, sade han, talade om att värnet av det öppna samhället är viktigt att manifestera på Nationaldagen och han påminde om att människor i alla tider har vandrat. I Oscarsparken spann han vidare på det mångkulturella temat – ”Jag gillar Björn Borg, Zlatan och Martha”.

Paweh KuMoon och Maria November firade med tårta, att de blivit svenska medborgare. De har rötter i Burma, men det är Lindesberg som är hemma. Foto: Hans Andersson
Paweh KuMoon är 16 år och har levt i Sverige halva sitt liv. Lindesberg är hemma för henne, men hon flyttar nog härifrån, för hon vill utbilda sig till advokat. Hon har flyttat förr – hon har rötterna i Burma, har bott ett tag i Thailand. Ny svensk medborgare är också Usamah Najah Abdul Razaq från Bagdad. Han arbetar som AT-läkare på Lindesbergs Lasarett och funderar nu på vilken specialistutbildning han ska välja.
De nya svenska medborgarna i Fellingsbro och Frövi välkomnades också där det var nationaldagsfirande – liksom på Fornaboda och i Vedevåg.

”Cleo” – årets eldsjäl
Kjell ”Cleo” Karlsson är årets eldsjäl i Lindesberg. Han fick ta emot en check på 10 000 kr, blommor och ett tal direkt från scenen i Oscarsparken.
Egentligen är det onödigt att presentera en person med så många järn i elden, men här kommer i alla fall ett litet axplock: aktiv i Lions, Odd Fellow och Munskänkarna, idrottsledare i handbollen, gymnastiken, speaker under Lindesimmet och andra evenemang, en gång i tid handbollsspelare och de första insatserna gjorde han som aktiv i speedwayklubben Lindarna.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.