Det blev riktigt gult och blått på Nationaldagen i Lindesberg – både på himlen och i Oscarsparken med alla flaggor. Lindesbergare fyllde såväl bryggan, som nyöppnade Café Oscar och här fanns också flera av de 110 nya svenska medborgare i Lindesberg (de blev det förra året) som fick diplom, tårta och välkomsttal.
Bengt Storbacka, kommunfullmäktiges ordförande, välkomnade de nya svenska medborgarna i kommunen under en särskild ceremoni i Kulturskolan – med musik av Kapell Malén, tårtkalas och tal:

– Vi är jättelyckliga över att fira Nationaldagen och jätteglada att vi blir fler. Jag har växt upp med att ta demokrati, öppenhet och mänskliga rättigheter för givet, sade han, talade om att värnet av det öppna samhället är viktigt att manifestera på Nationaldagen och han påminde om att människor i alla tider har vandrat. I Oscarsparken spann han vidare på det mångkulturella temat – ”Jag gillar Björn Borg, Zlatan och Martha”.

Paweh KuMoon och Maria November firade med tårta, att de blivit svenska medborgare. De har rötter i Burma, men det är Lindesberg som är hemma. Foto: Hans Andersson
Paweh KuMoon är 16 år och har levt i Sverige halva sitt liv. Lindesberg är hemma för henne, men hon flyttar nog härifrån, för hon vill utbilda sig till advokat. Hon har flyttat förr – hon har rötterna i Burma, har bott ett tag i Thailand. Ny svensk medborgare är också Usamah Najah Abdul Razaq från Bagdad. Han arbetar som AT-läkare på Lindesbergs Lasarett och funderar nu på vilken specialistutbildning han ska välja.
De nya svenska medborgarna i Fellingsbro och Frövi välkomnades också där det var nationaldagsfirande – liksom på Fornaboda och i Vedevåg.

”Cleo” – årets eldsjäl
Kjell ”Cleo” Karlsson är årets eldsjäl i Lindesberg. Han fick ta emot en check på 10 000 kr, blommor och ett tal direkt från scenen i Oscarsparken.
Egentligen är det onödigt att presentera en person med så många järn i elden, men här kommer i alla fall ett litet axplock: aktiv i Lions, Odd Fellow och Munskänkarna, idrottsledare i handbollen, gymnastiken, speaker under Lindesimmet och andra evenemang, en gång i tid handbollsspelare och de första insatserna gjorde han som aktiv i speedwayklubben Lindarna.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.