Det blev riktigt gult och blått på Nationaldagen i Lindesberg – både på himlen och i Oscarsparken med alla flaggor. Lindesbergare fyllde såväl bryggan, som nyöppnade Café Oscar och här fanns också flera av de 110 nya svenska medborgare i Lindesberg (de blev det förra året) som fick diplom, tårta och välkomsttal.
Bengt Storbacka, kommunfullmäktiges ordförande, välkomnade de nya svenska medborgarna i kommunen under en särskild ceremoni i Kulturskolan – med musik av Kapell Malén, tårtkalas och tal:

– Vi är jättelyckliga över att fira Nationaldagen och jätteglada att vi blir fler. Jag har växt upp med att ta demokrati, öppenhet och mänskliga rättigheter för givet, sade han, talade om att värnet av det öppna samhället är viktigt att manifestera på Nationaldagen och han påminde om att människor i alla tider har vandrat. I Oscarsparken spann han vidare på det mångkulturella temat – ”Jag gillar Björn Borg, Zlatan och Martha”.

Paweh KuMoon och Maria November firade med tårta, att de blivit svenska medborgare. De har rötter i Burma, men det är Lindesberg som är hemma. Foto: Hans Andersson
Paweh KuMoon är 16 år och har levt i Sverige halva sitt liv. Lindesberg är hemma för henne, men hon flyttar nog härifrån, för hon vill utbilda sig till advokat. Hon har flyttat förr – hon har rötterna i Burma, har bott ett tag i Thailand. Ny svensk medborgare är också Usamah Najah Abdul Razaq från Bagdad. Han arbetar som AT-läkare på Lindesbergs Lasarett och funderar nu på vilken specialistutbildning han ska välja.
De nya svenska medborgarna i Fellingsbro och Frövi välkomnades också där det var nationaldagsfirande – liksom på Fornaboda och i Vedevåg.

”Cleo” – årets eldsjäl
Kjell ”Cleo” Karlsson är årets eldsjäl i Lindesberg. Han fick ta emot en check på 10 000 kr, blommor och ett tal direkt från scenen i Oscarsparken.
Egentligen är det onödigt att presentera en person med så många järn i elden, men här kommer i alla fall ett litet axplock: aktiv i Lions, Odd Fellow och Munskänkarna, idrottsledare i handbollen, gymnastiken, speaker under Lindesimmet och andra evenemang, en gång i tid handbollsspelare och de första insatserna gjorde han som aktiv i speedwayklubben Lindarna.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.