Det blev riktigt gult och blått på Nationaldagen i Lindesberg – både på himlen och i Oscarsparken med alla flaggor. Lindesbergare fyllde såväl bryggan, som nyöppnade Café Oscar och här fanns också flera av de 110 nya svenska medborgare i Lindesberg (de blev det förra året) som fick diplom, tårta och välkomsttal.
Bengt Storbacka, kommunfullmäktiges ordförande, välkomnade de nya svenska medborgarna i kommunen under en särskild ceremoni i Kulturskolan – med musik av Kapell Malén, tårtkalas och tal:

– Vi är jättelyckliga över att fira Nationaldagen och jätteglada att vi blir fler. Jag har växt upp med att ta demokrati, öppenhet och mänskliga rättigheter för givet, sade han, talade om att värnet av det öppna samhället är viktigt att manifestera på Nationaldagen och han påminde om att människor i alla tider har vandrat. I Oscarsparken spann han vidare på det mångkulturella temat – ”Jag gillar Björn Borg, Zlatan och Martha”.

Paweh KuMoon och Maria November firade med tårta, att de blivit svenska medborgare. De har rötter i Burma, men det är Lindesberg som är hemma. Foto: Hans Andersson
Paweh KuMoon är 16 år och har levt i Sverige halva sitt liv. Lindesberg är hemma för henne, men hon flyttar nog härifrån, för hon vill utbilda sig till advokat. Hon har flyttat förr – hon har rötterna i Burma, har bott ett tag i Thailand. Ny svensk medborgare är också Usamah Najah Abdul Razaq från Bagdad. Han arbetar som AT-läkare på Lindesbergs Lasarett och funderar nu på vilken specialistutbildning han ska välja.
De nya svenska medborgarna i Fellingsbro och Frövi välkomnades också där det var nationaldagsfirande – liksom på Fornaboda och i Vedevåg.

”Cleo” – årets eldsjäl
Kjell ”Cleo” Karlsson är årets eldsjäl i Lindesberg. Han fick ta emot en check på 10 000 kr, blommor och ett tal direkt från scenen i Oscarsparken.
Egentligen är det onödigt att presentera en person med så många järn i elden, men här kommer i alla fall ett litet axplock: aktiv i Lions, Odd Fellow och Munskänkarna, idrottsledare i handbollen, gymnastiken, speaker under Lindesimmet och andra evenemang, en gång i tid handbollsspelare och de första insatserna gjorde han som aktiv i speedwayklubben Lindarna.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.