INSÄNDARE. På kommunstyrelsen den 30 maj beslutades att maxtaxorna inom vård och omsorg samt funktionsstöd i Lindesbergs kommun kommer att höjas till den högsta nivå som lagen tillåter. Det innebär att maxtaxan för hemtjänst ökar från 1 772 kr till 2 013 kr per månad, en höjning med 241 kronor eller ca 13,5 %.
241 kronor kanske inte låter mycket för den som förvärvsarbetar, men med tanke på att socialdemokraterna var mycket stolta när de lyckades sänka skatten marginellt för pensionärer är detta högst anmärkningsvärt. Nu tar man tillbaka skattesänkningen i form av avgifter för en del av de pensionärer som har behov av stöd från kommunen.
Man kan argumentera för att detta inte drabbar de pensionärer som har lägst inkomst eftersom den enskilde har rätt att behålla minst så mycket pengar som krävs för personliga behov och andra normala levnadsomkostnader, ett så kallat förbehållsbelopp, samt boendekostnad. Men även de pensionärer som har lite högre pension har fortfarande en låg inkomst jämfört med de som förvärvsarbetar.
Förbehållsbeloppet (ca 4 300 kr för sammanlevande makar och sambor respektive ca 5 000 kr för ensamstående) ska räcka till utgifter som livsmedel, kläder, skor, fritid, hygien, dagstidning, telefon, radio- och TV-avgift, hemförsäkring, öppen hälso- och sjukvård, tandvård, hushållsel, förbrukningsvaror, resor, möbler, husgeråd och läkemedel.
Det är inte svårt att förstå att en ensamstående pensionär har mycket svårt att få 5 000 kr att räcka till allt förbehållet är tänkt att täcka. Det blir nog inte mycket över för fritidsaktiviteter och tandvård. De 241 kronor som höjningen innebär blir nog högst kännbar för många pensionärer.
Det kanske mest förvånande är att inga siffror presenterades för hur mycket extra inkomster, om ens några, denna höjning kommer att ge kommunen.
Det är skamligt och oansvarigt att höja avgifter för redan svårt utsatta utan att veta om det kommer att ge några positiva ekonomiska effekter för kommunen. Endast Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet har motsagt sig att Lindesbergs kommun nu har Sveriges högsta avgifter för våra äldres omsorg.
Sverigedemokraterna Lindesberg
Per Söderlund
Mats Seijboldt
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.