INSÄNDARE. På kommunstyrelsen den 30 maj beslutades att maxtaxorna inom vård och omsorg samt funktionsstöd i Lindesbergs kommun kommer att höjas till den högsta nivå som lagen tillåter. Det innebär att maxtaxan för hemtjänst ökar från 1 772 kr till 2 013 kr per månad, en höjning med 241 kronor eller ca 13,5 %.
241 kronor kanske inte låter mycket för den som förvärvsarbetar, men med tanke på att socialdemokraterna var mycket stolta när de lyckades sänka skatten marginellt för pensionärer är detta högst anmärkningsvärt. Nu tar man tillbaka skattesänkningen i form av avgifter för en del av de pensionärer som har behov av stöd från kommunen.
Man kan argumentera för att detta inte drabbar de pensionärer som har lägst inkomst eftersom den enskilde har rätt att behålla minst så mycket pengar som krävs för personliga behov och andra normala levnadsomkostnader, ett så kallat förbehållsbelopp, samt boendekostnad. Men även de pensionärer som har lite högre pension har fortfarande en låg inkomst jämfört med de som förvärvsarbetar.
Förbehållsbeloppet (ca 4 300 kr för sammanlevande makar och sambor respektive ca 5 000 kr för ensamstående) ska räcka till utgifter som livsmedel, kläder, skor, fritid, hygien, dagstidning, telefon, radio- och TV-avgift, hemförsäkring, öppen hälso- och sjukvård, tandvård, hushållsel, förbrukningsvaror, resor, möbler, husgeråd och läkemedel.
Det är inte svårt att förstå att en ensamstående pensionär har mycket svårt att få 5 000 kr att räcka till allt förbehållet är tänkt att täcka. Det blir nog inte mycket över för fritidsaktiviteter och tandvård. De 241 kronor som höjningen innebär blir nog högst kännbar för många pensionärer.
Det kanske mest förvånande är att inga siffror presenterades för hur mycket extra inkomster, om ens några, denna höjning kommer att ge kommunen.
Det är skamligt och oansvarigt att höja avgifter för redan svårt utsatta utan att veta om det kommer att ge några positiva ekonomiska effekter för kommunen. Endast Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet har motsagt sig att Lindesbergs kommun nu har Sveriges högsta avgifter för våra äldres omsorg.
Sverigedemokraterna Lindesberg
Per Söderlund
Mats Seijboldt
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.