Bilden till vänster visar hur denna skulptur föreställande en granbarkborre har sprayats med svart färg. Bilden till höger visar hur den såg ut före skadegörelsen. Läsarbild / Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Insektsinstallation utsatt för skadegörelse
Flera av den lokale konstnären Johan Sandströms skulpturer, som föreställer en rad olika insekter och har installerats längs en sträcka av Lindessjön Runt, har utsatts för skadegörelse. Detta upptäcktes av motionärer alldeles nyligen.
– Vi skall titta på det här och se om det kan åtgärdas, kommenterar Monica Iwarsson Lindh, enhetschef park och idrottsverksamhet på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Inslaget av insekter samt en spillkråka, samtliga tillverkade av trä, sattes nyligen upp i syfte att skapa glädje och samtidigt sprida information om vikten av gammal skog. När LindeNytt intervjuade Ingrid Andrén på Samhällsbyggnad Bergslagen i våras, kommenterade hon den konstnärliga installationen följande:
– Dels skall det ju vara lite roligt, men det handlar också om att vi vill informera om hur viktigt det är för livet i skogen, att det finns tillgång till gammal skog och döda träd. Därför har vi låtit visualisera informationen på skylten med de skulpturer som har tillverkats av Johan Sandström, berättade Ingrid Andrén då.
Läsarbild.
Nu har alltså någon eller några valt att förstöra installationen. Detta upptäcktes i förra veckan. Två av skulpturerna har sprayats med svart färg. Även informationstavlan i anslutning till skulpturerna har utsatts.
När LindeNytt kontaktade Samhällsbyggnad Bergslagen på tisdagsmorgonen, hade man ännu inte fått kännedom om skadegörelsen.
– Det är inget vi har blivit informerade om förrän nu, men vi skall titta på det här och se om det kan åtgärdas, säger Monica Iwarsson Lindh, som är enhetschef för avdelningen Park och idrottsverksamhet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...