Bilden till vänster visar hur denna skulptur föreställande en granbarkborre har sprayats med svart färg. Bilden till höger visar hur den såg ut före skadegörelsen. Läsarbild / Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Insektsinstallation utsatt för skadegörelse
Flera av den lokale konstnären Johan Sandströms skulpturer, som föreställer en rad olika insekter och har installerats längs en sträcka av Lindessjön Runt, har utsatts för skadegörelse. Detta upptäcktes av motionärer alldeles nyligen.
– Vi skall titta på det här och se om det kan åtgärdas, kommenterar Monica Iwarsson Lindh, enhetschef park och idrottsverksamhet på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Inslaget av insekter samt en spillkråka, samtliga tillverkade av trä, sattes nyligen upp i syfte att skapa glädje och samtidigt sprida information om vikten av gammal skog. När LindeNytt intervjuade Ingrid Andrén på Samhällsbyggnad Bergslagen i våras, kommenterade hon den konstnärliga installationen följande:
– Dels skall det ju vara lite roligt, men det handlar också om att vi vill informera om hur viktigt det är för livet i skogen, att det finns tillgång till gammal skog och döda träd. Därför har vi låtit visualisera informationen på skylten med de skulpturer som har tillverkats av Johan Sandström, berättade Ingrid Andrén då.
Läsarbild.
Nu har alltså någon eller några valt att förstöra installationen. Detta upptäcktes i förra veckan. Två av skulpturerna har sprayats med svart färg. Även informationstavlan i anslutning till skulpturerna har utsatts.
När LindeNytt kontaktade Samhällsbyggnad Bergslagen på tisdagsmorgonen, hade man ännu inte fått kännedom om skadegörelsen.
– Det är inget vi har blivit informerade om förrän nu, men vi skall titta på det här och se om det kan åtgärdas, säger Monica Iwarsson Lindh, som är enhetschef för avdelningen Park och idrottsverksamhet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...