I våras sökte en företagare i Lindesberg tillstånd att öppna en glasservering på torgdelen av Flugparken. Företagaren önskade att starta en glassbar i stil med sådana som finns i många andra städer. Men ärendet tog alldeles för lång tid att behandla och att försöka sälja glass när höstrusket är på intågande är lönlöst, säger han som nu tar sikte på ett nytt försök nästa år istället.
Företagaren anser sig ha bromsats och t o m hindrats av såväl byråkrati som enskilda tjänstemän på Lindesbergs kommun. Bland annat blev kontakten med stadsarkitekten inte så lyckad som han hade hoppats på.
Arkitekten tycker det är viktigt att hålla strikt på vad som är OK att ställa upp på allmänna platser och bedriva verksamhet i. Det är t ex inte OK att parkera en skabbig husvagn, förklarar han.
-Vi vill ju inte se att det ställs ut vad som helst, det är trots allt en mycket central och öppen plats, säger stadsarkitekt Per Granlund.
I detta fall så fanns två förslag varav det ena gick i stil med 1700-talshusen på Kungsgatan. Stilfullt, tänkte företagaren – men denna godkändes ej.
-Den var för slät på baksidan, tyckte stadsarkitekten. Trots att jag erbjöd mig att åtgärda detta så godkändes det inte. Men det andra förslaget, som jag själv tycker är det sämre av de två, fick jag gehör för. Det var en sexkantig byggnad. Sedan fick jag inte ha för ”glassiga” färger.
Men då hade glassdrömmen redan hunnit smälta bort eftersom halva sommaren redan var gången.
-Det går inte att dra igång en sådan rörelse så sent på säsongen, det håller inte ekonomiskt, konstaterar han.
Hur tycker du att kommunen behandlat ditt ärende?
-Svalt. Om någon vill komma igång med en verksamhet så tycker jag att kommunen borde vara lite tydligare och snabbare att hantera sådana ärenden. Flera veckor efter min första kontakt med en tjänsteman på kommunen så ringde jag upp på nytt bara för att få svaret ”vi har inte hunnit titta på det där ännu”. Då hade vi ju redan kommit en bra bit in på sommaren så det kändes mer eller mindre värdelöst att fortsätta försöken.
Att ärendet inte behandlades omgående förklaras via stadsarkitektkontoret att det var väldigt påställt med andra arbeten just denna tid. Stadsarkitekten själv hoppas nu att företagaren inte tappat lusten helt och hållet.
-Nej, för visst vore det bra med en sådan verksamhet på den här platsen, då skulle det kunna bli något av en mötesplats och hela parken får mer liv och rörelse. Jag hoppas verkligen att företaget i fråga kommer tillbaka och diskuterar vidare, han är hjärtligt välkommen, säger Per Granlund.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.