Ett helt gäng trötta och slitna gladiatorer. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Barnträning under lägret. Foto: Camilla Lagerman
Träning för ungdomar. Foto: Camilla Lagerman
Vuxenträning med mycket teknik. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Två taggade killar som är redo att ta sig an gladiatorerna. Foto: Camilla Lagerman
Den fruktade "Björnbusen". Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Intensiv rekordhelg till ända för Frövi judo
Ett helt gäng trötta och slitna gladiatorer. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Barnträning under lägret. Foto: Camilla Lagerman
Träning för ungdomar. Foto: Camilla Lagerman
Vuxenträning med mycket teknik. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Två taggade killar som är redo att ta sig an gladiatorerna. Foto: Camilla Lagerman
Den fruktade "Björnbusen". Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Intensiv rekordhelg till ända för Frövi judo
Frövi judos omåttligt populära evenemang Judofestivalen slog storartat rekord, när man i helgen välkomnade mer än 800 aktiva från hela Sverige till Lindesberg arena. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll.
Redan tidigt på fredagsmorgonen gick startskottet för en minst sagt intensiv judohelg i Lindesberg Arena. Med närmare 200 tävlande från hela landet avgjordes Riksmästerskapen i judo för mellan- och högstadieelever.
Foto: Camilla Lagerman
När de sista medaljerna delats ut var det dags för helgen att gå in i nästa fas, då klubbens omåttligt populära evenemang Judofestivalen drog i gång. Närmare 850 gäster från norr till söder i landet, från 6 till 79 år, samlades i arenan för att träffa både nya och gamla vänner, träna och finslipa sina tekniker med hjälp av några av de bästa instruktörerna. Bland de yngre lockade ett bad i sjön efter ett hårt träningspass, men också en paddeltur i någon av kanoterna.
Som avslutning på en fullspäckad helg fick de yngsta förmågorna mäta sina krafter mot de stora och tuffa judogladiatorerna, något som fick arenan att fullkomligen koka.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!