Idag blev det officiellt att Lindesberg Arena står som spelplats för Scandinavian Open Championship, en internationell handbollscup för U19-landslag. Förutom den svenska truppen kommer Lindesberg att gästas av unga landslag från Norge, Danmark och Egypten som alla gör sina sista förberedelser inför VM i Kroatien 2023.
– Vi är glada att få välkomna U19-landslaget till oss, säger Ricky Nordahl.
Den svenska U19-truppen på herrsidan laddar upp inför VM i Kroatien som spelas i början av augusti under 2023. Inom denna uppladdning så värmer de unga herrarna, födda 2004 och 2005, med att spela mot tre olika landslag inom Scandinavian Open Championship.
Norge, Danmark och Egypten står för motståndet och nu står det klart att Lindesberg Arena står som spelplats för dessa matcher. Detta innebär att fyra av världens bästa landslag i U19-klassen kommer att gästa Lindesberg när cupen drar igång under sommaren 2023.
– Tillsammans med Lindesbergs kommun och Lindesbergs Arena är vi glada att få välkomna U19-landslaget till oss. Några av de bästa lagen och spelarna i världen i åldersgruppen kommer till oss och vi ser fram emot en härlig handbollsfest, berättar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl i ett pressmeddelande.
I somras blev det ett VM-silver för U18-truppen och den unga U19-truppen laddar såklart för en högre medalj. Landslagets förbundskapten, Björn Sätherström, berättar i ett pressmeddelande att han är nöjd med denna VM-uppladdning.
– Det känns bra att vi får möta bra motstånd och får bra förutsättningar att förbereda oss för ett spännande VM. Vi visade i somras att vi kan matcha de bästa lagen och många av våra spelare har fortsatt att ta för sig och utvecklas i Handbollsligan under hösten.
Speldatumen är spikat till 24-26:e juli i Lindesberg Arena och kommer att arrangeras tillsammans med LIF Lindesberg och Lindesbergs Kommun.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.