Idag blev det officiellt att Lindesberg Arena står som spelplats för Scandinavian Open Championship, en internationell handbollscup för U19-landslag. Förutom den svenska truppen kommer Lindesberg att gästas av unga landslag från Norge, Danmark och Egypten som alla gör sina sista förberedelser inför VM i Kroatien 2023.
– Vi är glada att få välkomna U19-landslaget till oss, säger Ricky Nordahl.
Den svenska U19-truppen på herrsidan laddar upp inför VM i Kroatien som spelas i början av augusti under 2023. Inom denna uppladdning så värmer de unga herrarna, födda 2004 och 2005, med att spela mot tre olika landslag inom Scandinavian Open Championship.
Norge, Danmark och Egypten står för motståndet och nu står det klart att Lindesberg Arena står som spelplats för dessa matcher. Detta innebär att fyra av världens bästa landslag i U19-klassen kommer att gästa Lindesberg när cupen drar igång under sommaren 2023.
– Tillsammans med Lindesbergs kommun och Lindesbergs Arena är vi glada att få välkomna U19-landslaget till oss. Några av de bästa lagen och spelarna i världen i åldersgruppen kommer till oss och vi ser fram emot en härlig handbollsfest, berättar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl i ett pressmeddelande.
I somras blev det ett VM-silver för U18-truppen och den unga U19-truppen laddar såklart för en högre medalj. Landslagets förbundskapten, Björn Sätherström, berättar i ett pressmeddelande att han är nöjd med denna VM-uppladdning.
– Det känns bra att vi får möta bra motstånd och får bra förutsättningar att förbereda oss för ett spännande VM. Vi visade i somras att vi kan matcha de bästa lagen och många av våra spelare har fortsatt att ta för sig och utvecklas i Handbollsligan under hösten.
Speldatumen är spikat till 24-26:e juli i Lindesberg Arena och kommer att arrangeras tillsammans med LIF Lindesberg och Lindesbergs Kommun.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.