Idag blev det officiellt att Lindesberg Arena står som spelplats för Scandinavian Open Championship, en internationell handbollscup för U19-landslag. Förutom den svenska truppen kommer Lindesberg att gästas av unga landslag från Norge, Danmark och Egypten som alla gör sina sista förberedelser inför VM i Kroatien 2023.
– Vi är glada att få välkomna U19-landslaget till oss, säger Ricky Nordahl.
Den svenska U19-truppen på herrsidan laddar upp inför VM i Kroatien som spelas i början av augusti under 2023. Inom denna uppladdning så värmer de unga herrarna, födda 2004 och 2005, med att spela mot tre olika landslag inom Scandinavian Open Championship.
Norge, Danmark och Egypten står för motståndet och nu står det klart att Lindesberg Arena står som spelplats för dessa matcher. Detta innebär att fyra av världens bästa landslag i U19-klassen kommer att gästa Lindesberg när cupen drar igång under sommaren 2023.
– Tillsammans med Lindesbergs kommun och Lindesbergs Arena är vi glada att få välkomna U19-landslaget till oss. Några av de bästa lagen och spelarna i världen i åldersgruppen kommer till oss och vi ser fram emot en härlig handbollsfest, berättar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl i ett pressmeddelande.
I somras blev det ett VM-silver för U18-truppen och den unga U19-truppen laddar såklart för en högre medalj. Landslagets förbundskapten, Björn Sätherström, berättar i ett pressmeddelande att han är nöjd med denna VM-uppladdning.
– Det känns bra att vi får möta bra motstånd och får bra förutsättningar att förbereda oss för ett spännande VM. Vi visade i somras att vi kan matcha de bästa lagen och många av våra spelare har fortsatt att ta för sig och utvecklas i Handbollsligan under hösten.
Speldatumen är spikat till 24-26:e juli i Lindesberg Arena och kommer att arrangeras tillsammans med LIF Lindesberg och Lindesbergs Kommun.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.