Idag blev det officiellt att Lindesberg Arena står som spelplats för Scandinavian Open Championship, en internationell handbollscup för U19-landslag. Förutom den svenska truppen kommer Lindesberg att gästas av unga landslag från Norge, Danmark och Egypten som alla gör sina sista förberedelser inför VM i Kroatien 2023.
– Vi är glada att få välkomna U19-landslaget till oss, säger Ricky Nordahl.
Den svenska U19-truppen på herrsidan laddar upp inför VM i Kroatien som spelas i början av augusti under 2023. Inom denna uppladdning så värmer de unga herrarna, födda 2004 och 2005, med att spela mot tre olika landslag inom Scandinavian Open Championship.
Norge, Danmark och Egypten står för motståndet och nu står det klart att Lindesberg Arena står som spelplats för dessa matcher. Detta innebär att fyra av världens bästa landslag i U19-klassen kommer att gästa Lindesberg när cupen drar igång under sommaren 2023.
– Tillsammans med Lindesbergs kommun och Lindesbergs Arena är vi glada att få välkomna U19-landslaget till oss. Några av de bästa lagen och spelarna i världen i åldersgruppen kommer till oss och vi ser fram emot en härlig handbollsfest, berättar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl i ett pressmeddelande.
I somras blev det ett VM-silver för U18-truppen och den unga U19-truppen laddar såklart för en högre medalj. Landslagets förbundskapten, Björn Sätherström, berättar i ett pressmeddelande att han är nöjd med denna VM-uppladdning.
– Det känns bra att vi får möta bra motstånd och får bra förutsättningar att förbereda oss för ett spännande VM. Vi visade i somras att vi kan matcha de bästa lagen och många av våra spelare har fortsatt att ta för sig och utvecklas i Handbollsligan under hösten.
Speldatumen är spikat till 24-26:e juli i Lindesberg Arena och kommer att arrangeras tillsammans med LIF Lindesberg och Lindesbergs Kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.