Idag blev det officiellt att Lindesberg Arena står som spelplats för Scandinavian Open Championship, en internationell handbollscup för U19-landslag. Förutom den svenska truppen kommer Lindesberg att gästas av unga landslag från Norge, Danmark och Egypten som alla gör sina sista förberedelser inför VM i Kroatien 2023.
– Vi är glada att få välkomna U19-landslaget till oss, säger Ricky Nordahl.
Den svenska U19-truppen på herrsidan laddar upp inför VM i Kroatien som spelas i början av augusti under 2023. Inom denna uppladdning så värmer de unga herrarna, födda 2004 och 2005, med att spela mot tre olika landslag inom Scandinavian Open Championship.
Norge, Danmark och Egypten står för motståndet och nu står det klart att Lindesberg Arena står som spelplats för dessa matcher. Detta innebär att fyra av världens bästa landslag i U19-klassen kommer att gästa Lindesberg när cupen drar igång under sommaren 2023.
– Tillsammans med Lindesbergs kommun och Lindesbergs Arena är vi glada att få välkomna U19-landslaget till oss. Några av de bästa lagen och spelarna i världen i åldersgruppen kommer till oss och vi ser fram emot en härlig handbollsfest, berättar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl i ett pressmeddelande.
I somras blev det ett VM-silver för U18-truppen och den unga U19-truppen laddar såklart för en högre medalj. Landslagets förbundskapten, Björn Sätherström, berättar i ett pressmeddelande att han är nöjd med denna VM-uppladdning.
– Det känns bra att vi får möta bra motstånd och får bra förutsättningar att förbereda oss för ett spännande VM. Vi visade i somras att vi kan matcha de bästa lagen och många av våra spelare har fortsatt att ta för sig och utvecklas i Handbollsligan under hösten.
Speldatumen är spikat till 24-26:e juli i Lindesberg Arena och kommer att arrangeras tillsammans med LIF Lindesberg och Lindesbergs Kommun.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.