Sedan någon vecka tillbaka i tiden har arbetet med Kristinavägen pågått, och redan nu kan man faktiskt se hur trafiken flyter bättre enligt flera personer vi pratat med – privat som tjänsteman. Bilisterna acklimatiserar sig och bryter den gamla vanan att använda Kristinavägen som huvudled eller landsväg som man gjorde tidigare. Nu fungerar till och med högerregeln som den ska säger en idag mycket glad stadsarkitekt. –Visst är det helt fantastiskt resultat att trafiken väljer andra vägar istället för att korka igen Kristinavägen som tidigare var fallet. Detta var ändå det primära målet i centrumplaneringen och kan vi uppnå flytet i trafiken jag är ute efter så kommer centrum att bli helt fantastiskt bra, säger Hallén. Idag ser man allt fler som väljer Banvägen som genomfartsled istället för Kristinavägen, men en sak förbryllar ännu i de bomfällningar som ännu är alldeles för tidskrävande. Banverket har flera gånger sagt att saken ska tas i tu med, men ännu har inget resultat setts av den saken. Det är en viktig del i trafikproblemplanen att det fungerar som det är tänkt och utlovat.
<>
Tidigare information till berörda parter som kommun, fastighetsägare och Vägverket angående den fortsatta utvecklingen i centrum har tagits emot mycket positivt från samtliga involverade. Det är angående en öppning av Järnvägsgatan som vars syfte skulle vara att bli en alternativ väg samt en livsnerv i det område som den sträcker sig genom. Attraktionskraften skulle öka markant då det plötsligt blir mer tillgängligt för trafiken att passera i området, vilket i sin tur betyder bra läge för näringsidkare. Och för trafiken blir det ytterligare en infart, en alternativ öppning, till Lindesbergs centrum. Då Vägverket tidigare visat ett stort intresse för idén betyder det att möjligheterna att genomföra detta ökar markant eftersom de står för 50 procent av kostnaderna av projektet. Utan dem skulle inte något av de vi nu ser hända med centrum vara genomförbart.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.