Sedan någon vecka tillbaka i tiden har arbetet med Kristinavägen pågått, och redan nu kan man faktiskt se hur trafiken flyter bättre enligt flera personer vi pratat med – privat som tjänsteman. Bilisterna acklimatiserar sig och bryter den gamla vanan att använda Kristinavägen som huvudled eller landsväg som man gjorde tidigare. Nu fungerar till och med högerregeln som den ska säger en idag mycket glad stadsarkitekt. –Visst är det helt fantastiskt resultat att trafiken väljer andra vägar istället för att korka igen Kristinavägen som tidigare var fallet. Detta var ändå det primära målet i centrumplaneringen och kan vi uppnå flytet i trafiken jag är ute efter så kommer centrum att bli helt fantastiskt bra, säger Hallén. Idag ser man allt fler som väljer Banvägen som genomfartsled istället för Kristinavägen, men en sak förbryllar ännu i de bomfällningar som ännu är alldeles för tidskrävande. Banverket har flera gånger sagt att saken ska tas i tu med, men ännu har inget resultat setts av den saken. Det är en viktig del i trafikproblemplanen att det fungerar som det är tänkt och utlovat.
<>
Tidigare information till berörda parter som kommun, fastighetsägare och Vägverket angående den fortsatta utvecklingen i centrum har tagits emot mycket positivt från samtliga involverade. Det är angående en öppning av Järnvägsgatan som vars syfte skulle vara att bli en alternativ väg samt en livsnerv i det område som den sträcker sig genom. Attraktionskraften skulle öka markant då det plötsligt blir mer tillgängligt för trafiken att passera i området, vilket i sin tur betyder bra läge för näringsidkare. Och för trafiken blir det ytterligare en infart, en alternativ öppning, till Lindesbergs centrum. Då Vägverket tidigare visat ett stort intresse för idén betyder det att möjligheterna att genomföra detta ökar markant eftersom de står för 50 procent av kostnaderna av projektet. Utan dem skulle inte något av de vi nu ser hända med centrum vara genomförbart.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.