Sedan i höstas har det nya bostadsområdet Lindesby marknadsförts mycket bättre än vad som har gjorts tidigare. Och det verkar nu ha resulterat i att fler människor som går i ”bygga-hus-tankar” blickar mot området. Alldeles nyligen såldes ytterligare en tomt och dessutom finns fler spekulanter på gång.
I och med den senaste affären, kan Björn Carlson på Linde Exploatering AB bocka av ytterligare en tomt på kartan och summera att man nu har sålt sammanlagt sex stycken av de totalt 15 villatomterna i Lindesby. Men detta är bara början, menar Björn som är hoppfull om att få skriva fler kontrakt innan våren är kommen.
-Jag väntar faktiskt besked från ytterligare två spekulanter, så eventuellt får vi skriva ytterligare två kontrakt inom kort. Det är riktigt kul att intresset för Lindesby ökar nu, kommenterar Björn Carlson.
Snabbfakta: Lindesby
1999 spikade dåvarande socialnämndens ordf. Anders Ceder ihop en motion om att Lindesberg bör exploatera områden som kan erbjuda ”attraktivt boende”. Lindesby var en av platserna Ceder pratade om. Förslaget fick stöd från bland andra stadsarkitekten.
På senhösten 2003 kom besked att området Lindesby ska iordningställas för villabyggen. Samma dag som detta blev känt, så publicerade vi en artikel om planerna och det dröjde inte många minuter innan de första intressenterna kontaktade kommunen.
Januari 2004 var projektet hotat. I utkanten av området finns nämligen en gammal bygårdsgrund som enligt äldsta, skriftliga belägg är från år 1622. Ett fornminne som dessutom blivit fornminnesklassat i registret. Projektet läggs på is i väntan på besked från Länsstyrelsens utredning.
I slutet av april 2004 kommer Länsstyrelsen med besked: Arbetet med Lindesby kan återupptas enligt tidigare planer. Fornlämningen utgör inget hinder för exploateringen.
Mars 2005. Nu dras VA-system om fjärrvärme in i området och ett par veckor senare klargör man att det nu är fritt fram att bygga hus.
Maj 2005. Den första tomten är såld och fler spekulanter står i valet och kvalet.
Senare samma år får vi en kort intervju med paret Edhammer som byggde det första huset i området. Läs tidigare artikel här>>
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.