Sedan i höstas har det nya bostadsområdet Lindesby marknadsförts mycket bättre än vad som har gjorts tidigare. Och det verkar nu ha resulterat i att fler människor som går i ”bygga-hus-tankar” blickar mot området. Alldeles nyligen såldes ytterligare en tomt och dessutom finns fler spekulanter på gång.
I och med den senaste affären, kan Björn Carlson på Linde Exploatering AB bocka av ytterligare en tomt på kartan och summera att man nu har sålt sammanlagt sex stycken av de totalt 15 villatomterna i Lindesby. Men detta är bara början, menar Björn som är hoppfull om att få skriva fler kontrakt innan våren är kommen.
-Jag väntar faktiskt besked från ytterligare två spekulanter, så eventuellt får vi skriva ytterligare två kontrakt inom kort. Det är riktigt kul att intresset för Lindesby ökar nu, kommenterar Björn Carlson.
Snabbfakta: Lindesby
1999 spikade dåvarande socialnämndens ordf. Anders Ceder ihop en motion om att Lindesberg bör exploatera områden som kan erbjuda ”attraktivt boende”. Lindesby var en av platserna Ceder pratade om. Förslaget fick stöd från bland andra stadsarkitekten.
På senhösten 2003 kom besked att området Lindesby ska iordningställas för villabyggen. Samma dag som detta blev känt, så publicerade vi en artikel om planerna och det dröjde inte många minuter innan de första intressenterna kontaktade kommunen.
Januari 2004 var projektet hotat. I utkanten av området finns nämligen en gammal bygårdsgrund som enligt äldsta, skriftliga belägg är från år 1622. Ett fornminne som dessutom blivit fornminnesklassat i registret. Projektet läggs på is i väntan på besked från Länsstyrelsens utredning.
I slutet av april 2004 kommer Länsstyrelsen med besked: Arbetet med Lindesby kan återupptas enligt tidigare planer. Fornlämningen utgör inget hinder för exploateringen.
Mars 2005. Nu dras VA-system om fjärrvärme in i området och ett par veckor senare klargör man att det nu är fritt fram att bygga hus.
Maj 2005. Den första tomten är såld och fler spekulanter står i valet och kvalet.
Senare samma år får vi en kort intervju med paret Edhammer som byggde det första huset i området. Läs tidigare artikel här>>
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.