Sedan i höstas har det nya bostadsområdet Lindesby marknadsförts mycket bättre än vad som har gjorts tidigare. Och det verkar nu ha resulterat i att fler människor som går i ”bygga-hus-tankar” blickar mot området. Alldeles nyligen såldes ytterligare en tomt och dessutom finns fler spekulanter på gång.
I och med den senaste affären, kan Björn Carlson på Linde Exploatering AB bocka av ytterligare en tomt på kartan och summera att man nu har sålt sammanlagt sex stycken av de totalt 15 villatomterna i Lindesby. Men detta är bara början, menar Björn som är hoppfull om att få skriva fler kontrakt innan våren är kommen.
-Jag väntar faktiskt besked från ytterligare två spekulanter, så eventuellt får vi skriva ytterligare två kontrakt inom kort. Det är riktigt kul att intresset för Lindesby ökar nu, kommenterar Björn Carlson.
Snabbfakta: Lindesby
1999 spikade dåvarande socialnämndens ordf. Anders Ceder ihop en motion om att Lindesberg bör exploatera områden som kan erbjuda ”attraktivt boende”. Lindesby var en av platserna Ceder pratade om. Förslaget fick stöd från bland andra stadsarkitekten.
På senhösten 2003 kom besked att området Lindesby ska iordningställas för villabyggen. Samma dag som detta blev känt, så publicerade vi en artikel om planerna och det dröjde inte många minuter innan de första intressenterna kontaktade kommunen.
Januari 2004 var projektet hotat. I utkanten av området finns nämligen en gammal bygårdsgrund som enligt äldsta, skriftliga belägg är från år 1622. Ett fornminne som dessutom blivit fornminnesklassat i registret. Projektet läggs på is i väntan på besked från Länsstyrelsens utredning.
I slutet av april 2004 kommer Länsstyrelsen med besked: Arbetet med Lindesby kan återupptas enligt tidigare planer. Fornlämningen utgör inget hinder för exploateringen.
Mars 2005. Nu dras VA-system om fjärrvärme in i området och ett par veckor senare klargör man att det nu är fritt fram att bygga hus.
Maj 2005. Den första tomten är såld och fler spekulanter står i valet och kvalet.
Senare samma år får vi en kort intervju med paret Edhammer som byggde det första huset i området. Läs tidigare artikel här>>
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.