Sedan i höstas har det nya bostadsområdet Lindesby marknadsförts mycket bättre än vad som har gjorts tidigare. Och det verkar nu ha resulterat i att fler människor som går i ”bygga-hus-tankar” blickar mot området. Alldeles nyligen såldes ytterligare en tomt och dessutom finns fler spekulanter på gång.
I och med den senaste affären, kan Björn Carlson på Linde Exploatering AB bocka av ytterligare en tomt på kartan och summera att man nu har sålt sammanlagt sex stycken av de totalt 15 villatomterna i Lindesby. Men detta är bara början, menar Björn som är hoppfull om att få skriva fler kontrakt innan våren är kommen.
-Jag väntar faktiskt besked från ytterligare två spekulanter, så eventuellt får vi skriva ytterligare två kontrakt inom kort. Det är riktigt kul att intresset för Lindesby ökar nu, kommenterar Björn Carlson.
Snabbfakta: Lindesby
1999 spikade dåvarande socialnämndens ordf. Anders Ceder ihop en motion om att Lindesberg bör exploatera områden som kan erbjuda ”attraktivt boende”. Lindesby var en av platserna Ceder pratade om. Förslaget fick stöd från bland andra stadsarkitekten.
På senhösten 2003 kom besked att området Lindesby ska iordningställas för villabyggen. Samma dag som detta blev känt, så publicerade vi en artikel om planerna och det dröjde inte många minuter innan de första intressenterna kontaktade kommunen.
Januari 2004 var projektet hotat. I utkanten av området finns nämligen en gammal bygårdsgrund som enligt äldsta, skriftliga belägg är från år 1622. Ett fornminne som dessutom blivit fornminnesklassat i registret. Projektet läggs på is i väntan på besked från Länsstyrelsens utredning.
I slutet av april 2004 kommer Länsstyrelsen med besked: Arbetet med Lindesby kan återupptas enligt tidigare planer. Fornlämningen utgör inget hinder för exploateringen.
Mars 2005. Nu dras VA-system om fjärrvärme in i området och ett par veckor senare klargör man att det nu är fritt fram att bygga hus.
Maj 2005. Den första tomten är såld och fler spekulanter står i valet och kvalet.
Senare samma år får vi en kort intervju med paret Edhammer som byggde det första huset i området. Läs tidigare artikel här>>
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen