Sedan i höstas har det nya bostadsområdet Lindesby marknadsförts mycket bättre än vad som har gjorts tidigare. Och det verkar nu ha resulterat i att fler människor som går i ”bygga-hus-tankar” blickar mot området. Alldeles nyligen såldes ytterligare en tomt och dessutom finns fler spekulanter på gång.
I och med den senaste affären, kan Björn Carlson på Linde Exploatering AB bocka av ytterligare en tomt på kartan och summera att man nu har sålt sammanlagt sex stycken av de totalt 15 villatomterna i Lindesby. Men detta är bara början, menar Björn som är hoppfull om att få skriva fler kontrakt innan våren är kommen.
-Jag väntar faktiskt besked från ytterligare två spekulanter, så eventuellt får vi skriva ytterligare två kontrakt inom kort. Det är riktigt kul att intresset för Lindesby ökar nu, kommenterar Björn Carlson.
Snabbfakta: Lindesby
1999 spikade dåvarande socialnämndens ordf. Anders Ceder ihop en motion om att Lindesberg bör exploatera områden som kan erbjuda ”attraktivt boende”. Lindesby var en av platserna Ceder pratade om. Förslaget fick stöd från bland andra stadsarkitekten.
På senhösten 2003 kom besked att området Lindesby ska iordningställas för villabyggen. Samma dag som detta blev känt, så publicerade vi en artikel om planerna och det dröjde inte många minuter innan de första intressenterna kontaktade kommunen.
Januari 2004 var projektet hotat. I utkanten av området finns nämligen en gammal bygårdsgrund som enligt äldsta, skriftliga belägg är från år 1622. Ett fornminne som dessutom blivit fornminnesklassat i registret. Projektet läggs på is i väntan på besked från Länsstyrelsens utredning.
I slutet av april 2004 kommer Länsstyrelsen med besked: Arbetet med Lindesby kan återupptas enligt tidigare planer. Fornlämningen utgör inget hinder för exploateringen.
Mars 2005. Nu dras VA-system om fjärrvärme in i området och ett par veckor senare klargör man att det nu är fritt fram att bygga hus.
Maj 2005. Den första tomten är såld och fler spekulanter står i valet och kvalet.
Senare samma år får vi en kort intervju med paret Edhammer som byggde det första huset i området. Läs tidigare artikel här>>
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.
Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.