Årets första snö föll, och föll, och föll – och faller ännu. Sedan snöovädret drog in över Lindesbergsområdet på onsdagskvällen har cirka 10-15 centimeter snö fallit i trakterna.
Det var ett vintrigt Lindesberg invånarna möttes av på torsdagsmorgonen.
Ute längs stadens gator arbetade snöröjare med sina maskiner, medan fastighetsägare och butiksägare skötte skottningen för egen maskin så att säga.
Mats Eriksson såg här till att kunderna vid Gösta Erikssons Ur & Guld enkelt kunde parkera och ta sig till butiken på Kristinavägen. Trots bestyret var det en till synes munter herre som svingade snöskyffeln över axeln och sammanbitet röjde upp trottoaren.
-Jag kanske ska ta lite till här efter gatan, påpekade Mats leende när skottningen var avklarad.
Besvärligt på vägarna
Trafiken under natten har mer eller mindre krupit fram på vägarna. Avåkningar och sammanstötningar i köerna som bildats har förekommit, men några allvarliga incidenter har vi varit förskonade ifrån, uppger polisen.
-Hittills ser det väldigt bra ut och vi har inte behövt fara ut på några olyckor. Bilisterna har skött sig mycket bra helt enkelt och anpassat hastigheten efter väglag och väderlek, säger Bengt Ericsson vid närpolisen i Lindesberg.
Trafikpolis Pekka Kirsijärvi befarar att den tunga trafiken kommer få en del problem under torsdagen.
-Det brukar kunna bli lite svårt för långtradarna i norra kommundelen och de branta backarna där, men hittills har det inte varit några rapporter om några hinder i trafiken, säger han.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.