Kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson. Foto: Fredrik Norman

Irja lämnar politiken: ”Jag har alltid drömt om att öppna en korvkiosk”

I veckan informerade kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, att hon har bestämt sig för att lämna samtliga politiska uppdrag under hösten. I en intervju med LindeNytt, berättar Irja att beslutet fattats med anledning av att hennes politiska uppdrag har fått allvarliga konsekvenser för henne själv och hennes familj och vänner.
– Som offentlig person får man räkna med att få ta en del skit, men när mina nära och kära blir påhoppade så har det gått för långt, säger Irja med ett markerande tonläge.

Socialdemokraten Irja Gustavsson har arbetat inom politiken i 20 års tid och har de senaste fem åren haft posten som kommunstyrelsens ordförande. Det är med anledning av de senare åren i hennes politiska karriär, som hon nu väljer att kliva bort från rampljuset. Hon beskriver att ”en tuff resa” ligger bakom henne och att den ligger till grund för hennes beslut.

– Det har varit en ganska tuff resa de senaste åren, säger hon och syftar på att hennes politiska arbete har kommit att drabba henne själv – men också familjen och nära vänner:

– Som offentlig person får man räkna med att få ta en del skit, men när mina nära och kära blir påhoppade så har det gått för långt. Det händer att människor kommer fram till dem ute på stan eller i affären och ställer frågor kring beslut som fattats av en politisk majoritet. Jag har till och med vänner som inte längre vill följa med mig ut på en fika av oro för att en situation skall uppstå. Eller när jag och maken handlar i en mataffär och tvingas lämna vagnen för att ta oss därifrån. Så här vill jag inte ha det längre, berättar Irja Gustavsson.

Borde ha polisanmält
Det socialdemokratiska kommunalrådet upplever att attityderna har blivit mycket råare under de senaste åren. Påhopp, personangrepp och regelrätta hot har förekommit i alldeles för hög grad.

– Det har hänt att jag hotats, ja. Jag kanske borde ha polisanmält det, men jag vet inte om det hade blivit bättre, säger Gustavsson.

När det har varit som allra mörkast, har många klivit fram och visat att hon inte är ensam.

– Jag har kärleksbombats mitt i allt det jobbiga, men just när det är som jobbigast så kanske man inte riktigt tar åt sig av det fina fullt ut. Inte just då – det kommer nog sätta sig mer nu i efterhand. Det känns i alla fall väldigt bra, att människor visar sitt stöd på det här sättet, säger hon.

Just nu är framtiden ett oskrivet blad för Irja Gustavsson vad gäller sysselsättning. När hon i höst lämnar alla politiska uppdrag, tror hon dock att det lutar åt att arbeta med människor. Före politiken arbetade Irja bland annat som undersköterska.

– Jag har fått en del jobberbjudanden, men vi får se hur det blir. Just nu vet jag inte. Jag känner att det lutar åt att arbeta med människor i någon form. Jag kan finska, så det kanske blir att jag arbetar med äldre, ensamma och finsktalande personer, säger hon med glatt tonfall.

Som avslutande fråga, undrar vi om Irja har något ”drömjobb” hon ännu inte gjort verklighet av.

– Jag har alltid drömt om att öppna en korvkiosk, skrattar hon och tillägger snabbt:
– Men mina vänner menar att det inte skulle funka, för jag tycker det är alldeles för gott med korv, så det hade kanske inte blivit så bra.

I ett pressmeddelande tidigare i veckan, uttalade Irja sig följande:

”Att vara kommunstyrelsens ordförande är för det mesta spännande och roligt men jag känner att det är dags att lämna vidare klubban till en ny person. Då hinner den nya sätta sig in i frågor och arbeta sig in i rollen i god tid innan valet 2022. Jag vill tacka alla som stöttat mig, som har diskuterat frågor med mig, och alla medborgare som haft synpunkter på olika saker. Tillsammans gör vi Lindesbergs kommun bättre.”

Publicerad 27 mars 2020 klockan 09:15

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.

25 april 2026 klockan 14:52 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.

25 april 2026 klockan 11:56 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista...

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevh...

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i ...

Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Patrik Esenius och Daniel Forsman på Lindesbergs Bilskadecenter. Foto: Camilla Lagerman

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.

22 april 2026 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär ...
22 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
21 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
20 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Stor...

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 ...

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
9 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-08

2026-04-08

2026-04-07

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-04-25 15:25