Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande. Linda Svahn, barn- och utbildningsnämndens ordförande. Fotograf: Rolf Karlsson Bildmakarna

Irja och Linda svarar Carl-Henrik i debatten om ”misslyckade politiker”

Svar till Debatt ang. Misslyckande politiker skall bytas ut
Carl-Henrik Ling (L) skriver i sin insändare att det är viktigt att en politisk ledning tar ansvar och levererar resultat. Det har han rätt i. Därför vill vi istället för att skriva populistiska politiska insändare eller personliga påhopp på våra politiska motståndare gärna berätta lite om vad vi gjort under dom senaste fyra åren.

Tillsammans har Socialdemokraterna och Centerpartiet tagit ett stort ansvar att få till en utveckling av hela Lindesbergs kommun. Med det investeringsutrymme vi har till vårt förfogande har vi prioriterat att bygga bostäder. Bakgrunden för detta är att vi vill kunna erbjuda bra boende för de medborgare som redan valt att bo i vår kommun samt att kunna få till inflyttning av nya medborgare till kommunen.

Det har inte byggts så många lägenheter i Lindesbergs kommun på 30 år som det gjort dom senaste åren. Vi har också gett ett ägardirektiv om att bygga bostäder på landsbygden och där kommer förslag inom kort. Vi har också säkerställt att det finns färdig industrimark för etableringar – vi gör en riktig storsatsning i Frövi som kommer bli ett stort logistikområde för hela länet. En ny brandstation i Lindesbergs har också kommit på plats.

Vi har fördelat våra resurser i hela kommunen, vi har byggt och rustat upp lekplatser på olika ställen, exempelvis i Rockhammar, Öskevik, Fellingsbro, Frövi, Guldsmedshyttan.  Vi har byggt utegym i Fellingsbro, Lindesberg och Guldsmedshyttan. Spontanidrottsplatser har anordnats i Fellingsbro och det är en på gång i Lindesberg. Vi har påbörjat byggandet av ett nytt ridhus i Lindesberg. Vi har även stöttat tennisklubben i Lindesberg så att de kunnat rusta upp sina tennisbanor och bygga en padelbana. Allt för att stimulera till fysisk aktivitet bland både unga och gamla.

Vi har stöttat vägsamfälligheter ekonomiskt för att kunna stärka upp vägnätet och förstärka vissa broar. Vi har även asfalterat gator och vägar samt byggt nya gång- och cykelvägar. Detta för att underlätta kommunikationer och transporter för våra medborgare.

När det gäller skolan så har Storåskolan prioriterats från både politiskt håll och från förvaltningen genom att exempelvis möjliggöra studiegårdens verksamhet där elever som varit hemmasittare eller riskerar att bli hemmasittare får sin undervisning. Vi har också valt att utöka rektorsorganisationen med en biträdande rektor för att rektor ska kunna ägna mer tid åt att vara ute i verksamheten och vara pedagogisk ledare.

Bättre resultat i skolan uppnås inte i en handvändning. Det viktigaste i skolan är inte hur mycket pengar vi lägger på skolan utan vad vi gör med pengarna. Utifrån det är det systematiska kvalitetsarbetet jätteviktigt. Där har vi strukturerat upp arbetet mer än tidigare samt tillsatt en verksamhetsutvecklare för grundskolan för att stötta rektorerna i deras pedagogiska ledarskap.

Under den här mandatperioden har vi arbetat hårt på att lägga grunden för eleverna i de lägre åldrarna och höja resultaten i årskurs 6. Det har vi lyckats med och därmed är grunden lagd för goda resultat i årskurs 9.

Vi har under den här mandatperioden satsat på att minska barngrupperna i förskolan, vi har byggt en ny förskola i Frövi samt en ny förskoleavdelning i både Vedevåg och i Storå. Vi erbjuder lovskola, och säkerställer att vi har bra och ändamålsenliga skollokaler och därför bygger vi ut Björkhagaskolan och Brotorpskolan samt renoverar Brotorpskolans lokaler.

Vad gäller Vätternvatten har Irja Gustavsson aldrig vacklat. Däremot jobbar hon alltid med att ta fram fakta innan beslut. Frågan om att eventuellt bilda ett gemensamt bolag förbereddes i en styrgrupp med representanter från kommunens tekniska nämnd, Samhällsbyggnadsförbundet. Därefter kom frågan till Lindesbergs kommun och kommunstyrelsen i april månad som information. Socialdemokraterna är ett stort parti där medlemmar i alla föreningar ska ges möjlighet till information och dialog. Fakta ska hämtas in och förslaget till beslut ska tas fram gemensamt. Utifrån diskussionerna i partiet och framkommen fakta föreslog Irja Gustavsson att Lindesbergs kommun inte skulle gå in i ett gemensamt bolag och i september togs beslutet i kommunfullmäktige.

Samma sak med järnvägskorsningen vid Lidl i Lindesberg. Det var en fråga från Trafikverket som kräver respektfull hantering. Det är Trafikverket som beslutar i sådana frågor, men som valde att rådfråga Lindesbergs kommun. Då trafiksituationen vid järnvägsövergången vid Lidl inte är bra bjöd kommunen in medborgare för att tycka till så att vi kunde få in så många synpunkter som möjligt. både positiva och negativa synpunkter kom in. Därefter tog Trafikverket beslutet om att inte göra om järnvägskorsningen.

På kommunstyrelsemötet i augusti kommer Loppholmsbadet upp som ett ärende – då ska vi ge uppdrag att inför kommande år eventuellt få in det i investeringsbudgeten. Allt handlar om vilka prioriteringar vi gör!

Det finns så mycket mera som vi är stolta över, exempelvis så har sysselsättningsgraden ökat för många inom vård och omsorg, sommarjobb till ungdomar och gratis lovaktiviteter till barn under loven. Fältassistenter som jobbar med ungdomar i hela kommunen. Dessutom pågår utredning om var i organisationen en eventuell ungdomsgård ska ligga samt hur vi ska finansiera driften av den.

När det gäller arvoden till politiska företrädare i kommunen ska alla känna till att Liberalerna sa ja i kommunfullmäktige till höjda arvoden till de nya ledamöter som väljs för nästa mandatperiod.

Det här är ett urval av saker vi gjort under den här mandatperioden. Vi vill tillsammans med de partier som vill och vågar ta ansvar fortsätta utveckla hela Lindesbergs kommun.

Irja Gustavsson Kommunstyrelsens Ordförande 
Linda Svahn Ordförande Barn och Utbildningsnämnden.

Publicerad 25 juni 2018 klockan 13:22

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Arkivfoto: Fredrik Norman

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.

4 augusti 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den ...

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus ...

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjö...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.

31 juli 2026 klockan 10:45 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Hunden på bilden har inget med den aktuella händelsen att göra. Genrebild.

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.

29 juli 2026 klockan 13:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den h...
29 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter ...
28 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som ...
27 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Privat

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”

När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.

24 juli 2026 klockan 11:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…

24 juli 2026 klockan 23:45 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

Foto: Camilla Lagerman

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.

23 juli 2026 klockan 10:48 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.

17 juli 2026 klockan 21:10 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin ...
16 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och ...
14 juli 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat...
13 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-07-01

2026-07-01

2026-06-30

2026-06-30

2026-06-29

2026-08-05 15:21