Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande. Linda Svahn, barn- och utbildningsnämndens ordförande. Fotograf: Rolf Karlsson Bildmakarna

Irja och Linda svarar Carl-Henrik i debatten om ”misslyckade politiker”

Svar till Debatt ang. Misslyckande politiker skall bytas ut
Carl-Henrik Ling (L) skriver i sin insändare att det är viktigt att en politisk ledning tar ansvar och levererar resultat. Det har han rätt i. Därför vill vi istället för att skriva populistiska politiska insändare eller personliga påhopp på våra politiska motståndare gärna berätta lite om vad vi gjort under dom senaste fyra åren.

Annons

Tillsammans har Socialdemokraterna och Centerpartiet tagit ett stort ansvar att få till en utveckling av hela Lindesbergs kommun. Med det investeringsutrymme vi har till vårt förfogande har vi prioriterat att bygga bostäder. Bakgrunden för detta är att vi vill kunna erbjuda bra boende för de medborgare som redan valt att bo i vår kommun samt att kunna få till inflyttning av nya medborgare till kommunen.

Det har inte byggts så många lägenheter i Lindesbergs kommun på 30 år som det gjort dom senaste åren. Vi har också gett ett ägardirektiv om att bygga bostäder på landsbygden och där kommer förslag inom kort. Vi har också säkerställt att det finns färdig industrimark för etableringar – vi gör en riktig storsatsning i Frövi som kommer bli ett stort logistikområde för hela länet. En ny brandstation i Lindesbergs har också kommit på plats.

Vi har fördelat våra resurser i hela kommunen, vi har byggt och rustat upp lekplatser på olika ställen, exempelvis i Rockhammar, Öskevik, Fellingsbro, Frövi, Guldsmedshyttan.  Vi har byggt utegym i Fellingsbro, Lindesberg och Guldsmedshyttan. Spontanidrottsplatser har anordnats i Fellingsbro och det är en på gång i Lindesberg. Vi har påbörjat byggandet av ett nytt ridhus i Lindesberg. Vi har även stöttat tennisklubben i Lindesberg så att de kunnat rusta upp sina tennisbanor och bygga en padelbana. Allt för att stimulera till fysisk aktivitet bland både unga och gamla.

Vi har stöttat vägsamfälligheter ekonomiskt för att kunna stärka upp vägnätet och förstärka vissa broar. Vi har även asfalterat gator och vägar samt byggt nya gång- och cykelvägar. Detta för att underlätta kommunikationer och transporter för våra medborgare.

När det gäller skolan så har Storåskolan prioriterats från både politiskt håll och från förvaltningen genom att exempelvis möjliggöra studiegårdens verksamhet där elever som varit hemmasittare eller riskerar att bli hemmasittare får sin undervisning. Vi har också valt att utöka rektorsorganisationen med en biträdande rektor för att rektor ska kunna ägna mer tid åt att vara ute i verksamheten och vara pedagogisk ledare.

Bättre resultat i skolan uppnås inte i en handvändning. Det viktigaste i skolan är inte hur mycket pengar vi lägger på skolan utan vad vi gör med pengarna. Utifrån det är det systematiska kvalitetsarbetet jätteviktigt. Där har vi strukturerat upp arbetet mer än tidigare samt tillsatt en verksamhetsutvecklare för grundskolan för att stötta rektorerna i deras pedagogiska ledarskap.

Under den här mandatperioden har vi arbetat hårt på att lägga grunden för eleverna i de lägre åldrarna och höja resultaten i årskurs 6. Det har vi lyckats med och därmed är grunden lagd för goda resultat i årskurs 9.

Vi har under den här mandatperioden satsat på att minska barngrupperna i förskolan, vi har byggt en ny förskola i Frövi samt en ny förskoleavdelning i både Vedevåg och i Storå. Vi erbjuder lovskola, och säkerställer att vi har bra och ändamålsenliga skollokaler och därför bygger vi ut Björkhagaskolan och Brotorpskolan samt renoverar Brotorpskolans lokaler.

Vad gäller Vätternvatten har Irja Gustavsson aldrig vacklat. Däremot jobbar hon alltid med att ta fram fakta innan beslut. Frågan om att eventuellt bilda ett gemensamt bolag förbereddes i en styrgrupp med representanter från kommunens tekniska nämnd, Samhällsbyggnadsförbundet. Därefter kom frågan till Lindesbergs kommun och kommunstyrelsen i april månad som information. Socialdemokraterna är ett stort parti där medlemmar i alla föreningar ska ges möjlighet till information och dialog. Fakta ska hämtas in och förslaget till beslut ska tas fram gemensamt. Utifrån diskussionerna i partiet och framkommen fakta föreslog Irja Gustavsson att Lindesbergs kommun inte skulle gå in i ett gemensamt bolag och i september togs beslutet i kommunfullmäktige.

Samma sak med järnvägskorsningen vid Lidl i Lindesberg. Det var en fråga från Trafikverket som kräver respektfull hantering. Det är Trafikverket som beslutar i sådana frågor, men som valde att rådfråga Lindesbergs kommun. Då trafiksituationen vid järnvägsövergången vid Lidl inte är bra bjöd kommunen in medborgare för att tycka till så att vi kunde få in så många synpunkter som möjligt. både positiva och negativa synpunkter kom in. Därefter tog Trafikverket beslutet om att inte göra om järnvägskorsningen.

På kommunstyrelsemötet i augusti kommer Loppholmsbadet upp som ett ärende – då ska vi ge uppdrag att inför kommande år eventuellt få in det i investeringsbudgeten. Allt handlar om vilka prioriteringar vi gör!

Det finns så mycket mera som vi är stolta över, exempelvis så har sysselsättningsgraden ökat för många inom vård och omsorg, sommarjobb till ungdomar och gratis lovaktiviteter till barn under loven. Fältassistenter som jobbar med ungdomar i hela kommunen. Dessutom pågår utredning om var i organisationen en eventuell ungdomsgård ska ligga samt hur vi ska finansiera driften av den.

När det gäller arvoden till politiska företrädare i kommunen ska alla känna till att Liberalerna sa ja i kommunfullmäktige till höjda arvoden till de nya ledamöter som väljs för nästa mandatperiod.

Det här är ett urval av saker vi gjort under den här mandatperioden. Vi vill tillsammans med de partier som vill och vågar ta ansvar fortsätta utveckla hela Lindesbergs kommun.

Irja Gustavsson Kommunstyrelsens Ordförande 
Linda Svahn Ordförande Barn och Utbildningsnämnden.

Publicerad 25 juni 2018 klockan 13:22

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fredrik Norman

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

26 oktober 2026 klockan 16:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Elin Olofsson och lilla Elmer står startklara för årets julklappsinsamling. Foto: Jennie Einarsson

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.

23 oktober 2026 klockan 07:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.

23 oktober 2026 klockan 14:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
21 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gruvgatan kommer inte längre vara öppen för genomfartstrafik. Bild: Lindesbergs kommun

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.

21 oktober 2026 klockan 15:09 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 oktober 2026 klockan 14:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvä...

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Älgjakt i dimma

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.

16 oktober 2026 klockan 15:17 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till fö...

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora ...

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett fö...

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara frå...

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla ...

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

Bilden är arrangerad. Bild: Polismyndigheten

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier

Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”

12 oktober 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

JUST NU: Nya regionstyret presenteras
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk ö...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mä...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. ...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-10-07

2026-10-06

2026-10-06

2026-10-05

2026-10-05

2026-10-02

2026-10-02

2026-10-02

2026-10-01

2026-10-26 23:35