Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande. Linda Svahn, barn- och utbildningsnämndens ordförande. Fotograf: Rolf Karlsson Bildmakarna

Irja och Linda svarar Carl-Henrik i debatten om ”misslyckade politiker”

Svar till Debatt ang. Misslyckande politiker skall bytas ut
Carl-Henrik Ling (L) skriver i sin insändare att det är viktigt att en politisk ledning tar ansvar och levererar resultat. Det har han rätt i. Därför vill vi istället för att skriva populistiska politiska insändare eller personliga påhopp på våra politiska motståndare gärna berätta lite om vad vi gjort under dom senaste fyra åren.

Tillsammans har Socialdemokraterna och Centerpartiet tagit ett stort ansvar att få till en utveckling av hela Lindesbergs kommun. Med det investeringsutrymme vi har till vårt förfogande har vi prioriterat att bygga bostäder. Bakgrunden för detta är att vi vill kunna erbjuda bra boende för de medborgare som redan valt att bo i vår kommun samt att kunna få till inflyttning av nya medborgare till kommunen.

Det har inte byggts så många lägenheter i Lindesbergs kommun på 30 år som det gjort dom senaste åren. Vi har också gett ett ägardirektiv om att bygga bostäder på landsbygden och där kommer förslag inom kort. Vi har också säkerställt att det finns färdig industrimark för etableringar – vi gör en riktig storsatsning i Frövi som kommer bli ett stort logistikområde för hela länet. En ny brandstation i Lindesbergs har också kommit på plats.

Vi har fördelat våra resurser i hela kommunen, vi har byggt och rustat upp lekplatser på olika ställen, exempelvis i Rockhammar, Öskevik, Fellingsbro, Frövi, Guldsmedshyttan.  Vi har byggt utegym i Fellingsbro, Lindesberg och Guldsmedshyttan. Spontanidrottsplatser har anordnats i Fellingsbro och det är en på gång i Lindesberg. Vi har påbörjat byggandet av ett nytt ridhus i Lindesberg. Vi har även stöttat tennisklubben i Lindesberg så att de kunnat rusta upp sina tennisbanor och bygga en padelbana. Allt för att stimulera till fysisk aktivitet bland både unga och gamla.

Vi har stöttat vägsamfälligheter ekonomiskt för att kunna stärka upp vägnätet och förstärka vissa broar. Vi har även asfalterat gator och vägar samt byggt nya gång- och cykelvägar. Detta för att underlätta kommunikationer och transporter för våra medborgare.

När det gäller skolan så har Storåskolan prioriterats från både politiskt håll och från förvaltningen genom att exempelvis möjliggöra studiegårdens verksamhet där elever som varit hemmasittare eller riskerar att bli hemmasittare får sin undervisning. Vi har också valt att utöka rektorsorganisationen med en biträdande rektor för att rektor ska kunna ägna mer tid åt att vara ute i verksamheten och vara pedagogisk ledare.

Bättre resultat i skolan uppnås inte i en handvändning. Det viktigaste i skolan är inte hur mycket pengar vi lägger på skolan utan vad vi gör med pengarna. Utifrån det är det systematiska kvalitetsarbetet jätteviktigt. Där har vi strukturerat upp arbetet mer än tidigare samt tillsatt en verksamhetsutvecklare för grundskolan för att stötta rektorerna i deras pedagogiska ledarskap.

Under den här mandatperioden har vi arbetat hårt på att lägga grunden för eleverna i de lägre åldrarna och höja resultaten i årskurs 6. Det har vi lyckats med och därmed är grunden lagd för goda resultat i årskurs 9.

Vi har under den här mandatperioden satsat på att minska barngrupperna i förskolan, vi har byggt en ny förskola i Frövi samt en ny förskoleavdelning i både Vedevåg och i Storå. Vi erbjuder lovskola, och säkerställer att vi har bra och ändamålsenliga skollokaler och därför bygger vi ut Björkhagaskolan och Brotorpskolan samt renoverar Brotorpskolans lokaler.

Vad gäller Vätternvatten har Irja Gustavsson aldrig vacklat. Däremot jobbar hon alltid med att ta fram fakta innan beslut. Frågan om att eventuellt bilda ett gemensamt bolag förbereddes i en styrgrupp med representanter från kommunens tekniska nämnd, Samhällsbyggnadsförbundet. Därefter kom frågan till Lindesbergs kommun och kommunstyrelsen i april månad som information. Socialdemokraterna är ett stort parti där medlemmar i alla föreningar ska ges möjlighet till information och dialog. Fakta ska hämtas in och förslaget till beslut ska tas fram gemensamt. Utifrån diskussionerna i partiet och framkommen fakta föreslog Irja Gustavsson att Lindesbergs kommun inte skulle gå in i ett gemensamt bolag och i september togs beslutet i kommunfullmäktige.

Samma sak med järnvägskorsningen vid Lidl i Lindesberg. Det var en fråga från Trafikverket som kräver respektfull hantering. Det är Trafikverket som beslutar i sådana frågor, men som valde att rådfråga Lindesbergs kommun. Då trafiksituationen vid järnvägsövergången vid Lidl inte är bra bjöd kommunen in medborgare för att tycka till så att vi kunde få in så många synpunkter som möjligt. både positiva och negativa synpunkter kom in. Därefter tog Trafikverket beslutet om att inte göra om järnvägskorsningen.

På kommunstyrelsemötet i augusti kommer Loppholmsbadet upp som ett ärende – då ska vi ge uppdrag att inför kommande år eventuellt få in det i investeringsbudgeten. Allt handlar om vilka prioriteringar vi gör!

Det finns så mycket mera som vi är stolta över, exempelvis så har sysselsättningsgraden ökat för många inom vård och omsorg, sommarjobb till ungdomar och gratis lovaktiviteter till barn under loven. Fältassistenter som jobbar med ungdomar i hela kommunen. Dessutom pågår utredning om var i organisationen en eventuell ungdomsgård ska ligga samt hur vi ska finansiera driften av den.

När det gäller arvoden till politiska företrädare i kommunen ska alla känna till att Liberalerna sa ja i kommunfullmäktige till höjda arvoden till de nya ledamöter som väljs för nästa mandatperiod.

Det här är ett urval av saker vi gjort under den här mandatperioden. Vi vill tillsammans med de partier som vill och vågar ta ansvar fortsätta utveckla hela Lindesbergs kommun.

Irja Gustavsson Kommunstyrelsens Ordförande 
Linda Svahn Ordförande Barn och Utbildningsnämnden.

Publicerad 25 juni 2018 klockan 13:22

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli ...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föresl...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten ...
17 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett ...

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Willhelm Sundman (L) Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Liberalerna

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.

12 augusti 2026 klockan 12:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som...
11 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de ...
10 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet ...
10 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-08-21 01:36