När Rotary satte Lindesberg i rörelse runt Lindessjön kunde man under promenaden stöta på organisationen ”Ladies Circle” som anordnade en tävling för de förbipasserande. När Round Table i oktober förra året plockade upp stora mängder skrot ur Bottenån, ledde det nu till Ladies Circles gissningtävling. Hur mycket skrot plockade de upp ur ån?
Ladies Circle är en liten avknoppning från Round Table, som har sina anor från 1940-talet. Under Rotarys arrangemang runt Lindessjön fanns damerna där och lät de som passerade att vara med och gissa hur många kilo skrot som plockades upp ur ån då Round Table gjorde en insats för att rensa Bottenån på bland annat cyklar och kundvagnar.
– Vi fick in gissningar på allt mellan 80 kilo och 5 ton, berättar ordförande Ylva Edbohm.
Antalet kilon skulle sedan skänkas vidare som pengar till någon av fyra utvalda organisationer: Zimbas Footprints, LC Nepal, Barndiabetesfonden eller Children of the Dump. Den som gissade närmast var kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson. 1137 kilo var hennes gissning och pengarna valde hon skulle gå till Children of the Dump.
– Jag blev väldigt osäker på min gissning efteråt, men det här var ju jättekul, framförallt ur barnperspektivet, allt sådant är bra!, säger en glad Irja.
Children of the Dump är Ladies Circles internationella charityprojekt under 2014/2015. Children of the Dump har försett barn och familjer, som bor på och i den offentliga soptippen i Puerto Vallarta, med mat, skydd och utbildning som möjliggör för barnen att växa upp under bättre förhållanden.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.