När Rotary satte Lindesberg i rörelse runt Lindessjön kunde man under promenaden stöta på organisationen ”Ladies Circle” som anordnade en tävling för de förbipasserande. När Round Table i oktober förra året plockade upp stora mängder skrot ur Bottenån, ledde det nu till Ladies Circles gissningtävling. Hur mycket skrot plockade de upp ur ån?
Ladies Circle är en liten avknoppning från Round Table, som har sina anor från 1940-talet. Under Rotarys arrangemang runt Lindessjön fanns damerna där och lät de som passerade att vara med och gissa hur många kilo skrot som plockades upp ur ån då Round Table gjorde en insats för att rensa Bottenån på bland annat cyklar och kundvagnar.
– Vi fick in gissningar på allt mellan 80 kilo och 5 ton, berättar ordförande Ylva Edbohm.
Antalet kilon skulle sedan skänkas vidare som pengar till någon av fyra utvalda organisationer: Zimbas Footprints, LC Nepal, Barndiabetesfonden eller Children of the Dump. Den som gissade närmast var kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson. 1137 kilo var hennes gissning och pengarna valde hon skulle gå till Children of the Dump.
– Jag blev väldigt osäker på min gissning efteråt, men det här var ju jättekul, framförallt ur barnperspektivet, allt sådant är bra!, säger en glad Irja.
Children of the Dump är Ladies Circles internationella charityprojekt under 2014/2015. Children of the Dump har försett barn och familjer, som bor på och i den offentliga soptippen i Puerto Vallarta, med mat, skydd och utbildning som möjliggör för barnen att växa upp under bättre förhållanden.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.