Vid årsskiftet tog fjolårets SM-vinnare inom ponnytrav, Isabella Jansson Wiklund, ut sin kusklicens för de större travhästarna. Fem lopp har körts under året och när Isabellas sjätte lopp skulle köras på Gävle under torsdagen, så kom karriärens första varmblodsseger.
– Jag är nog mer i chock tror jag, säger Isabella.
Som ponnykusk är Isabella Jansson Wiklund ett bekant namn. 2020 blev hon landets segerrikaste kusk och under fjolåret körde hon in ett SM-guld med shetlandsponnyn Angel, som även blev elitduons sista start tillsammans.
Vid årsskiftet tog Isabella ut sin kusklicens för de större hästarna, där hon under året har kört fem lopp. Samtliga starter har slutat med en pengaplacering, där en fjärde plats med Lindehästen Cutie Käbb har varit den främsta placeringen.
När Gävletravet körde kvällstävlingar under torsdagen, skulle en större succé urarta sig för 16-åriga Wiklund. Tillsammans med My Enemy Amok, tränad av Claes Almén, så körde man upp utvändigt ledaren och gav en längre tryckare på ledaren som senare föll tillbaka av trötthet.
Isabella fick en klar ledning med halvvarvet till mål och stod för en glädjande segergest, när man passerade mållinjen som klar segrare.
– Jag vet inte, jag har inte tänkt så mycket ännu. Jag är nog mer i chock tror jag, blev Isabellas svar när Gävles sportchef frågade ”hur går tankarna nu efter loppet?” i vinnarcirkeln.
– Jag hade det inte riktigt på känn men hon kändes hur fin som helst i värmningen. Målet var att få iväg henne från start och Claes (tränaren) har sagt att hon är bra, vilket jag har litat på så jag har väl haft en bra magkänsla och den stämde.
Till vardags har Isabella nyligen börjat på gymnasium, där hon studerar kriminologi och juridik. Mellan studierna har hon tid för hästarna där flera nära och kära finns i omgivningen för att få dagarna att gå runt.
– Jag har sex hästar i stallet just nu. Plus ett varmblod som jag tränar åt våran granne som verkligen har hjälpt mig genom allt, det är tack vare honom som jag har fått min licens. Jag får mycket hjälp av mina föräldrar och utan dem hade det aldrig gått. Idag hade det absolut inte heller gått utan Claes, som jag har kört mycket ponny åt sedan tidigare, berättar Isabella.
Fotnot: Grannen som Isabella refererar till i vinnarintervjun är Fornabodas tidigare proffstränare, Nils Gunnar Andersson.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.