Vid årsskiftet tog fjolårets SM-vinnare inom ponnytrav, Isabella Jansson Wiklund, ut sin kusklicens för de större travhästarna. Fem lopp har körts under året och när Isabellas sjätte lopp skulle köras på Gävle under torsdagen, så kom karriärens första varmblodsseger.
– Jag är nog mer i chock tror jag, säger Isabella.
Som ponnykusk är Isabella Jansson Wiklund ett bekant namn. 2020 blev hon landets segerrikaste kusk och under fjolåret körde hon in ett SM-guld med shetlandsponnyn Angel, som även blev elitduons sista start tillsammans.
Vid årsskiftet tog Isabella ut sin kusklicens för de större hästarna, där hon under året har kört fem lopp. Samtliga starter har slutat med en pengaplacering, där en fjärde plats med Lindehästen Cutie Käbb har varit den främsta placeringen.
När Gävletravet körde kvällstävlingar under torsdagen, skulle en större succé urarta sig för 16-åriga Wiklund. Tillsammans med My Enemy Amok, tränad av Claes Almén, så körde man upp utvändigt ledaren och gav en längre tryckare på ledaren som senare föll tillbaka av trötthet.
Isabella fick en klar ledning med halvvarvet till mål och stod för en glädjande segergest, när man passerade mållinjen som klar segrare.
– Jag vet inte, jag har inte tänkt så mycket ännu. Jag är nog mer i chock tror jag, blev Isabellas svar när Gävles sportchef frågade ”hur går tankarna nu efter loppet?” i vinnarcirkeln.
– Jag hade det inte riktigt på känn men hon kändes hur fin som helst i värmningen. Målet var att få iväg henne från start och Claes (tränaren) har sagt att hon är bra, vilket jag har litat på så jag har väl haft en bra magkänsla och den stämde.
Till vardags har Isabella nyligen börjat på gymnasium, där hon studerar kriminologi och juridik. Mellan studierna har hon tid för hästarna där flera nära och kära finns i omgivningen för att få dagarna att gå runt.
– Jag har sex hästar i stallet just nu. Plus ett varmblod som jag tränar åt våran granne som verkligen har hjälpt mig genom allt, det är tack vare honom som jag har fått min licens. Jag får mycket hjälp av mina föräldrar och utan dem hade det aldrig gått. Idag hade det absolut inte heller gått utan Claes, som jag har kört mycket ponny åt sedan tidigare, berättar Isabella.
Fotnot: Grannen som Isabella refererar till i vinnarintervjun är Fornabodas tidigare proffstränare, Nils Gunnar Andersson.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.