Vid årsskiftet tog fjolårets SM-vinnare inom ponnytrav, Isabella Jansson Wiklund, ut sin kusklicens för de större travhästarna. Fem lopp har körts under året och när Isabellas sjätte lopp skulle köras på Gävle under torsdagen, så kom karriärens första varmblodsseger.
– Jag är nog mer i chock tror jag, säger Isabella.
Som ponnykusk är Isabella Jansson Wiklund ett bekant namn. 2020 blev hon landets segerrikaste kusk och under fjolåret körde hon in ett SM-guld med shetlandsponnyn Angel, som även blev elitduons sista start tillsammans.
Vid årsskiftet tog Isabella ut sin kusklicens för de större hästarna, där hon under året har kört fem lopp. Samtliga starter har slutat med en pengaplacering, där en fjärde plats med Lindehästen Cutie Käbb har varit den främsta placeringen.
När Gävletravet körde kvällstävlingar under torsdagen, skulle en större succé urarta sig för 16-åriga Wiklund. Tillsammans med My Enemy Amok, tränad av Claes Almén, så körde man upp utvändigt ledaren och gav en längre tryckare på ledaren som senare föll tillbaka av trötthet.
Isabella fick en klar ledning med halvvarvet till mål och stod för en glädjande segergest, när man passerade mållinjen som klar segrare.
– Jag vet inte, jag har inte tänkt så mycket ännu. Jag är nog mer i chock tror jag, blev Isabellas svar när Gävles sportchef frågade ”hur går tankarna nu efter loppet?” i vinnarcirkeln.
– Jag hade det inte riktigt på känn men hon kändes hur fin som helst i värmningen. Målet var att få iväg henne från start och Claes (tränaren) har sagt att hon är bra, vilket jag har litat på så jag har väl haft en bra magkänsla och den stämde.
Till vardags har Isabella nyligen börjat på gymnasium, där hon studerar kriminologi och juridik. Mellan studierna har hon tid för hästarna där flera nära och kära finns i omgivningen för att få dagarna att gå runt.
– Jag har sex hästar i stallet just nu. Plus ett varmblod som jag tränar åt våran granne som verkligen har hjälpt mig genom allt, det är tack vare honom som jag har fått min licens. Jag får mycket hjälp av mina föräldrar och utan dem hade det aldrig gått. Idag hade det absolut inte heller gått utan Claes, som jag har kört mycket ponny åt sedan tidigare, berättar Isabella.
Fotnot: Grannen som Isabella refererar till i vinnarintervjun är Fornabodas tidigare proffstränare, Nils Gunnar Andersson.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.