Vid årsskiftet tog fjolårets SM-vinnare inom ponnytrav, Isabella Jansson Wiklund, ut sin kusklicens för de större travhästarna. Fem lopp har körts under året och när Isabellas sjätte lopp skulle köras på Gävle under torsdagen, så kom karriärens första varmblodsseger.
– Jag är nog mer i chock tror jag, säger Isabella.
Som ponnykusk är Isabella Jansson Wiklund ett bekant namn. 2020 blev hon landets segerrikaste kusk och under fjolåret körde hon in ett SM-guld med shetlandsponnyn Angel, som även blev elitduons sista start tillsammans.
Vid årsskiftet tog Isabella ut sin kusklicens för de större hästarna, där hon under året har kört fem lopp. Samtliga starter har slutat med en pengaplacering, där en fjärde plats med Lindehästen Cutie Käbb har varit den främsta placeringen.
När Gävletravet körde kvällstävlingar under torsdagen, skulle en större succé urarta sig för 16-åriga Wiklund. Tillsammans med My Enemy Amok, tränad av Claes Almén, så körde man upp utvändigt ledaren och gav en längre tryckare på ledaren som senare föll tillbaka av trötthet.
Isabella fick en klar ledning med halvvarvet till mål och stod för en glädjande segergest, när man passerade mållinjen som klar segrare.
– Jag vet inte, jag har inte tänkt så mycket ännu. Jag är nog mer i chock tror jag, blev Isabellas svar när Gävles sportchef frågade ”hur går tankarna nu efter loppet?” i vinnarcirkeln.
– Jag hade det inte riktigt på känn men hon kändes hur fin som helst i värmningen. Målet var att få iväg henne från start och Claes (tränaren) har sagt att hon är bra, vilket jag har litat på så jag har väl haft en bra magkänsla och den stämde.
Till vardags har Isabella nyligen börjat på gymnasium, där hon studerar kriminologi och juridik. Mellan studierna har hon tid för hästarna där flera nära och kära finns i omgivningen för att få dagarna att gå runt.
– Jag har sex hästar i stallet just nu. Plus ett varmblod som jag tränar åt våran granne som verkligen har hjälpt mig genom allt, det är tack vare honom som jag har fått min licens. Jag får mycket hjälp av mina föräldrar och utan dem hade det aldrig gått. Idag hade det absolut inte heller gått utan Claes, som jag har kört mycket ponny åt sedan tidigare, berättar Isabella.
Fotnot: Grannen som Isabella refererar till i vinnarintervjun är Fornabodas tidigare proffstränare, Nils Gunnar Andersson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.