Vid årsskiftet tog fjolårets SM-vinnare inom ponnytrav, Isabella Jansson Wiklund, ut sin kusklicens för de större travhästarna. Fem lopp har körts under året och när Isabellas sjätte lopp skulle köras på Gävle under torsdagen, så kom karriärens första varmblodsseger.
– Jag är nog mer i chock tror jag, säger Isabella.
Som ponnykusk är Isabella Jansson Wiklund ett bekant namn. 2020 blev hon landets segerrikaste kusk och under fjolåret körde hon in ett SM-guld med shetlandsponnyn Angel, som även blev elitduons sista start tillsammans.
Vid årsskiftet tog Isabella ut sin kusklicens för de större hästarna, där hon under året har kört fem lopp. Samtliga starter har slutat med en pengaplacering, där en fjärde plats med Lindehästen Cutie Käbb har varit den främsta placeringen.
När Gävletravet körde kvällstävlingar under torsdagen, skulle en större succé urarta sig för 16-åriga Wiklund. Tillsammans med My Enemy Amok, tränad av Claes Almén, så körde man upp utvändigt ledaren och gav en längre tryckare på ledaren som senare föll tillbaka av trötthet.
Isabella fick en klar ledning med halvvarvet till mål och stod för en glädjande segergest, när man passerade mållinjen som klar segrare.
– Jag vet inte, jag har inte tänkt så mycket ännu. Jag är nog mer i chock tror jag, blev Isabellas svar när Gävles sportchef frågade ”hur går tankarna nu efter loppet?” i vinnarcirkeln.
– Jag hade det inte riktigt på känn men hon kändes hur fin som helst i värmningen. Målet var att få iväg henne från start och Claes (tränaren) har sagt att hon är bra, vilket jag har litat på så jag har väl haft en bra magkänsla och den stämde.
Till vardags har Isabella nyligen börjat på gymnasium, där hon studerar kriminologi och juridik. Mellan studierna har hon tid för hästarna där flera nära och kära finns i omgivningen för att få dagarna att gå runt.
– Jag har sex hästar i stallet just nu. Plus ett varmblod som jag tränar åt våran granne som verkligen har hjälpt mig genom allt, det är tack vare honom som jag har fått min licens. Jag får mycket hjälp av mina föräldrar och utan dem hade det aldrig gått. Idag hade det absolut inte heller gått utan Claes, som jag har kört mycket ponny åt sedan tidigare, berättar Isabella.
Fotnot: Grannen som Isabella refererar till i vinnarintervjun är Fornabodas tidigare proffstränare, Nils Gunnar Andersson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.