Isak Magnusson, nybliven svensk mästare i thaiboxning, tillsammans med tränare Tobias Alexandersson. Foto: Johan Magnusson
Isak från Frövi överlägsen SM-vinnare i thaiboxning
Efter en fantastisk tävlingsdebut för 16-årige Isak Magnusson från Frövi står det klart att han numera kan titulera sig som svensk juniormästare i thaiboxning i viktklassen -63,5 kg. Resultatet talar för sig självt: 3 klara segrar, alla 3 matcher slutade 3-0 i domarsiffror.
– Det här var min första riktiga tävling. Jag kanske inte hade trott att jag skulle vinna men jag hade ändå förtroende för mig själv, säger Isak glatt till LindeNytt.
Den 1 april gick årets upplaga av Junior-SM i Thaiboxning av stapeln i Tranås. Tävlingen som arrangerades av Tranås muaythaiklubb lockade rekordmånga – 83 deltagare som kämpade i mästerskapet, varav 8 deltagare i viktklassen -63,5 kg.
För 16-årige årige Isak Magnusson från Frövi innebar det också tävlingsdebut då han för första gången intog ringen i tävlingssammanhang. Efter att ha gått segrande ur en tuff semifinal mot Ajdimir Askerkhanov, regerande svensk och nordisk mästare, stod han klar för final.
Semifinal mot Ajdimir Askerkhanov, regerande svensk och nordisk mästare. Foto: Johan Magnusson
– Det var den svåraste matchen, säger han och utvecklar:
– Jag visste inte att den jag mötte var svensk och nordisk mästare, jag hade medvetet valt att inte ha koll på mina motståndare för att inte bli nervös, men jag märkte att det var hårdare motstånd i finalen jämfört med i semin.
Efter en bra finalmatch mot Leo Hellgren, Föreningen Coloseum Fightcenter stod det slutligen klart att Isak Magnusson tagit hem titeln svensk juniormästare i thaiboxning i sin viktklass.
– Finalmatchen var inte jättetuff, men det var en bra match ändå. Jag kanske inte hade trott att jag skulle vinna men jag hade ändå förtroende för mig själv, kommenterar Isak glatt och tillägger:
– Jag har tränat mycket inför det här, sedan har jag mycket att tacka min tränare Tobias Alexandersson från 019 Boxing gym i Örebro också. Han är en av Sveriges bästa thaiboxare och kan det tekniska och vet hur man ska tänka inför en match.
Efter drömstarten fortsätter nu Isak sin karriär inom kickboxning. Härnäst stundar träningsläger för ungdomar på Bosön i Stockholm och en match i Falun. På frågan om det är någon större tävling på gång svarar Isak:
– Inget jag officiellt som jag kan berätta om än, men jag satsar på att gå vidare, avslutar Isak finurligt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Frövikatterna plockade medaljer i Conventum
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med ...
Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.