Isak Magnusson, nybliven svensk mästare i thaiboxning, tillsammans med tränare Tobias Alexandersson. Foto: Johan Magnusson
Isak från Frövi överlägsen SM-vinnare i thaiboxning
Efter en fantastisk tävlingsdebut för 16-årige Isak Magnusson från Frövi står det klart att han numera kan titulera sig som svensk juniormästare i thaiboxning i viktklassen -63,5 kg. Resultatet talar för sig självt: 3 klara segrar, alla 3 matcher slutade 3-0 i domarsiffror.
– Det här var min första riktiga tävling. Jag kanske inte hade trott att jag skulle vinna men jag hade ändå förtroende för mig själv, säger Isak glatt till LindeNytt.
Den 1 april gick årets upplaga av Junior-SM i Thaiboxning av stapeln i Tranås. Tävlingen som arrangerades av Tranås muaythaiklubb lockade rekordmånga – 83 deltagare som kämpade i mästerskapet, varav 8 deltagare i viktklassen -63,5 kg.
För 16-årige årige Isak Magnusson från Frövi innebar det också tävlingsdebut då han för första gången intog ringen i tävlingssammanhang. Efter att ha gått segrande ur en tuff semifinal mot Ajdimir Askerkhanov, regerande svensk och nordisk mästare, stod han klar för final.
Semifinal mot Ajdimir Askerkhanov, regerande svensk och nordisk mästare. Foto: Johan Magnusson
– Det var den svåraste matchen, säger han och utvecklar:
– Jag visste inte att den jag mötte var svensk och nordisk mästare, jag hade medvetet valt att inte ha koll på mina motståndare för att inte bli nervös, men jag märkte att det var hårdare motstånd i finalen jämfört med i semin.
Efter en bra finalmatch mot Leo Hellgren, Föreningen Coloseum Fightcenter stod det slutligen klart att Isak Magnusson tagit hem titeln svensk juniormästare i thaiboxning i sin viktklass.
– Finalmatchen var inte jättetuff, men det var en bra match ändå. Jag kanske inte hade trott att jag skulle vinna men jag hade ändå förtroende för mig själv, kommenterar Isak glatt och tillägger:
– Jag har tränat mycket inför det här, sedan har jag mycket att tacka min tränare Tobias Alexandersson från 019 Boxing gym i Örebro också. Han är en av Sveriges bästa thaiboxare och kan det tekniska och vet hur man ska tänka inför en match.
Efter drömstarten fortsätter nu Isak sin karriär inom kickboxning. Härnäst stundar träningsläger för ungdomar på Bosön i Stockholm och en match i Falun. På frågan om det är någon större tävling på gång svarar Isak:
– Inget jag officiellt som jag kan berätta om än, men jag satsar på att gå vidare, avslutar Isak finurligt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF Lindesberg var överlägsna mot Gimonäs Umeå under söndagen. Foto: Hasse Persson
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Frövikatterna plockade medaljer i Conventum
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med ...