Isak Magnusson, nybliven svensk mästare i thaiboxning, tillsammans med tränare Tobias Alexandersson. Foto: Johan Magnusson
Isak från Frövi överlägsen SM-vinnare i thaiboxning
Efter en fantastisk tävlingsdebut för 16-årige Isak Magnusson från Frövi står det klart att han numera kan titulera sig som svensk juniormästare i thaiboxning i viktklassen -63,5 kg. Resultatet talar för sig självt: 3 klara segrar, alla 3 matcher slutade 3-0 i domarsiffror.
– Det här var min första riktiga tävling. Jag kanske inte hade trott att jag skulle vinna men jag hade ändå förtroende för mig själv, säger Isak glatt till LindeNytt.
Den 1 april gick årets upplaga av Junior-SM i Thaiboxning av stapeln i Tranås. Tävlingen som arrangerades av Tranås muaythaiklubb lockade rekordmånga – 83 deltagare som kämpade i mästerskapet, varav 8 deltagare i viktklassen -63,5 kg.
För 16-årige årige Isak Magnusson från Frövi innebar det också tävlingsdebut då han för första gången intog ringen i tävlingssammanhang. Efter att ha gått segrande ur en tuff semifinal mot Ajdimir Askerkhanov, regerande svensk och nordisk mästare, stod han klar för final.
Semifinal mot Ajdimir Askerkhanov, regerande svensk och nordisk mästare. Foto: Johan Magnusson
– Det var den svåraste matchen, säger han och utvecklar:
– Jag visste inte att den jag mötte var svensk och nordisk mästare, jag hade medvetet valt att inte ha koll på mina motståndare för att inte bli nervös, men jag märkte att det var hårdare motstånd i finalen jämfört med i semin.
Efter en bra finalmatch mot Leo Hellgren, Föreningen Coloseum Fightcenter stod det slutligen klart att Isak Magnusson tagit hem titeln svensk juniormästare i thaiboxning i sin viktklass.
– Finalmatchen var inte jättetuff, men det var en bra match ändå. Jag kanske inte hade trott att jag skulle vinna men jag hade ändå förtroende för mig själv, kommenterar Isak glatt och tillägger:
– Jag har tränat mycket inför det här, sedan har jag mycket att tacka min tränare Tobias Alexandersson från 019 Boxing gym i Örebro också. Han är en av Sveriges bästa thaiboxare och kan det tekniska och vet hur man ska tänka inför en match.
Efter drömstarten fortsätter nu Isak sin karriär inom kickboxning. Härnäst stundar träningsläger för ungdomar på Bosön i Stockholm och en match i Falun. På frågan om det är någon större tävling på gång svarar Isak:
– Inget jag officiellt som jag kan berätta om än, men jag satsar på att gå vidare, avslutar Isak finurligt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...