Isak Magnusson, nybliven svensk mästare i thaiboxning, tillsammans med tränare Tobias Alexandersson. Foto: Johan Magnusson
Isak från Frövi överlägsen SM-vinnare i thaiboxning
Efter en fantastisk tävlingsdebut för 16-årige Isak Magnusson från Frövi står det klart att han numera kan titulera sig som svensk juniormästare i thaiboxning i viktklassen -63,5 kg. Resultatet talar för sig självt: 3 klara segrar, alla 3 matcher slutade 3-0 i domarsiffror.
– Det här var min första riktiga tävling. Jag kanske inte hade trott att jag skulle vinna men jag hade ändå förtroende för mig själv, säger Isak glatt till LindeNytt.
Den 1 april gick årets upplaga av Junior-SM i Thaiboxning av stapeln i Tranås. Tävlingen som arrangerades av Tranås muaythaiklubb lockade rekordmånga – 83 deltagare som kämpade i mästerskapet, varav 8 deltagare i viktklassen -63,5 kg.
För 16-årige årige Isak Magnusson från Frövi innebar det också tävlingsdebut då han för första gången intog ringen i tävlingssammanhang. Efter att ha gått segrande ur en tuff semifinal mot Ajdimir Askerkhanov, regerande svensk och nordisk mästare, stod han klar för final.
Semifinal mot Ajdimir Askerkhanov, regerande svensk och nordisk mästare. Foto: Johan Magnusson
– Det var den svåraste matchen, säger han och utvecklar:
– Jag visste inte att den jag mötte var svensk och nordisk mästare, jag hade medvetet valt att inte ha koll på mina motståndare för att inte bli nervös, men jag märkte att det var hårdare motstånd i finalen jämfört med i semin.
Efter en bra finalmatch mot Leo Hellgren, Föreningen Coloseum Fightcenter stod det slutligen klart att Isak Magnusson tagit hem titeln svensk juniormästare i thaiboxning i sin viktklass.
– Finalmatchen var inte jättetuff, men det var en bra match ändå. Jag kanske inte hade trott att jag skulle vinna men jag hade ändå förtroende för mig själv, kommenterar Isak glatt och tillägger:
– Jag har tränat mycket inför det här, sedan har jag mycket att tacka min tränare Tobias Alexandersson från 019 Boxing gym i Örebro också. Han är en av Sveriges bästa thaiboxare och kan det tekniska och vet hur man ska tänka inför en match.
Efter drömstarten fortsätter nu Isak sin karriär inom kickboxning. Härnäst stundar träningsläger för ungdomar på Bosön i Stockholm och en match i Falun. På frågan om det är någon större tävling på gång svarar Isak:
– Inget jag officiellt som jag kan berätta om än, men jag satsar på att gå vidare, avslutar Isak finurligt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...