Miljöpartiets Agneta Nilsdotter kan inte acceptera Coops beslut att butiken i Lindesberg skall avvecklas. Hon menar att det är synd och skam att man inte vänder sig till medlemmarna i sådana här frågor och krissituationer.-Det är ju kooperativets styrka, påpekar hon i ett öppet brev till Konsumentföreningen Svea som har ca 600 000 medlemmar.
I slutet av 2012 stängde Coop i Storå och bara en månad senare kommer nedläggningsbeslutet som raderar den sista Coopbutiken från kommunkartan. Coop i Lindesberg skall avvecklas innan sommaren. Så löd domen från Coop i torsdags i förra veckan.
Beskedet kom som en chock för personalen. Visserligen kände man till att butiken har gjort förluster men samtidigt har man fått information som talat för en utveckling av butiken – inte en avveckling. Denna trygghetskänsla förstärktes ytterligare när man rekryterade en ny butikschef så sent som september 2012.
Många medlemmar och kunder har upprörts av beslutet. En av dem är Agneta Nilsdotter, Miljöpartiet i Lindesberg. Hon har varit medlem i många år och anser att Coop kör över medlemmarna istället för att använda sig av kooperativets styrka att försöka vända trenden.
-Man kan väl informera oss om läget innan, inte efter. Det är ju innan vi kan vara med och påverka. Om de hade berättat att butiken hotas av nedläggning så hade vi medlemmar haft en chans att göra skillnad. Då är det ju upp till oss att handla mer där, säger Agneta.
Att Coop raderas från kommunkartan i och med nedläggningen ser hon allvarligt på.
-Det är inget alternativ att åka till Nora för att handla i en Coopbutik. Jag kan inte godta det här och jag skall göra vad jag kan för att försöka påverka Coop. Redan idag drar jag igång en namninsamling, säger Agneta.
Invånarna i Storå gjorde likadant. Trots 800 namn på listan påverkade det inte utgången.
-Jag tror ändå att man kan påverka och därför tänker jag inte ge upp. Det finns alltid hopp, säger Agneta Nilsdotter.
Fotnot: Namnlistor kommer att läggas ut på olika platser i Lindesberg under måndagen, bland annat på Coop, Lindesbergs bibliotek och en rad butiker.
Agneta Nilsdotters öppna brev:
Öppet brev till Konsumentföreningen SVEA
Nu ska Konsum (det heter fortfarande så i folkmun) i Lindesberg läggas ner! Det är den andra butiken på kort tid som stängs. Det är den enda Konsum-butiken som finns kvar i Lindesbergs kommun. Var ska jag nu handla när jag vill köpa änglamarks ekologiska varor? När jag enkelt vill hitta svenskt kött och KRAV-märkta varor? När jag vill samla poäng och återbäring på mitt Konsum-kort?
Jag blir både arg och ledsen att man bestämmer att lägga ner utan att försöka få kontakt med medlemmarna först. Varför inte använda sej av medlemmarna? Det är ju det som är kooperationens styrka.
När Konsum i Storå skulle stängas fick jag och alla andra medlemmar ett brev i efterhand där man beklagade stängningen. I samma brev fick jag ett erbjudande om ett gratis paket kaffe. Så sårad jag kände mej! Varför inte ta kontakt före nedläggning? Be om medlemmarnas stöd, istället för att köra över oss!
Gör om – och gör rätt! Tala om vad som behövs för att butiken ska få vara kvar och utvecklas! Vi är många som fortfarande står bakom kooperationens grundidé.
Agneta Nilsdotter, medlem sedan unga år
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.