Miljöpartiets Agneta Nilsdotter kan inte acceptera Coops beslut att butiken i Lindesberg skall avvecklas. Hon menar att det är synd och skam att man inte vänder sig till medlemmarna i sådana här frågor och krissituationer.-Det är ju kooperativets styrka, påpekar hon i ett öppet brev till Konsumentföreningen Svea som har ca 600 000 medlemmar.
I slutet av 2012 stängde Coop i Storå och bara en månad senare kommer nedläggningsbeslutet som raderar den sista Coopbutiken från kommunkartan. Coop i Lindesberg skall avvecklas innan sommaren. Så löd domen från Coop i torsdags i förra veckan.
Beskedet kom som en chock för personalen. Visserligen kände man till att butiken har gjort förluster men samtidigt har man fått information som talat för en utveckling av butiken – inte en avveckling. Denna trygghetskänsla förstärktes ytterligare när man rekryterade en ny butikschef så sent som september 2012.
Många medlemmar och kunder har upprörts av beslutet. En av dem är Agneta Nilsdotter, Miljöpartiet i Lindesberg. Hon har varit medlem i många år och anser att Coop kör över medlemmarna istället för att använda sig av kooperativets styrka att försöka vända trenden.
-Man kan väl informera oss om läget innan, inte efter. Det är ju innan vi kan vara med och påverka. Om de hade berättat att butiken hotas av nedläggning så hade vi medlemmar haft en chans att göra skillnad. Då är det ju upp till oss att handla mer där, säger Agneta.
Att Coop raderas från kommunkartan i och med nedläggningen ser hon allvarligt på.
-Det är inget alternativ att åka till Nora för att handla i en Coopbutik. Jag kan inte godta det här och jag skall göra vad jag kan för att försöka påverka Coop. Redan idag drar jag igång en namninsamling, säger Agneta.
Invånarna i Storå gjorde likadant. Trots 800 namn på listan påverkade det inte utgången.
-Jag tror ändå att man kan påverka och därför tänker jag inte ge upp. Det finns alltid hopp, säger Agneta Nilsdotter.
Fotnot: Namnlistor kommer att läggas ut på olika platser i Lindesberg under måndagen, bland annat på Coop, Lindesbergs bibliotek och en rad butiker.
Agneta Nilsdotters öppna brev:
Öppet brev till Konsumentföreningen SVEA
Nu ska Konsum (det heter fortfarande så i folkmun) i Lindesberg läggas ner! Det är den andra butiken på kort tid som stängs. Det är den enda Konsum-butiken som finns kvar i Lindesbergs kommun. Var ska jag nu handla när jag vill köpa änglamarks ekologiska varor? När jag enkelt vill hitta svenskt kött och KRAV-märkta varor? När jag vill samla poäng och återbäring på mitt Konsum-kort?
Jag blir både arg och ledsen att man bestämmer att lägga ner utan att försöka få kontakt med medlemmarna först. Varför inte använda sej av medlemmarna? Det är ju det som är kooperationens styrka.
När Konsum i Storå skulle stängas fick jag och alla andra medlemmar ett brev i efterhand där man beklagade stängningen. I samma brev fick jag ett erbjudande om ett gratis paket kaffe. Så sårad jag kände mej! Varför inte ta kontakt före nedläggning? Be om medlemmarnas stöd, istället för att köra över oss!
Gör om – och gör rätt! Tala om vad som behövs för att butiken ska få vara kvar och utvecklas! Vi är många som fortfarande står bakom kooperationens grundidé.
Agneta Nilsdotter, medlem sedan unga år
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.