Miljöpartiets Agneta Nilsdotter kan inte acceptera Coops beslut att butiken i Lindesberg skall avvecklas. Hon menar att det är synd och skam att man inte vänder sig till medlemmarna i sådana här frågor och krissituationer.-Det är ju kooperativets styrka, påpekar hon i ett öppet brev till Konsumentföreningen Svea som har ca 600 000 medlemmar.
I slutet av 2012 stängde Coop i Storå och bara en månad senare kommer nedläggningsbeslutet som raderar den sista Coopbutiken från kommunkartan. Coop i Lindesberg skall avvecklas innan sommaren. Så löd domen från Coop i torsdags i förra veckan.
Beskedet kom som en chock för personalen. Visserligen kände man till att butiken har gjort förluster men samtidigt har man fått information som talat för en utveckling av butiken – inte en avveckling. Denna trygghetskänsla förstärktes ytterligare när man rekryterade en ny butikschef så sent som september 2012.
Många medlemmar och kunder har upprörts av beslutet. En av dem är Agneta Nilsdotter, Miljöpartiet i Lindesberg. Hon har varit medlem i många år och anser att Coop kör över medlemmarna istället för att använda sig av kooperativets styrka att försöka vända trenden.
-Man kan väl informera oss om läget innan, inte efter. Det är ju innan vi kan vara med och påverka. Om de hade berättat att butiken hotas av nedläggning så hade vi medlemmar haft en chans att göra skillnad. Då är det ju upp till oss att handla mer där, säger Agneta.
Att Coop raderas från kommunkartan i och med nedläggningen ser hon allvarligt på.
-Det är inget alternativ att åka till Nora för att handla i en Coopbutik. Jag kan inte godta det här och jag skall göra vad jag kan för att försöka påverka Coop. Redan idag drar jag igång en namninsamling, säger Agneta.
Invånarna i Storå gjorde likadant. Trots 800 namn på listan påverkade det inte utgången.
-Jag tror ändå att man kan påverka och därför tänker jag inte ge upp. Det finns alltid hopp, säger Agneta Nilsdotter.
Fotnot: Namnlistor kommer att läggas ut på olika platser i Lindesberg under måndagen, bland annat på Coop, Lindesbergs bibliotek och en rad butiker.
Agneta Nilsdotters öppna brev:
Öppet brev till Konsumentföreningen SVEA
Nu ska Konsum (det heter fortfarande så i folkmun) i Lindesberg läggas ner! Det är den andra butiken på kort tid som stängs. Det är den enda Konsum-butiken som finns kvar i Lindesbergs kommun. Var ska jag nu handla när jag vill köpa änglamarks ekologiska varor? När jag enkelt vill hitta svenskt kött och KRAV-märkta varor? När jag vill samla poäng och återbäring på mitt Konsum-kort?
Jag blir både arg och ledsen att man bestämmer att lägga ner utan att försöka få kontakt med medlemmarna först. Varför inte använda sej av medlemmarna? Det är ju det som är kooperationens styrka.
När Konsum i Storå skulle stängas fick jag och alla andra medlemmar ett brev i efterhand där man beklagade stängningen. I samma brev fick jag ett erbjudande om ett gratis paket kaffe. Så sårad jag kände mej! Varför inte ta kontakt före nedläggning? Be om medlemmarnas stöd, istället för att köra över oss!
Gör om – och gör rätt! Tala om vad som behövs för att butiken ska få vara kvar och utvecklas! Vi är många som fortfarande står bakom kooperationens grundidé.
Agneta Nilsdotter, medlem sedan unga år
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.