Linde Volleys hittills jämnaste match för säsongen tog vid i Lindesberg Arena under söndagen. Umeåföreningen IKSU gästade Lindesberg där jämna kamper om seten utspelades. Efter två förlorade set, fick hemmalaget dessvärre ge sig utan poäng till tabellen.
Gästande IKSU gjorde en lång resa under söndagen. Från Umeå till Lindesberg, där man skulle kämpa om mycket värdefulla poäng till Elitseriens tabell.
Efter fyra matcher med en rekordliten trupp så tillkom hjälp till Linde Volley inför söndagens hemmamatch. Hemmalaget hade gått från sju spelare till nio, där både 17-åriga Alice Eriksson och 16-åriga Ellen Viking hittades i laguppställningen. Något som gjorde att Linde Volley gav tillbaka liberopositionen till Moa Renström.
Väl i matchen blev det jämnt. Trots en dyster inledning med flera serveess för IKSU så började Linde att hålla sig på ett jämnt plan. Utökade och tidiga 3-8 reducerades snabbt, med hjälp av Hali Drezet fick man närkontakt och jämnade ut till 11-11 genom serve.
Timeout begärdes från båda lagen i ett set som mot slutet skrevs till 23-24. Sista bollen blev svårspelad för ett kämpande Linde Volley, som förlorade första setet efter säsongens kanske jämnaste kamp.
I det uppföljande setet kunde Linde Volley även hålla en längre ledning. Trots ett inledande 0-2, tog man snabbt över kommandot och utökade setet till 12-7. Mycket till hjälp av Laura Reeks och Zeinab Kamara.
Trots ett lovande 17-12, kunde IKSU göra ett lyckat spelarbyte som hjälpte bortalaget till fem raka poäng. Därefter kunde IKSU ta med sig en ny setseger.
Två raka setförluster blev spiken i kistan för Linde Volley, som föll stort i det avslutande setet. Jämna 5-6 blev snabbt 6-19, en ny seger för Umeålaget.
Resultat Linde Volley-IKSU
Slutresultat: 0-3 (23-25, 22-25, 16-25)
Publik: 47 personer
Matchvärd: Lyckoklöver
Poänggörare: Laura Reeks (10), Jennifer Tausis (5), Merta Sjögren (5), Tara Corcoran (5), Hali Drezet (4), Zeinab Kamara (4)
Läget i tabellen: Linde står ännu utan poäng, vilket börjar att svida. Steget uppåt är ännu tre poäng, där tre lag delar på positionen som nästjumbo. Hylte Halmstad leder tabellen efter sex segrar på lika många matcher.
Nästa match: Lördag 30:e oktober vs Gislaved i Gisle Sportcenter med matchstart kl. 14.00
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.