Linde Volleys hittills jämnaste match för säsongen tog vid i Lindesberg Arena under söndagen. Umeåföreningen IKSU gästade Lindesberg där jämna kamper om seten utspelades. Efter två förlorade set, fick hemmalaget dessvärre ge sig utan poäng till tabellen.
Gästande IKSU gjorde en lång resa under söndagen. Från Umeå till Lindesberg, där man skulle kämpa om mycket värdefulla poäng till Elitseriens tabell.
Efter fyra matcher med en rekordliten trupp så tillkom hjälp till Linde Volley inför söndagens hemmamatch. Hemmalaget hade gått från sju spelare till nio, där både 17-åriga Alice Eriksson och 16-åriga Ellen Viking hittades i laguppställningen. Något som gjorde att Linde Volley gav tillbaka liberopositionen till Moa Renström.
Väl i matchen blev det jämnt. Trots en dyster inledning med flera serveess för IKSU så började Linde att hålla sig på ett jämnt plan. Utökade och tidiga 3-8 reducerades snabbt, med hjälp av Hali Drezet fick man närkontakt och jämnade ut till 11-11 genom serve.
Timeout begärdes från båda lagen i ett set som mot slutet skrevs till 23-24. Sista bollen blev svårspelad för ett kämpande Linde Volley, som förlorade första setet efter säsongens kanske jämnaste kamp.
I det uppföljande setet kunde Linde Volley även hålla en längre ledning. Trots ett inledande 0-2, tog man snabbt över kommandot och utökade setet till 12-7. Mycket till hjälp av Laura Reeks och Zeinab Kamara.
Trots ett lovande 17-12, kunde IKSU göra ett lyckat spelarbyte som hjälpte bortalaget till fem raka poäng. Därefter kunde IKSU ta med sig en ny setseger.
Två raka setförluster blev spiken i kistan för Linde Volley, som föll stort i det avslutande setet. Jämna 5-6 blev snabbt 6-19, en ny seger för Umeålaget.
Resultat Linde Volley-IKSU
Slutresultat: 0-3 (23-25, 22-25, 16-25)
Publik: 47 personer
Matchvärd: Lyckoklöver
Poänggörare: Laura Reeks (10), Jennifer Tausis (5), Merta Sjögren (5), Tara Corcoran (5), Hali Drezet (4), Zeinab Kamara (4)
Läget i tabellen: Linde står ännu utan poäng, vilket börjar att svida. Steget uppåt är ännu tre poäng, där tre lag delar på positionen som nästjumbo. Hylte Halmstad leder tabellen efter sex segrar på lika många matcher.
Nästa match: Lördag 30:e oktober vs Gislaved i Gisle Sportcenter med matchstart kl. 14.00
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.