Kommunens trafikenhet har bestämt sig för att låta Järnvägsgatan bli huvudled. Därmed hoppas man att trafiken skall flyta lite bättre och att tveksamheter pga bristande kunskaper om högerregeln försvinner.
Jan Gustafsson på trafikenheten bekräftade på fredagsmorgonen att detta förslag kommer att verkställas innan årsskiftet – precis som det nyligen presenterade förslaget om att sänka hastigheten i Sköndalsområdet (läs tidigare artikel på länk nedan).
När gatan blir huvudled gäller inte längre högerregeln och det torde leda till färre tveksamheter på Järnvägsgatan framöver.
Tidigare i år påpekade trafikpolisen i Lindesberg hur illa trafikanterna följer regelboken när de åker på gatan. Högerregeln tillämpades endast i undantagsfall och användning av körriktningsvisare i korsningen vid parkeringshuset förekom mycket sällan.
-Många verkar tro att det är en huvudled, men så är ju inte fallet, kommenterade Pekka Kirsijärvi i februari i samband med att LindeNytt uppmärksammade trafiksituationen.
Såväl förslaget om Järnvägsgatan som huvudled som förslaget om sänkt hastighet i Sköndal välkomnas av trafikpolisen.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.