Vid tre tillfällen under måndagen, utsattes tågtrafiken för stor fara när en grupp ungdomar ”roade sig” med att placera ut stora föremål på rälsen i Fellingsbro. Enligt polisen fanns det risk för en tågurspårning med förödande konsekvenser som följd. Ingen misstänkt är gripen ännu men polisen har fått vittnesuppgifter som pekar åt att ett gäng ungdomar kan ligga bakom brottet.
Det var vid 15-tiden som den första rapporten kom om att någon hade placerat ut föremål på spåren. Vid det första tillfället var det endast fråga om en rishög men inte långt senare hände det igen och den här gången var det ett massivt föremål som låg på rälsen.
– Det var tydligen en stor stålplatta och enligt uppgift hade den kunnat orsaka en tågurspårning om den hade placerats på ett annat sätt än vad som var fallet, berättar Lennart Andersson, utredningschef vid Polisen i Lindesberg.
Stålplattan slog istället upp i loket som skadades av smällen.
Det sista föremålet som placerades ut var ett större betonglock. Enligt polisen hade tågtrafiken varnats för händelserna i Fellingsbro, varför hastigheterna kraftigt sänkts på sträckan.
– Normalt håller tågen runt 100 km/h där, säger Andersson.
Polisen ser mycket allvarligt på händelserna i Fellingsbro. Brottrubriceringen lyder sabotage, det vill säga att förövarna haft för avsikt att förstöra. Ingen är gripen för brottet ännu, men polisen har åtminstone uppslag att gå på.
– Vi har fått tips som vi värderar som goda. Vi söker tre ungdomar i 15-årsåldern som sågs i anslutning till spåren vid ett av tillfällena, uppger Lennart Andersson.
Polisen i Lindesberg uppger också att man redan i förra veckan kan ha haft ett liknande fall på samma plats, men ej i sådan omfattning och allvarlig art.
– Jag kan dessvärre inte bekräfta det, men tydligen har man en notering på att föremål skall ha placerats ut där för en vecka sedan.
Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen tagit plats som en av 15 finalister i SM i fågelholk. Av totalt 750 inskickade bidrag finns deras finurliga alster ”Fredsduvan” med bland de utvalda. Årets tema för fågelholken har koppling till världsläget.
– Vi har pratat en del i skolan om krig, FN, fred och frihet, och då var det någon i gruppen som kom på idén att vi skulle göra en fredsduva, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska elkonsumtionen har sedan 80-talet minskat dels beroende på effektiviseringar med exempelvis värmepumpsteknik! Den elbrist och då framförallt i landets södra del med kraftigt förhöjda priser beror dels på export till t.ex. Tyskland och dels på att den mesta produktionen finns i norr! Tyskland har skrotat sin kärnkraft och med brist på fossil gas så eldar man kol med stora utsläpp!