Vid tre tillfällen under måndagen, utsattes tågtrafiken för stor fara när en grupp ungdomar ”roade sig” med att placera ut stora föremål på rälsen i Fellingsbro. Enligt polisen fanns det risk för en tågurspårning med förödande konsekvenser som följd. Ingen misstänkt är gripen ännu men polisen har fått vittnesuppgifter som pekar åt att ett gäng ungdomar kan ligga bakom brottet.
Det var vid 15-tiden som den första rapporten kom om att någon hade placerat ut föremål på spåren. Vid det första tillfället var det endast fråga om en rishög men inte långt senare hände det igen och den här gången var det ett massivt föremål som låg på rälsen.
– Det var tydligen en stor stålplatta och enligt uppgift hade den kunnat orsaka en tågurspårning om den hade placerats på ett annat sätt än vad som var fallet, berättar Lennart Andersson, utredningschef vid Polisen i Lindesberg.
Stålplattan slog istället upp i loket som skadades av smällen.
Det sista föremålet som placerades ut var ett större betonglock. Enligt polisen hade tågtrafiken varnats för händelserna i Fellingsbro, varför hastigheterna kraftigt sänkts på sträckan.
– Normalt håller tågen runt 100 km/h där, säger Andersson.
Polisen ser mycket allvarligt på händelserna i Fellingsbro. Brottrubriceringen lyder sabotage, det vill säga att förövarna haft för avsikt att förstöra. Ingen är gripen för brottet ännu, men polisen har åtminstone uppslag att gå på.
– Vi har fått tips som vi värderar som goda. Vi söker tre ungdomar i 15-årsåldern som sågs i anslutning till spåren vid ett av tillfällena, uppger Lennart Andersson.
Polisen i Lindesberg uppger också att man redan i förra veckan kan ha haft ett liknande fall på samma plats, men ej i sådan omfattning och allvarlig art.
– Jag kan dessvärre inte bekräfta det, men tydligen har man en notering på att föremål skall ha placerats ut där för en vecka sedan.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.