Vid tre tillfällen under måndagen, utsattes tågtrafiken för stor fara när en grupp ungdomar ”roade sig” med att placera ut stora föremål på rälsen i Fellingsbro. Enligt polisen fanns det risk för en tågurspårning med förödande konsekvenser som följd. Ingen misstänkt är gripen ännu men polisen har fått vittnesuppgifter som pekar åt att ett gäng ungdomar kan ligga bakom brottet.
Det var vid 15-tiden som den första rapporten kom om att någon hade placerat ut föremål på spåren. Vid det första tillfället var det endast fråga om en rishög men inte långt senare hände det igen och den här gången var det ett massivt föremål som låg på rälsen.
– Det var tydligen en stor stålplatta och enligt uppgift hade den kunnat orsaka en tågurspårning om den hade placerats på ett annat sätt än vad som var fallet, berättar Lennart Andersson, utredningschef vid Polisen i Lindesberg.
Stålplattan slog istället upp i loket som skadades av smällen.
Det sista föremålet som placerades ut var ett större betonglock. Enligt polisen hade tågtrafiken varnats för händelserna i Fellingsbro, varför hastigheterna kraftigt sänkts på sträckan.
– Normalt håller tågen runt 100 km/h där, säger Andersson.
Polisen ser mycket allvarligt på händelserna i Fellingsbro. Brottrubriceringen lyder sabotage, det vill säga att förövarna haft för avsikt att förstöra. Ingen är gripen för brottet ännu, men polisen har åtminstone uppslag att gå på.
– Vi har fått tips som vi värderar som goda. Vi söker tre ungdomar i 15-årsåldern som sågs i anslutning till spåren vid ett av tillfällena, uppger Lennart Andersson.
Polisen i Lindesberg uppger också att man redan i förra veckan kan ha haft ett liknande fall på samma plats, men ej i sådan omfattning och allvarlig art.
– Jag kan dessvärre inte bekräfta det, men tydligen har man en notering på att föremål skall ha placerats ut där för en vecka sedan.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.