Vid tre tillfällen under måndagen, utsattes tågtrafiken för stor fara när en grupp ungdomar ”roade sig” med att placera ut stora föremål på rälsen i Fellingsbro. Enligt polisen fanns det risk för en tågurspårning med förödande konsekvenser som följd. Ingen misstänkt är gripen ännu men polisen har fått vittnesuppgifter som pekar åt att ett gäng ungdomar kan ligga bakom brottet.
Det var vid 15-tiden som den första rapporten kom om att någon hade placerat ut föremål på spåren. Vid det första tillfället var det endast fråga om en rishög men inte långt senare hände det igen och den här gången var det ett massivt föremål som låg på rälsen.
– Det var tydligen en stor stålplatta och enligt uppgift hade den kunnat orsaka en tågurspårning om den hade placerats på ett annat sätt än vad som var fallet, berättar Lennart Andersson, utredningschef vid Polisen i Lindesberg.
Stålplattan slog istället upp i loket som skadades av smällen.
Det sista föremålet som placerades ut var ett större betonglock. Enligt polisen hade tågtrafiken varnats för händelserna i Fellingsbro, varför hastigheterna kraftigt sänkts på sträckan.
– Normalt håller tågen runt 100 km/h där, säger Andersson.
Polisen ser mycket allvarligt på händelserna i Fellingsbro. Brottrubriceringen lyder sabotage, det vill säga att förövarna haft för avsikt att förstöra. Ingen är gripen för brottet ännu, men polisen har åtminstone uppslag att gå på.
– Vi har fått tips som vi värderar som goda. Vi söker tre ungdomar i 15-årsåldern som sågs i anslutning till spåren vid ett av tillfällena, uppger Lennart Andersson.
Polisen i Lindesberg uppger också att man redan i förra veckan kan ha haft ett liknande fall på samma plats, men ej i sådan omfattning och allvarlig art.
– Jag kan dessvärre inte bekräfta det, men tydligen har man en notering på att föremål skall ha placerats ut där för en vecka sedan.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.