På fredag är det dags för den årliga sponsormatchen på Lindehov, vilket innebär fri entré för publiken. Gratis chipspåse och festis till alla barn, sponsorträff i klubbrummet med bar och middag och Martin Almgren sjunger nationalsången innan nedsläpp. Men framförallt kommer familjen Nielsen att välkomnas ut på isen.
Den trettioförsta augusti var ett speciellt datum. Det var då lindesbergarna gick man ur huse för att stötta tioårige Oscars kamp mot cancern genom att delta i Walk Of Hope. Micke Nielsen hade från början tänkt sig ett hundratal närvarande, men snabbt steg siffrorna och deltagandet var rörande och beundransvärt. Ett minne för livet och något som familjen Nielsen haft svårt att smälta.
– Det var otroligt, svårt att fatta den uppslutningen som vart. Det kunde vi inte ens drömma om, den responsen som det blev. Man såg att det finns engagemang åt alla, det är en liten stad och alla bryr sig, så då är det skönt på sitt sätt, men en sådan här liten stad. Man månar om varandra, ställer upp, ja, helt otroligt. Jag fattar det fortfarande inte. Det var ju egentligen ingenting märkvärdigt, men alla var nöjda och glada och man pratade och umgicks. Det blev verkligen jättestort!
När de inlämnade tipslapparna i efterhand räknades hamnade siffran på 824 stycken, men Micke har hört att det var flera som kastat sin lapp, samt flera som delat tipslapp med varandra. Så med en ren och skär chansning tror Micke att deltagarantalet kan ha varit över 1200 stycken, och för det finner Micke ett ord:
– Galet!
Även Oscar har haft svårt att smälta den fantastiska uppslutningen, berättar en glad pappa Micke:
– Han tyckte att det var jättestort, det var bara ”oj”. Att det var så många som hejade på honom att han skulle bli frisk.
Och idag mår Oscar efter omständigheterna väldigt bra.
– Just nu är han på topp, vi har kunnat ta bort mycket hjälpmedel. Han cyklar till skolan och har börjat spela innebandy, han är med på gympan och har sprungit 600 meter. Han har viljan att komma tillbaka!
Familjen Nielsen har haft det fruktansvärt kämpigt med lång sjukhusvistelse, kampen mot sjukdomen och den stora omställningen i livet när någon man älskar blir allvarligt sjuk. Men familjen börjar äntligen kunna slappna av något.
– Det är lite mer vardag av det hela, man har gått ner lite i varv. Men man blir påmind vid läkarbesöken, man har blivit skörare och tänker sig för mer och lever på ett annat sätt. Man månar mer om varandra och är tacksam för livet, säger Micke.
Och nu på fredag, innan A-laget ska möta Arboga, ska familjen Nielsen få ta emot denna jättecheck till förmån för Barncancerfonden ute på isen och summan ska äntligen avslöjas.
– Det är nervöst, lite pirrigt, men samtidigt stort, enormt. Att vi får ge tillbaka en del av allt det vi fått. Att vi får hjälpa andra, vi vet att det verkligen är till nytta.
Tidigare artiklar hittar ni här:
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.