På fredag är det dags för den årliga sponsormatchen på Lindehov, vilket innebär fri entré för publiken. Gratis chipspåse och festis till alla barn, sponsorträff i klubbrummet med bar och middag och Martin Almgren sjunger nationalsången innan nedsläpp. Men framförallt kommer familjen Nielsen att välkomnas ut på isen.
Den trettioförsta augusti var ett speciellt datum. Det var då lindesbergarna gick man ur huse för att stötta tioårige Oscars kamp mot cancern genom att delta i Walk Of Hope. Micke Nielsen hade från början tänkt sig ett hundratal närvarande, men snabbt steg siffrorna och deltagandet var rörande och beundransvärt. Ett minne för livet och något som familjen Nielsen haft svårt att smälta.
– Det var otroligt, svårt att fatta den uppslutningen som vart. Det kunde vi inte ens drömma om, den responsen som det blev. Man såg att det finns engagemang åt alla, det är en liten stad och alla bryr sig, så då är det skönt på sitt sätt, men en sådan här liten stad. Man månar om varandra, ställer upp, ja, helt otroligt. Jag fattar det fortfarande inte. Det var ju egentligen ingenting märkvärdigt, men alla var nöjda och glada och man pratade och umgicks. Det blev verkligen jättestort!
När de inlämnade tipslapparna i efterhand räknades hamnade siffran på 824 stycken, men Micke har hört att det var flera som kastat sin lapp, samt flera som delat tipslapp med varandra. Så med en ren och skär chansning tror Micke att deltagarantalet kan ha varit över 1200 stycken, och för det finner Micke ett ord:
– Galet!
Även Oscar har haft svårt att smälta den fantastiska uppslutningen, berättar en glad pappa Micke:
– Han tyckte att det var jättestort, det var bara ”oj”. Att det var så många som hejade på honom att han skulle bli frisk.
Och idag mår Oscar efter omständigheterna väldigt bra.
– Just nu är han på topp, vi har kunnat ta bort mycket hjälpmedel. Han cyklar till skolan och har börjat spela innebandy, han är med på gympan och har sprungit 600 meter. Han har viljan att komma tillbaka!
Familjen Nielsen har haft det fruktansvärt kämpigt med lång sjukhusvistelse, kampen mot sjukdomen och den stora omställningen i livet när någon man älskar blir allvarligt sjuk. Men familjen börjar äntligen kunna slappna av något.
– Det är lite mer vardag av det hela, man har gått ner lite i varv. Men man blir påmind vid läkarbesöken, man har blivit skörare och tänker sig för mer och lever på ett annat sätt. Man månar mer om varandra och är tacksam för livet, säger Micke.
Och nu på fredag, innan A-laget ska möta Arboga, ska familjen Nielsen få ta emot denna jättecheck till förmån för Barncancerfonden ute på isen och summan ska äntligen avslöjas.
– Det är nervöst, lite pirrigt, men samtidigt stort, enormt. Att vi får ge tillbaka en del av allt det vi fått. Att vi får hjälpa andra, vi vet att det verkligen är till nytta.
Tidigare artiklar hittar ni här:
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.