På fredag är det dags för den årliga sponsormatchen på Lindehov, vilket innebär fri entré för publiken. Gratis chipspåse och festis till alla barn, sponsorträff i klubbrummet med bar och middag och Martin Almgren sjunger nationalsången innan nedsläpp. Men framförallt kommer familjen Nielsen att välkomnas ut på isen.
Den trettioförsta augusti var ett speciellt datum. Det var då lindesbergarna gick man ur huse för att stötta tioårige Oscars kamp mot cancern genom att delta i Walk Of Hope. Micke Nielsen hade från början tänkt sig ett hundratal närvarande, men snabbt steg siffrorna och deltagandet var rörande och beundransvärt. Ett minne för livet och något som familjen Nielsen haft svårt att smälta.
– Det var otroligt, svårt att fatta den uppslutningen som vart. Det kunde vi inte ens drömma om, den responsen som det blev. Man såg att det finns engagemang åt alla, det är en liten stad och alla bryr sig, så då är det skönt på sitt sätt, men en sådan här liten stad. Man månar om varandra, ställer upp, ja, helt otroligt. Jag fattar det fortfarande inte. Det var ju egentligen ingenting märkvärdigt, men alla var nöjda och glada och man pratade och umgicks. Det blev verkligen jättestort!
När de inlämnade tipslapparna i efterhand räknades hamnade siffran på 824 stycken, men Micke har hört att det var flera som kastat sin lapp, samt flera som delat tipslapp med varandra. Så med en ren och skär chansning tror Micke att deltagarantalet kan ha varit över 1200 stycken, och för det finner Micke ett ord:
– Galet!
Även Oscar har haft svårt att smälta den fantastiska uppslutningen, berättar en glad pappa Micke:
– Han tyckte att det var jättestort, det var bara ”oj”. Att det var så många som hejade på honom att han skulle bli frisk.
Och idag mår Oscar efter omständigheterna väldigt bra.
– Just nu är han på topp, vi har kunnat ta bort mycket hjälpmedel. Han cyklar till skolan och har börjat spela innebandy, han är med på gympan och har sprungit 600 meter. Han har viljan att komma tillbaka!
Familjen Nielsen har haft det fruktansvärt kämpigt med lång sjukhusvistelse, kampen mot sjukdomen och den stora omställningen i livet när någon man älskar blir allvarligt sjuk. Men familjen börjar äntligen kunna slappna av något.
– Det är lite mer vardag av det hela, man har gått ner lite i varv. Men man blir påmind vid läkarbesöken, man har blivit skörare och tänker sig för mer och lever på ett annat sätt. Man månar mer om varandra och är tacksam för livet, säger Micke.
Och nu på fredag, innan A-laget ska möta Arboga, ska familjen Nielsen få ta emot denna jättecheck till förmån för Barncancerfonden ute på isen och summan ska äntligen avslöjas.
– Det är nervöst, lite pirrigt, men samtidigt stort, enormt. Att vi får ge tillbaka en del av allt det vi fått. Att vi får hjälpa andra, vi vet att det verkligen är till nytta.
Tidigare artiklar hittar ni här:
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.