Intresset för det nya industriområdet – Norra triangeln – fortsätter att öka. För inte så länge sedan såldes den första tomten om 10 000 kvm åt ett företag som ska bygga bredvid den nya industrirakan och tillika dragracingbanan. Och nu meddelar exploateringsenheten att ytterligare fem-sex företagare planerar för en etablering längs med den nya vägen.
Om bara några månader skall industrirakan vara färdig. Just nu pågår arbetet med att dra in VA-system och el i området och när alla ”underliggande” arbeten har slutförts kommer man att påbörja beläggningsarbetet.
Björn Carlson på Linde Exploatering AB har anledning att vara glad trots den oro som förekommer för konjunkturen och finansläget. Intresset för industrirakan fortsätter alltjämt att öka.
-Man ser ett tydligt ökande intresse från företagare som vill etablera sig här och det tror jag handlar mycket om att det faktiskt byggs en hel del just nu, att det satsas rejält i Lindesberg. Det ger ringar på vattnet, förklarar Björn.
Ännu så länge är det endast företag med lokal förankring som vänt sig till exploateringsenheten för att diskutera en eventuell etablering.
-Dessa representerar branscher som handel och service och är alltså intresserade av mark här för en kunna utöka den befintliga verksamheten. Det är ju jättebra, kommenterar han.
Idag finns inget som pekar på att intressegraden sjunker utan snarare tvärtom. Han påpekar att intresset skjuter i höjden trots att man faktiskt inte ens har färdigställt området. När den första väl kommer igång och börjar att bygga – samt då motortävlingarna rullar in – så kommer troligtvis en ny intressevåg att slå in, siar Björn.
-Prognosen för 2009 är god. Jag tror att vi kommer att se en handfull pågående byggen längs rakan innan årets slut, det är jag nästan helt övertygad om. Det här har blivit så positivt att man nästan har svårt att ta till sig det. Det är en satsning som gjordes helt i rättan tid och på rätt sätt, säger han.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.