Intresset för det nya industriområdet – Norra triangeln – fortsätter att öka. För inte så länge sedan såldes den första tomten om 10 000 kvm åt ett företag som ska bygga bredvid den nya industrirakan och tillika dragracingbanan. Och nu meddelar exploateringsenheten att ytterligare fem-sex företagare planerar för en etablering längs med den nya vägen.
Om bara några månader skall industrirakan vara färdig. Just nu pågår arbetet med att dra in VA-system och el i området och när alla ”underliggande” arbeten har slutförts kommer man att påbörja beläggningsarbetet.
Björn Carlson på Linde Exploatering AB har anledning att vara glad trots den oro som förekommer för konjunkturen och finansläget. Intresset för industrirakan fortsätter alltjämt att öka.
-Man ser ett tydligt ökande intresse från företagare som vill etablera sig här och det tror jag handlar mycket om att det faktiskt byggs en hel del just nu, att det satsas rejält i Lindesberg. Det ger ringar på vattnet, förklarar Björn.
Ännu så länge är det endast företag med lokal förankring som vänt sig till exploateringsenheten för att diskutera en eventuell etablering.
-Dessa representerar branscher som handel och service och är alltså intresserade av mark här för en kunna utöka den befintliga verksamheten. Det är ju jättebra, kommenterar han.
Idag finns inget som pekar på att intressegraden sjunker utan snarare tvärtom. Han påpekar att intresset skjuter i höjden trots att man faktiskt inte ens har färdigställt området. När den första väl kommer igång och börjar att bygga – samt då motortävlingarna rullar in – så kommer troligtvis en ny intressevåg att slå in, siar Björn.
-Prognosen för 2009 är god. Jag tror att vi kommer att se en handfull pågående byggen längs rakan innan årets slut, det är jag nästan helt övertygad om. Det här har blivit så positivt att man nästan har svårt att ta till sig det. Det är en satsning som gjordes helt i rättan tid och på rätt sätt, säger han.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.