Lindesberg kommer inte att få hit handbollens elitseriespel trots den stora satsningen med en ny hall. Detta fiasko har handbollsförbundets tävlingskommitté avslöjat vid en inspektion.-Jag vill inte gärna kommentera det här innan jag samlat min stab och fått svar på varför vi inte tidigare fångat upp de regler som åberopas, säger kommunchef Lennart Jansson irriterat.
Allt arbete har avbrutits i väntan på nya order och nu befarar man det värsta – att enorma skattemedel kastats i sjön till ingen som helst nytta. Enligt tävlingskommittén, har arenhallens planyta inte rätt mått enligt den standard som elitserien kräver på landets sporthallar. Hallen duger inte, heter det. Och allt verkar handla om mycket små marginaler.
-Det är egentligen inte själva spelytorna vi anmärker på, utan att planen saknar tillräckligt med utrymme för medias bevakning. Skall här spelas elitseriespel, måste man ha särskilda områden där TV och tidningar kan bevaka matcherna. Detta utrymme finns inte i Lindesbergs hall, säger deras talesman.
Oacceptabelt
Kommunledningen har kallat till ett extramöte som hålles nu på förmiddagen. Trots rådande krisläge har vi fått tag på den ytterst ansvarige, kommunchef Lennart Jansson. Han vill dock inte uttala sig mer än nödvändigt.
-Jag vill inte kommentera det här förrän jag fått svar på vad som gått fel och vem som bär ansvaret. För om detta gäller och skall tolkas som handbollsförbundets tävlingskommitté anger, är det en riktig miss, helt oacceptabelt, säger Jansson
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.