En helt vanlig tujagran blev en väldigt ovanlig tomte. Skaparen av denna jättetomte, är Ritva Leppänen. Konststycket finns att beskåda i Guldsmedshyttan.-Man kan göra så väldigt mycket med så väldigt lite. Man behöver bara ha lite fantasi, säger Ritva.
Har Egnahemsvägen i Guldsmedshyttan kommunens största tomte? Tja, kanske. Ritva Leppänen är nästan helt övertygad om det i alla fall. Här ses hon stå bredvid sin skapelse och i jämförelse med hennes 160 cm över havet, förstår man att tomten är av jätteformat.
Ritva arbetar till vardags på ett större fastighetsbolag och det är i hennes chefs trädgård hon har fått utlopp för sin kreativa sida.
-Jag bedriver ju även mitt egna företag, Bohrs Makeri. Jag har tillverkat tomtar av granris tidigare, men i år hade jag en idé som chefen på mitt jobb ställde upp på. I hans trädgård står en ganska hög tuja, eller tujaliknade träd i alla fall, och den fick jag använda för att testa min idé. Resultatet blev ganska iögonfallande, tomten syns väldigt bra när man svänger in på Egnahemsvägen, skrattar Ritva.
Hennes ”trädtomte” är skapad med mycket enkla medel. Ett helt vanligt tygstycke blir en fin luva. Till näsa kan man exempelvis ta en större julkula och det karaktäristiska tomteskägget kan skapas av t ex lin eller andra liknande material. Ritva menar att julen handlar mycket om att vara kreativ.
-Men det handlar också om att återanvända saker från tidigare jular. En sådan här tomte kan man ju återskapa jul efter jul så länge trädet står kvar, förklarar hon.
Dessutom blir tomten större för varje år?
-(Skratt) Ja, det kan tänkas. Men har man inget träd att dekorera med, så kanske man har en lägre buske som är trimmad till ett rundare format. Då kan man ju göra en lite rundare tomte och det kan nog se minst lika roligt ut, tipsar hon.
Med denna tomteberättelse från ”Hyttan”, önskar LindeNytt alla läsare en riktigt God Jul.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.