Kulturutbudet är i dessa tider ganska omfattande och med inriktning på de flesta åldersgrupper. Kulturkontoret meddelar att det i nästa vecka kommer att arrangeras en tillställning för ungdomar med kulturintresse. En talangtävling för bland annat de lokala musikerna.
Nu på lördag gästas Lindesberg av ett gäng musiker som inriktar sig på den något äldre musikintressenten. Dock bör tilläggas att musiken är en lättolkad och enkel sådan, även om det är jazz i grunden. –Ja, visserligen är jazzen ofta svår att tolka och ta till sig för människor som inte dagligen lyssnar på sådan musik. Nu är detta dock en blandning av jazzmusiker och en kammarorkester, så musiken blir betydligt mindre komplicerad än den typ av musik som man vanligtvis tänker på när man hör ordet jazz. Det är alltså inga 14 minuter långa solon som bryter av helt plötsligt, säger Anders Brännström och skrattar.
Från Pippi till jazz
Tre av gästerna är sedan länge kända för sin musik och engagemang. Bland annat kommer Georg Riedel att medverka. För den som inte känner till honom kan nämnas att han bland annat skrivit musiken till de flesta av Astrid Lindgrens sångtexter. Jan Allan är den andre av de tre välkända gästerna. Han är en gammal jazzräv som spelat ihop med Sveriges storheter inom genren. Den tredje är en yngre kille vid namn Stefan Nilsson som gjort en hel del film- och tvmusik. Konserten, som i huvudsak arrangeras av Lindesbergs Jazzklubb, hålls i Lindeskolan aula kl 19:00 på lördag.
Kulturkontoret söker talanger
Nästkommande helg är det dags för den yngre generationens musiker att få vädra sina egenhändigt komponerade låtar i en talangtävling som ordnas i Blå Hallen, Folkets Hus. Tävlingen är uppdelad i olika deltävlingar där den första utser en vinnare på lokalnivå innan man går vidare till länsfinal och riksfinalen som går av stapeln senare i år. Hittills har tyvärr intresset varit dåligt och endast fyra band har anmält sig. Att Lindesberg inhyser betydligt större musikutbud än så är välkänt och man hoppas därför nu att de lokala banden ska träda fram och anmäla sig snarast. Nu är det inte enbart musikartister som får ställa upp, utan bara det håller sig inom ramarna för kulturen. Konstnärer, trollkarlar/illusionister eller vad nu kan tänkas vara just Er talang är önskvärd. Anmälan kan göras på biblioteket.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.