Kulturutbudet är i dessa tider ganska omfattande och med inriktning på de flesta åldersgrupper. Kulturkontoret meddelar att det i nästa vecka kommer att arrangeras en tillställning för ungdomar med kulturintresse. En talangtävling för bland annat de lokala musikerna.
Nu på lördag gästas Lindesberg av ett gäng musiker som inriktar sig på den något äldre musikintressenten. Dock bör tilläggas att musiken är en lättolkad och enkel sådan, även om det är jazz i grunden. –Ja, visserligen är jazzen ofta svår att tolka och ta till sig för människor som inte dagligen lyssnar på sådan musik. Nu är detta dock en blandning av jazzmusiker och en kammarorkester, så musiken blir betydligt mindre komplicerad än den typ av musik som man vanligtvis tänker på när man hör ordet jazz. Det är alltså inga 14 minuter långa solon som bryter av helt plötsligt, säger Anders Brännström och skrattar.
Från Pippi till jazz
Tre av gästerna är sedan länge kända för sin musik och engagemang. Bland annat kommer Georg Riedel att medverka. För den som inte känner till honom kan nämnas att han bland annat skrivit musiken till de flesta av Astrid Lindgrens sångtexter. Jan Allan är den andre av de tre välkända gästerna. Han är en gammal jazzräv som spelat ihop med Sveriges storheter inom genren. Den tredje är en yngre kille vid namn Stefan Nilsson som gjort en hel del film- och tvmusik. Konserten, som i huvudsak arrangeras av Lindesbergs Jazzklubb, hålls i Lindeskolan aula kl 19:00 på lördag.
Kulturkontoret söker talanger
Nästkommande helg är det dags för den yngre generationens musiker att få vädra sina egenhändigt komponerade låtar i en talangtävling som ordnas i Blå Hallen, Folkets Hus. Tävlingen är uppdelad i olika deltävlingar där den första utser en vinnare på lokalnivå innan man går vidare till länsfinal och riksfinalen som går av stapeln senare i år. Hittills har tyvärr intresset varit dåligt och endast fyra band har anmält sig. Att Lindesberg inhyser betydligt större musikutbud än så är välkänt och man hoppas därför nu att de lokala banden ska träda fram och anmäla sig snarast. Nu är det inte enbart musikartister som får ställa upp, utan bara det håller sig inom ramarna för kulturen. Konstnärer, trollkarlar/illusionister eller vad nu kan tänkas vara just Er talang är önskvärd. Anmälan kan göras på biblioteket.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.