Kulturutbudet är i dessa tider ganska omfattande och med inriktning på de flesta åldersgrupper. Kulturkontoret meddelar att det i nästa vecka kommer att arrangeras en tillställning för ungdomar med kulturintresse. En talangtävling för bland annat de lokala musikerna.
Nu på lördag gästas Lindesberg av ett gäng musiker som inriktar sig på den något äldre musikintressenten. Dock bör tilläggas att musiken är en lättolkad och enkel sådan, även om det är jazz i grunden. –Ja, visserligen är jazzen ofta svår att tolka och ta till sig för människor som inte dagligen lyssnar på sådan musik. Nu är detta dock en blandning av jazzmusiker och en kammarorkester, så musiken blir betydligt mindre komplicerad än den typ av musik som man vanligtvis tänker på när man hör ordet jazz. Det är alltså inga 14 minuter långa solon som bryter av helt plötsligt, säger Anders Brännström och skrattar.
Från Pippi till jazz
Tre av gästerna är sedan länge kända för sin musik och engagemang. Bland annat kommer Georg Riedel att medverka. För den som inte känner till honom kan nämnas att han bland annat skrivit musiken till de flesta av Astrid Lindgrens sångtexter. Jan Allan är den andre av de tre välkända gästerna. Han är en gammal jazzräv som spelat ihop med Sveriges storheter inom genren. Den tredje är en yngre kille vid namn Stefan Nilsson som gjort en hel del film- och tvmusik. Konserten, som i huvudsak arrangeras av Lindesbergs Jazzklubb, hålls i Lindeskolan aula kl 19:00 på lördag.
Kulturkontoret söker talanger
Nästkommande helg är det dags för den yngre generationens musiker att få vädra sina egenhändigt komponerade låtar i en talangtävling som ordnas i Blå Hallen, Folkets Hus. Tävlingen är uppdelad i olika deltävlingar där den första utser en vinnare på lokalnivå innan man går vidare till länsfinal och riksfinalen som går av stapeln senare i år. Hittills har tyvärr intresset varit dåligt och endast fyra band har anmält sig. Att Lindesberg inhyser betydligt större musikutbud än så är välkänt och man hoppas därför nu att de lokala banden ska träda fram och anmäla sig snarast. Nu är det inte enbart musikartister som får ställa upp, utan bara det håller sig inom ramarna för kulturen. Konstnärer, trollkarlar/illusionister eller vad nu kan tänkas vara just Er talang är önskvärd. Anmälan kan göras på biblioteket.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.