Kulturutbudet är i dessa tider ganska omfattande och med inriktning på de flesta åldersgrupper. Kulturkontoret meddelar att det i nästa vecka kommer att arrangeras en tillställning för ungdomar med kulturintresse. En talangtävling för bland annat de lokala musikerna.
Nu på lördag gästas Lindesberg av ett gäng musiker som inriktar sig på den något äldre musikintressenten. Dock bör tilläggas att musiken är en lättolkad och enkel sådan, även om det är jazz i grunden. –Ja, visserligen är jazzen ofta svår att tolka och ta till sig för människor som inte dagligen lyssnar på sådan musik. Nu är detta dock en blandning av jazzmusiker och en kammarorkester, så musiken blir betydligt mindre komplicerad än den typ av musik som man vanligtvis tänker på när man hör ordet jazz. Det är alltså inga 14 minuter långa solon som bryter av helt plötsligt, säger Anders Brännström och skrattar.
Från Pippi till jazz
Tre av gästerna är sedan länge kända för sin musik och engagemang. Bland annat kommer Georg Riedel att medverka. För den som inte känner till honom kan nämnas att han bland annat skrivit musiken till de flesta av Astrid Lindgrens sångtexter. Jan Allan är den andre av de tre välkända gästerna. Han är en gammal jazzräv som spelat ihop med Sveriges storheter inom genren. Den tredje är en yngre kille vid namn Stefan Nilsson som gjort en hel del film- och tvmusik. Konserten, som i huvudsak arrangeras av Lindesbergs Jazzklubb, hålls i Lindeskolan aula kl 19:00 på lördag.
Kulturkontoret söker talanger
Nästkommande helg är det dags för den yngre generationens musiker att få vädra sina egenhändigt komponerade låtar i en talangtävling som ordnas i Blå Hallen, Folkets Hus. Tävlingen är uppdelad i olika deltävlingar där den första utser en vinnare på lokalnivå innan man går vidare till länsfinal och riksfinalen som går av stapeln senare i år. Hittills har tyvärr intresset varit dåligt och endast fyra band har anmält sig. Att Lindesberg inhyser betydligt större musikutbud än så är välkänt och man hoppas därför nu att de lokala banden ska träda fram och anmäla sig snarast. Nu är det inte enbart musikartister som får ställa upp, utan bara det håller sig inom ramarna för kulturen. Konstnärer, trollkarlar/illusionister eller vad nu kan tänkas vara just Er talang är önskvärd. Anmälan kan göras på biblioteket.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.