Lång och smal, kort och tjock eller normalbyggd – oavsett vilken kroppsfigur du stämmer in på, så hävdar Jeanette Andersson att hon har rätt plagg för just dig. Om några dagar öppnar hon nämligen en herrklädesbutik som specialiserar sig på att tillhandahålla herrkläder i alla tänkbara storlekar.
För ett par veckor sedan kunde vi berätta att fastigheten Göransonska Gården hade sålts och att det planerades en butiksetablering där.
Bakom initiativet står tvåbarnsmamman Jeanette Andersson och hon berättar att styrkan i butiken ligger i den enorma variationen av storlekar på kläderna. Liknande butiker finns etablerade på ett fåtal orter i landet. Närmaste stad är Stockholm, poängterar hon.
-Det är alltså ett väldigt annorlunda koncept och förhoppningsvis blir den här butiken ett gott tillskott till handeln i staden, kommenterar hon och fortsätter:
-Ja, visserligen finns det ju redan en herrbutik i stan, men jag tror vi snarare kompletterar varandra eftersom min affärsidé bygger på ett annat koncept. Det finns faktiskt ingen sådan här butik på många mils avstånd och därför tyckte jag det var värt att prova här i Lindesberg.
Om alla pusselbitar faller på plats kommer butiken ha premiäröppnande nu på lördag.
-Det hänger lite på hur snickarna sköter sig idag, hinner de klart så kommer jag öppna på lördag och så här långt ser det ut att bli så, säger Jeanette.
Jeanette Andersson kommer ursprungligen från Malmö och hamnade i Lindesberg enligt sedvanligt manér: kärleken.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.