Lång och smal, kort och tjock eller normalbyggd – oavsett vilken kroppsfigur du stämmer in på, så hävdar Jeanette Andersson att hon har rätt plagg för just dig. Om några dagar öppnar hon nämligen en herrklädesbutik som specialiserar sig på att tillhandahålla herrkläder i alla tänkbara storlekar.
För ett par veckor sedan kunde vi berätta att fastigheten Göransonska Gården hade sålts och att det planerades en butiksetablering där.
Bakom initiativet står tvåbarnsmamman Jeanette Andersson och hon berättar att styrkan i butiken ligger i den enorma variationen av storlekar på kläderna. Liknande butiker finns etablerade på ett fåtal orter i landet. Närmaste stad är Stockholm, poängterar hon.
-Det är alltså ett väldigt annorlunda koncept och förhoppningsvis blir den här butiken ett gott tillskott till handeln i staden, kommenterar hon och fortsätter:
-Ja, visserligen finns det ju redan en herrbutik i stan, men jag tror vi snarare kompletterar varandra eftersom min affärsidé bygger på ett annat koncept. Det finns faktiskt ingen sådan här butik på många mils avstånd och därför tyckte jag det var värt att prova här i Lindesberg.
Om alla pusselbitar faller på plats kommer butiken ha premiäröppnande nu på lördag.
-Det hänger lite på hur snickarna sköter sig idag, hinner de klart så kommer jag öppna på lördag och så här långt ser det ut att bli så, säger Jeanette.
Jeanette Andersson kommer ursprungligen från Malmö och hamnade i Lindesberg enligt sedvanligt manér: kärleken.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.