På lördagen fick Lindesberg besök av mångsysslaren, däribland ståuppkomiker och sångare, Jesper Odelberg. Han talade utifrån ämnet ”Alla människors lika värde” och bjöd på två timmar av skratt, allvar och både en och två tankeställare.
Det var idag på Alla hjärtans dag som Jesper Odelberg gästade Lindesberg för att tala utifrån ämnet ”Alla människor lika värde”. Jesper Odelberg slog igenom på tidigt nittiotal som ståuppkomiker och därefter även synts på Göteborgs stadsteaters stora scen. Så förutom skådespeleri och komik är han även sångare och har nu i början av februari släppt en debutskiva, ”Flaskpost”, tillsammans med sitt band. Ja, Jesper berättar stolt att han har ett eget band: ”Jesper Odelberg Band”. Jesper har i övrigt en CP-skada och är rullstolsburen. Det var Vänsterpartiet och ABF som arrangerade det hela, och partiets Agneta Lindkvist säger:
– Det är ju alla hjärtans dag och det är viktigt att alla människor har ett lika värde. Jesper är en fena på att tala om det, så vi frågade Jesper om han var intresserad av att komma hit. Jag vet att Jesper är en duktig talare och sångare, han är en människa med mycket gott. Vi pratar mycket i partiet att alla är lika mycket värda.
Jesper berättar att han jobbat med det här i tjugofem år och att han började sin karriärresa som komiker, för att sedan gå vidare med skådespeleri. Något han tycker är viktigt och gärna lyfter fram är att man måste försöka se möjligheterna, istället för problemen.
– Om du har tappat alla dina tänder, se det som en möjlighet att prova Knorrs alla goda pulversoppor, säger han med ett leende och publiken skrattar.

Jesper pratar om allt mellan himmel och jord; hur mycket han hatar rasism och främlingsfientlighet, politik, den nysläppta skivan och det som hänt runtomkring den, delar av sin släkts historia, både dråpliga och allvarliga episoder från sitt eget liv delar han frikostigt med sig av. På gymnasiet ville han gå musik, men övertalades istället att gå distribution och kontor, något han konstaterar att han då inte haft någon nytta av alls. Han berättar om livet med hans sex olika assistenter, att han får hjälp med i stort sett allt, såsom påklädning, avklädning, läggning och uppstigning.
– Vi måste få upp statusen på assistenternas arbete. Jag har stor respekt för alla som jobbar som personlig assistent. Det är ett viktigt och bra jobb. De hjälper mig med allt, de till och med sjunger när jag är i duschen. Vem som helst kan när som helst hamna i rullstol, och det kan gå jättefort, säger Jesper.
Han talar om funktionshinder, att det ibland faktiskt kan vara bättre att sitta i rullstol. Då syns det att man har ett funktionshinder, på många ser man det aldrig. Och man ÄR för den delen inte heller CP, man HAR en CP-skada.
– CP-skada är något man har, det är man inte. Jag är Jesper Odelberg, jag är också artist, och jag har en CP-skada, säger han bestämt och publiken applåderar spontant. Han fortsätter: alla kan om man får rätt stöd och möjligheter!
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.