På lördagen fick Lindesberg besök av mångsysslaren, däribland ståuppkomiker och sångare, Jesper Odelberg. Han talade utifrån ämnet ”Alla människors lika värde” och bjöd på två timmar av skratt, allvar och både en och två tankeställare.
Det var idag på Alla hjärtans dag som Jesper Odelberg gästade Lindesberg för att tala utifrån ämnet ”Alla människor lika värde”. Jesper Odelberg slog igenom på tidigt nittiotal som ståuppkomiker och därefter även synts på Göteborgs stadsteaters stora scen. Så förutom skådespeleri och komik är han även sångare och har nu i början av februari släppt en debutskiva, ”Flaskpost”, tillsammans med sitt band. Ja, Jesper berättar stolt att han har ett eget band: ”Jesper Odelberg Band”. Jesper har i övrigt en CP-skada och är rullstolsburen. Det var Vänsterpartiet och ABF som arrangerade det hela, och partiets Agneta Lindkvist säger:
– Det är ju alla hjärtans dag och det är viktigt att alla människor har ett lika värde. Jesper är en fena på att tala om det, så vi frågade Jesper om han var intresserad av att komma hit. Jag vet att Jesper är en duktig talare och sångare, han är en människa med mycket gott. Vi pratar mycket i partiet att alla är lika mycket värda.
Jesper berättar att han jobbat med det här i tjugofem år och att han började sin karriärresa som komiker, för att sedan gå vidare med skådespeleri. Något han tycker är viktigt och gärna lyfter fram är att man måste försöka se möjligheterna, istället för problemen.
– Om du har tappat alla dina tänder, se det som en möjlighet att prova Knorrs alla goda pulversoppor, säger han med ett leende och publiken skrattar.

Jesper pratar om allt mellan himmel och jord; hur mycket han hatar rasism och främlingsfientlighet, politik, den nysläppta skivan och det som hänt runtomkring den, delar av sin släkts historia, både dråpliga och allvarliga episoder från sitt eget liv delar han frikostigt med sig av. På gymnasiet ville han gå musik, men övertalades istället att gå distribution och kontor, något han konstaterar att han då inte haft någon nytta av alls. Han berättar om livet med hans sex olika assistenter, att han får hjälp med i stort sett allt, såsom påklädning, avklädning, läggning och uppstigning.
– Vi måste få upp statusen på assistenternas arbete. Jag har stor respekt för alla som jobbar som personlig assistent. Det är ett viktigt och bra jobb. De hjälper mig med allt, de till och med sjunger när jag är i duschen. Vem som helst kan när som helst hamna i rullstol, och det kan gå jättefort, säger Jesper.
Han talar om funktionshinder, att det ibland faktiskt kan vara bättre att sitta i rullstol. Då syns det att man har ett funktionshinder, på många ser man det aldrig. Och man ÄR för den delen inte heller CP, man HAR en CP-skada.
– CP-skada är något man har, det är man inte. Jag är Jesper Odelberg, jag är också artist, och jag har en CP-skada, säger han bestämt och publiken applåderar spontant. Han fortsätter: alla kan om man får rätt stöd och möjligheter!
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.