På lördagen fick Lindesberg besök av mångsysslaren, däribland ståuppkomiker och sångare, Jesper Odelberg. Han talade utifrån ämnet ”Alla människors lika värde” och bjöd på två timmar av skratt, allvar och både en och två tankeställare.
Det var idag på Alla hjärtans dag som Jesper Odelberg gästade Lindesberg för att tala utifrån ämnet ”Alla människor lika värde”. Jesper Odelberg slog igenom på tidigt nittiotal som ståuppkomiker och därefter även synts på Göteborgs stadsteaters stora scen. Så förutom skådespeleri och komik är han även sångare och har nu i början av februari släppt en debutskiva, ”Flaskpost”, tillsammans med sitt band. Ja, Jesper berättar stolt att han har ett eget band: ”Jesper Odelberg Band”. Jesper har i övrigt en CP-skada och är rullstolsburen. Det var Vänsterpartiet och ABF som arrangerade det hela, och partiets Agneta Lindkvist säger:
– Det är ju alla hjärtans dag och det är viktigt att alla människor har ett lika värde. Jesper är en fena på att tala om det, så vi frågade Jesper om han var intresserad av att komma hit. Jag vet att Jesper är en duktig talare och sångare, han är en människa med mycket gott. Vi pratar mycket i partiet att alla är lika mycket värda.
Jesper berättar att han jobbat med det här i tjugofem år och att han började sin karriärresa som komiker, för att sedan gå vidare med skådespeleri. Något han tycker är viktigt och gärna lyfter fram är att man måste försöka se möjligheterna, istället för problemen.
– Om du har tappat alla dina tänder, se det som en möjlighet att prova Knorrs alla goda pulversoppor, säger han med ett leende och publiken skrattar.

Jesper pratar om allt mellan himmel och jord; hur mycket han hatar rasism och främlingsfientlighet, politik, den nysläppta skivan och det som hänt runtomkring den, delar av sin släkts historia, både dråpliga och allvarliga episoder från sitt eget liv delar han frikostigt med sig av. På gymnasiet ville han gå musik, men övertalades istället att gå distribution och kontor, något han konstaterar att han då inte haft någon nytta av alls. Han berättar om livet med hans sex olika assistenter, att han får hjälp med i stort sett allt, såsom påklädning, avklädning, läggning och uppstigning.
– Vi måste få upp statusen på assistenternas arbete. Jag har stor respekt för alla som jobbar som personlig assistent. Det är ett viktigt och bra jobb. De hjälper mig med allt, de till och med sjunger när jag är i duschen. Vem som helst kan när som helst hamna i rullstol, och det kan gå jättefort, säger Jesper.
Han talar om funktionshinder, att det ibland faktiskt kan vara bättre att sitta i rullstol. Då syns det att man har ett funktionshinder, på många ser man det aldrig. Och man ÄR för den delen inte heller CP, man HAR en CP-skada.
– CP-skada är något man har, det är man inte. Jag är Jesper Odelberg, jag är också artist, och jag har en CP-skada, säger han bestämt och publiken applåderar spontant. Han fortsätter: alla kan om man får rätt stöd och möjligheter!
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.