På lördagen fick Lindesberg besök av mångsysslaren, däribland ståuppkomiker och sångare, Jesper Odelberg. Han talade utifrån ämnet ”Alla människors lika värde” och bjöd på två timmar av skratt, allvar och både en och två tankeställare.
Det var idag på Alla hjärtans dag som Jesper Odelberg gästade Lindesberg för att tala utifrån ämnet ”Alla människor lika värde”. Jesper Odelberg slog igenom på tidigt nittiotal som ståuppkomiker och därefter även synts på Göteborgs stadsteaters stora scen. Så förutom skådespeleri och komik är han även sångare och har nu i början av februari släppt en debutskiva, ”Flaskpost”, tillsammans med sitt band. Ja, Jesper berättar stolt att han har ett eget band: ”Jesper Odelberg Band”. Jesper har i övrigt en CP-skada och är rullstolsburen. Det var Vänsterpartiet och ABF som arrangerade det hela, och partiets Agneta Lindkvist säger:
– Det är ju alla hjärtans dag och det är viktigt att alla människor har ett lika värde. Jesper är en fena på att tala om det, så vi frågade Jesper om han var intresserad av att komma hit. Jag vet att Jesper är en duktig talare och sångare, han är en människa med mycket gott. Vi pratar mycket i partiet att alla är lika mycket värda.
Jesper berättar att han jobbat med det här i tjugofem år och att han började sin karriärresa som komiker, för att sedan gå vidare med skådespeleri. Något han tycker är viktigt och gärna lyfter fram är att man måste försöka se möjligheterna, istället för problemen.
– Om du har tappat alla dina tänder, se det som en möjlighet att prova Knorrs alla goda pulversoppor, säger han med ett leende och publiken skrattar.

Jesper pratar om allt mellan himmel och jord; hur mycket han hatar rasism och främlingsfientlighet, politik, den nysläppta skivan och det som hänt runtomkring den, delar av sin släkts historia, både dråpliga och allvarliga episoder från sitt eget liv delar han frikostigt med sig av. På gymnasiet ville han gå musik, men övertalades istället att gå distribution och kontor, något han konstaterar att han då inte haft någon nytta av alls. Han berättar om livet med hans sex olika assistenter, att han får hjälp med i stort sett allt, såsom påklädning, avklädning, läggning och uppstigning.
– Vi måste få upp statusen på assistenternas arbete. Jag har stor respekt för alla som jobbar som personlig assistent. Det är ett viktigt och bra jobb. De hjälper mig med allt, de till och med sjunger när jag är i duschen. Vem som helst kan när som helst hamna i rullstol, och det kan gå jättefort, säger Jesper.
Han talar om funktionshinder, att det ibland faktiskt kan vara bättre att sitta i rullstol. Då syns det att man har ett funktionshinder, på många ser man det aldrig. Och man ÄR för den delen inte heller CP, man HAR en CP-skada.
– CP-skada är något man har, det är man inte. Jag är Jesper Odelberg, jag är också artist, och jag har en CP-skada, säger han bestämt och publiken applåderar spontant. Han fortsätter: alla kan om man får rätt stöd och möjligheter!
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.