På söndag kan Fornabodas största travtränare, Jimmi Ehlers, ta sin största seger i karriären. Då gästar han sin gamla hemmabana Charlottenlund för en start i Dansk Uppfödningslöpning med Kozmo Simoni. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Jimmi Ehlers jagar sin största seger på söndag
På söndag kan travtränaren Jimmi Ehlers, med licens på Fornaboda, köra in sin största seger i karriären. Tillsammans med stallets tvååring Kozmo Simoni, så tar man resan till Danmarks huvudbana, Charlottenlund, där man selar ut en finalist i Dansk Uppfödningslöpning. Ett klassiskt tvååringslopp som fick sin första vinnare 1896.
– Det skulle kännas overkligt om vi skulle lyckas att vinna, säger Jimmi.
För drygt tre veckor sedan satte sig Fornabodas största travtränare Jimmi Ehlers i sin hästbuss och tog resan till sin tidigare hemmabana, Charlottenlund i Danmark. Med sig hade han stallets tvååring Kozmo Simoni, som selades ut i ett uttagningslopp till landets klassiska uppfödningslöpning. En uttagning som Fornabodaekipaget segrade i, hur enkelt som helst.
På söndag är det dags för den stora finalen. Finalloppet har körts sedan 1896 och är därmed ett av världens äldsta lopp. Med en första prissumma på 327 000 danska kronor (i dagsläget beräknat till ca 516 136 svenska kronor), så skulle det vara stort för Fornabodatränaren att passera mållinjen som vinnare.
– Det skulle kännas overkligt om vi skulle lyckas att vinna, det skulle bli en stor dag i mitt liv kan jag säga. Att vinna ett av de största klassiska loppen skulle nog vara min största framgång i karriären. Jag köpte en dansk häst och den är med i finalen, det är inte dåligt. Det är inte så att jag har kunnat välja mellan tjugo hästar, istället har jag hittat rätt med den jag har, säger Jimmi Ehlers som är nöjd med stallets tvååring som har hunnit med fyra lopp under året.
Kozmo Simoni kvalade på Fornaboda under nationaldagen. Mycket har hänt efter kvalloppet och på söndag gör tvååringen sitt stora eldprov. Arkivfoto: Timmy Lundegård.
– Vi kände att det fanns bra fart i honom redan när jag och min dåvarande skötare körde in honom. Sedan är han ganska liten, så han har ändå varit tidig i utvecklingen. Han har varit väldigt okoncentrerad inför den första starten på Fornaboda i somras, men jag tycker att han har gått mycket framåt i de sista starterna.
Efter en rejäl seger i uttagningsloppet för drygt tre veckor sedan, så blev Jimmi först till att välja spår till finalen. Valet föll på ett tredje spår bakom bilen, samtidigt som loppets obesegrade favorit lockades till spåret invändigt.
– De invändiga spåren är inte lika bra på Charlottenlund, där är det bättre att ha ett spår längre ut. Min förhoppning är att ta mig förbi favoriten direkt från start och därifrån hålla den utvändigt om mig. Som jag ser det så är det tre-fyra hästar som kan vinna det här och jag har en utav dem. Vi ska ändå slå en häst som aldrig har förlorat. Det blir inte lätt men jag känner ändå att jag inte vill byta häst med någon av de andra i fältet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter 17 år i Socialdemokraterna väljer Daniel Andersson att byta parti till Liberalerna.
Foto: Privat
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...