På söndag kan Fornabodas största travtränare, Jimmi Ehlers, ta sin största seger i karriären. Då gästar han sin gamla hemmabana Charlottenlund för en start i Dansk Uppfödningslöpning med Kozmo Simoni. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Jimmi Ehlers jagar sin största seger på söndag
På söndag kan travtränaren Jimmi Ehlers, med licens på Fornaboda, köra in sin största seger i karriären. Tillsammans med stallets tvååring Kozmo Simoni, så tar man resan till Danmarks huvudbana, Charlottenlund, där man selar ut en finalist i Dansk Uppfödningslöpning. Ett klassiskt tvååringslopp som fick sin första vinnare 1896.
– Det skulle kännas overkligt om vi skulle lyckas att vinna, säger Jimmi.
Annons
För drygt tre veckor sedan satte sig Fornabodas största travtränare Jimmi Ehlers i sin hästbuss och tog resan till sin tidigare hemmabana, Charlottenlund i Danmark. Med sig hade han stallets tvååring Kozmo Simoni, som selades ut i ett uttagningslopp till landets klassiska uppfödningslöpning. En uttagning som Fornabodaekipaget segrade i, hur enkelt som helst.
På söndag är det dags för den stora finalen. Finalloppet har körts sedan 1896 och är därmed ett av världens äldsta lopp. Med en första prissumma på 327 000 danska kronor (i dagsläget beräknat till ca 516 136 svenska kronor), så skulle det vara stort för Fornabodatränaren att passera mållinjen som vinnare.
– Det skulle kännas overkligt om vi skulle lyckas att vinna, det skulle bli en stor dag i mitt liv kan jag säga. Att vinna ett av de största klassiska loppen skulle nog vara min största framgång i karriären. Jag köpte en dansk häst och den är med i finalen, det är inte dåligt. Det är inte så att jag har kunnat välja mellan tjugo hästar, istället har jag hittat rätt med den jag har, säger Jimmi Ehlers som är nöjd med stallets tvååring som har hunnit med fyra lopp under året.
Kozmo Simoni kvalade på Fornaboda under nationaldagen. Mycket har hänt efter kvalloppet och på söndag gör tvååringen sitt stora eldprov. Arkivfoto: Timmy Lundegård.
– Vi kände att det fanns bra fart i honom redan när jag och min dåvarande skötare körde in honom. Sedan är han ganska liten, så han har ändå varit tidig i utvecklingen. Han har varit väldigt okoncentrerad inför den första starten på Fornaboda i somras, men jag tycker att han har gått mycket framåt i de sista starterna.
Efter en rejäl seger i uttagningsloppet för drygt tre veckor sedan, så blev Jimmi först till att välja spår till finalen. Valet föll på ett tredje spår bakom bilen, samtidigt som loppets obesegrade favorit lockades till spåret invändigt.
– De invändiga spåren är inte lika bra på Charlottenlund, där är det bättre att ha ett spår längre ut. Min förhoppning är att ta mig förbi favoriten direkt från start och därifrån hålla den utvändigt om mig. Som jag ser det så är det tre-fyra hästar som kan vinna det här och jag har en utav dem. Vi ska ändå slå en häst som aldrig har förlorat. Det blir inte lätt men jag känner ändå att jag inte vill byta häst med någon av de andra i fältet.
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Svenska Futsalligan gjorde sitt första besök någonsin till Lindesberg under lördagen. Fjolårssäsongens slutspelstvåa, Svärtinge, gick segrande ur striden mot IFK Lindesberg. Foto: Hasse Persson
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...