Jimmie Åkesson till Lindesberg – som musiker: ”Riktigt häftigt”
SD-ledaren Jimmie Åkesson kommer till Lindesberg i vår – men inte i egenskap som politiker. Vid sidan av politiken ägnar han sig bland annat åt att spela musik – och då gärna med det egna bandet Bedårande Barn som han bildade 2015 tillsammans med vännen Marcus Öhrn. Nu är bandet klara för en konsert i Lindesberg.
Bakom eventet finner man Karzan Kader, som till vardags driver restaurangen Mama Rosa i Lindesberg. Han är nu eld och lågor inför vårens begivenheter.
– Det här kommer att bli riktigt häftigt, jag ser verkligen fram emot detta, berättar han.
Karzan Kader. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman
Karzan berättar vidare att det inte enbart handlar om en konsert utan en helkväll mellan timmarna 17.00-01.00 där såväl mat som musik och underhållning står på menyn. Just därför är det också mycket begränsat antal platser.
– Det här kommer arrangeras i Lindeskolans aula och därför blir det begränsat till 170 sittplatser. Jag tror att det blir slutsålt ganska fort, säger han.
Eventet är bokat att hållas lördag 22 mars 2025. Mer information finns på Mama Rosas facebooksida.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...