Flugparken är en trist plats – inte bara i jämförelse med hur det såg ut där förr. Därför startar vi idag en kampanj i syfte att samla in pengar som oavkortat skall gå till att göra Flugparken till en oas igen. Och redan nu har 4575 kr donerats. Tänka sig!
Igår kunde vi berätta att Flugparken torde vara en lämplig plats för allmänheten och näringslivet att sätta sin egen prägel på. Detta enligt ett uttalande av kommunalrådet Anders Larsson med anledning av att kommunen inte har några medel att ta till.
Sent igår eftermiddag hade LindeNytt och Joakim Wessman på Advokatfirma Masada AB ett antal samtal över telefon för att starta en insamling i syfte att göra Flugparken mycket vackrare än idag. Redan på eftermiddagen öppnades därmed ett konto på Bergslagens Sparbank för kampanjen ”Renovera Flugparken”, som nu kommer att pågå fram till den 14:e maj. Kampanjen riktar sig till alla som önskar och kan bidra med en slant. Varje liten krona är viktig.
4575 kr redan nu!
De första bidragen är redan lagda och med detta hoppas vi naturligtvis att fler företag och privatpersoner hjälper till att ”rädda” Flugparken.
Undertecknad, Fredrik Norman, ger som privatperson 500 kr. LindeNytts ägare, LantbruksNet, ger 500 kr. LindeNytts ansvarige utgivare, Hans Falck, ger som privatperson 300 kr. Advokatfirma Masada AB ger 500 kr. Joakim Wessman (Masada AB) ger som privatperson 500 kr. Carl Wessman (11 år) ger som privatperson 25 kr, Hugo Wessman (14 år) ger som privatperson 50 kr. Kommunalrådet Anders Larsson ger som privatperson 300 kr. Mattias Eriksson (Euronics) ger som privatperson 700 kr. Brita Falck 200 kr. Egeryds Service AB ger 1000 kr. Redan från start finns alltså 4575 kr på kontot.
Följ kampanjen hos oss
Ansvariga för kontot är Joakim Wessman och Hans Falck. LindeNytt kommer mer eller mindre dagligen följa upp hur insamlingen utvecklas för att ni läsare, invånare, bidragsgivare, gnällspikar och eldsjälar skall kunna följa projektet. Vartenda öre kommer oavkortat omvandlas till konkreta inslag i parken. Här finns alltså inga administrativa avgifter som sväljer hälften av vad som skänks. Flugparken skall bli Folkets park – med hjälp av folkets egna medel.
Samtliga bidragsgivare kommer att publiceras med namn på LindeNytt, förutsatt att de själva önskar så. Vill man bidra helt anonymt bör man ange detta i samband med insättning – alt. kontakta LindeNytts redaktion.
Bankgironummer: 404-4723. Märk med ”Renovera Flugparken”
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.