Flugparken är en trist plats – inte bara i jämförelse med hur det såg ut där förr. Därför startar vi idag en kampanj i syfte att samla in pengar som oavkortat skall gå till att göra Flugparken till en oas igen. Och redan nu har 4575 kr donerats. Tänka sig!
Igår kunde vi berätta att Flugparken torde vara en lämplig plats för allmänheten och näringslivet att sätta sin egen prägel på. Detta enligt ett uttalande av kommunalrådet Anders Larsson med anledning av att kommunen inte har några medel att ta till.
Sent igår eftermiddag hade LindeNytt och Joakim Wessman på Advokatfirma Masada AB ett antal samtal över telefon för att starta en insamling i syfte att göra Flugparken mycket vackrare än idag. Redan på eftermiddagen öppnades därmed ett konto på Bergslagens Sparbank för kampanjen ”Renovera Flugparken”, som nu kommer att pågå fram till den 14:e maj. Kampanjen riktar sig till alla som önskar och kan bidra med en slant. Varje liten krona är viktig.
4575 kr redan nu!
De första bidragen är redan lagda och med detta hoppas vi naturligtvis att fler företag och privatpersoner hjälper till att ”rädda” Flugparken.
Undertecknad, Fredrik Norman, ger som privatperson 500 kr. LindeNytts ägare, LantbruksNet, ger 500 kr. LindeNytts ansvarige utgivare, Hans Falck, ger som privatperson 300 kr. Advokatfirma Masada AB ger 500 kr. Joakim Wessman (Masada AB) ger som privatperson 500 kr. Carl Wessman (11 år) ger som privatperson 25 kr, Hugo Wessman (14 år) ger som privatperson 50 kr. Kommunalrådet Anders Larsson ger som privatperson 300 kr. Mattias Eriksson (Euronics) ger som privatperson 700 kr. Brita Falck 200 kr. Egeryds Service AB ger 1000 kr. Redan från start finns alltså 4575 kr på kontot.
Följ kampanjen hos oss
Ansvariga för kontot är Joakim Wessman och Hans Falck. LindeNytt kommer mer eller mindre dagligen följa upp hur insamlingen utvecklas för att ni läsare, invånare, bidragsgivare, gnällspikar och eldsjälar skall kunna följa projektet. Vartenda öre kommer oavkortat omvandlas till konkreta inslag i parken. Här finns alltså inga administrativa avgifter som sväljer hälften av vad som skänks. Flugparken skall bli Folkets park – med hjälp av folkets egna medel.
Samtliga bidragsgivare kommer att publiceras med namn på LindeNytt, förutsatt att de själva önskar så. Vill man bidra helt anonymt bör man ange detta i samband med insättning – alt. kontakta LindeNytts redaktion.
Bankgironummer: 404-4723. Märk med ”Renovera Flugparken”
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.