Både Lindlövens IF och Lindesberg Volley tog fullpoängare i respektive match i helgen. Bägge klubbar spelade dessutom bortamatcher och det ger ju inte direkt en mindre segersötma i eftersmaken.
På pappret var Lindlöven ett urholkat lag med sämre förutsättningar. På pappret, alltså. Laget saknade nämligen sex spelare inför bortamatchen mot Tierp pga skador och sjukdom. Dock var det Löven som stormade på och fick utdelning genom målskyttarna Peter Bodin och Johan Persson. Efter första perioden stod det 1-2 till bortalaget Löven, en ledning man drygade ut till 1-3 i andra perioden. Tierp var dock inte slaget med det. I sista perioden utjämnade de till 3-3 med två snabba mål. Med fyra minuter kvar av ordinarie matchtid, gjorde Johan Persson lyckan kort för Tierp när han skickade in 3-4-målet, ett resultat som också stod sig matchen ut.
Detta innebär att Lindlöven har säkrat fortsatt spel i Division 1 och har samtidigt en liten chans att få en plats i play off-spelet.
Fullpoängare blev det också för Lindesbergs volleybolltjejer i Elitserien i helgen. Lindesberg spelade borta mot Sollentuna och kopplade greppet om matchen redan i första set. Sollentuna fick endast ett set med sig i matchen som alltså slutade 1-3 (18-25, 22-25, 25-20, 21-25).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.