Både Lindlövens IF och Lindesberg Volley tog fullpoängare i respektive match i helgen. Bägge klubbar spelade dessutom bortamatcher och det ger ju inte direkt en mindre segersötma i eftersmaken.
På pappret var Lindlöven ett urholkat lag med sämre förutsättningar. På pappret, alltså. Laget saknade nämligen sex spelare inför bortamatchen mot Tierp pga skador och sjukdom. Dock var det Löven som stormade på och fick utdelning genom målskyttarna Peter Bodin och Johan Persson. Efter första perioden stod det 1-2 till bortalaget Löven, en ledning man drygade ut till 1-3 i andra perioden. Tierp var dock inte slaget med det. I sista perioden utjämnade de till 3-3 med två snabba mål. Med fyra minuter kvar av ordinarie matchtid, gjorde Johan Persson lyckan kort för Tierp när han skickade in 3-4-målet, ett resultat som också stod sig matchen ut.
Detta innebär att Lindlöven har säkrat fortsatt spel i Division 1 och har samtidigt en liten chans att få en plats i play off-spelet.
Fullpoängare blev det också för Lindesbergs volleybolltjejer i Elitserien i helgen. Lindesberg spelade borta mot Sollentuna och kopplade greppet om matchen redan i första set. Sollentuna fick endast ett set med sig i matchen som alltså slutade 1-3 (18-25, 22-25, 25-20, 21-25).
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.