På Kungsgatan har ett tempel öppnats för den som uppskattar ett varmt och härligt bad nu när vintern är här. Butiken, som nästan helt och hållet inriktar sig på ”må-bra-produkter” för badrummet, öppnades förra helgen av Johan Harjamäki.
-Man kan faktiskt göra sig ett eget litet spa med enkla medel, säger Johan och visar oss runt i den lilla butiken vars lite ovanliga namn lyder ”Botiq Badrummet med extra krydda”.
Större delen av butiken fylls med kroppsvårdsprodukter av olika slag, t ex olika sorters tvålar, badsalter med mera. Men den extra kryddan som nämns i butikens fullständiga namn har också fått en egen avdelning. Butiken inriktar sig ju på att må bra, och vem gör inte det av god mat?
-Vi har lite olika kryddblandningar och olika sorters salt för både kött och fisk. Kryddorna är lite roliga eftersom den prydliga flaskan även fungerar som en kvarn, så det passar ju bra att ge bort som present också, säger Johan.
Värnar om djuren
Alla produkter i butiken är franska och Johans ambition är att sälja produkter av bra kvalitet som ej framtagits genom djurtester.
-Jag tror det är viktigt, många bryr sig faktiskt om vad det är för saker de köper, om de har testats på djur osv. För den gruppen människor hoppas jag min butik ska vara en hjälp att finna just de produkter de söker, säger han.
Halvtrög inledning
Trots att butiken slog upp dörrarna på andra advent, mitt i den så kallade julhandeln, så har inte så väldigt många hittat dit ännu.
-Man trodde ju att det skulle vimla av folk ute på Kungsgatan i söndags, men det var som vilken dag som helst. Märkligt, konstaterar Johan.
*Botiq Badrummet med extra krydda är belägen på Kungsgatan 29, vägg i vägg med Kärnhuset.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.