På Kungsgatan har ett tempel öppnats för den som uppskattar ett varmt och härligt bad nu när vintern är här. Butiken, som nästan helt och hållet inriktar sig på ”må-bra-produkter” för badrummet, öppnades förra helgen av Johan Harjamäki.
-Man kan faktiskt göra sig ett eget litet spa med enkla medel, säger Johan och visar oss runt i den lilla butiken vars lite ovanliga namn lyder ”Botiq Badrummet med extra krydda”.
Större delen av butiken fylls med kroppsvårdsprodukter av olika slag, t ex olika sorters tvålar, badsalter med mera. Men den extra kryddan som nämns i butikens fullständiga namn har också fått en egen avdelning. Butiken inriktar sig ju på att må bra, och vem gör inte det av god mat?
-Vi har lite olika kryddblandningar och olika sorters salt för både kött och fisk. Kryddorna är lite roliga eftersom den prydliga flaskan även fungerar som en kvarn, så det passar ju bra att ge bort som present också, säger Johan.
Värnar om djuren
Alla produkter i butiken är franska och Johans ambition är att sälja produkter av bra kvalitet som ej framtagits genom djurtester.
-Jag tror det är viktigt, många bryr sig faktiskt om vad det är för saker de köper, om de har testats på djur osv. För den gruppen människor hoppas jag min butik ska vara en hjälp att finna just de produkter de söker, säger han.
Halvtrög inledning
Trots att butiken slog upp dörrarna på andra advent, mitt i den så kallade julhandeln, så har inte så väldigt många hittat dit ännu.
-Man trodde ju att det skulle vimla av folk ute på Kungsgatan i söndags, men det var som vilken dag som helst. Märkligt, konstaterar Johan.
*Botiq Badrummet med extra krydda är belägen på Kungsgatan 29, vägg i vägg med Kärnhuset.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.