På Kungsgatan har ett tempel öppnats för den som uppskattar ett varmt och härligt bad nu när vintern är här. Butiken, som nästan helt och hållet inriktar sig på ”må-bra-produkter” för badrummet, öppnades förra helgen av Johan Harjamäki.
-Man kan faktiskt göra sig ett eget litet spa med enkla medel, säger Johan och visar oss runt i den lilla butiken vars lite ovanliga namn lyder ”Botiq Badrummet med extra krydda”.
Större delen av butiken fylls med kroppsvårdsprodukter av olika slag, t ex olika sorters tvålar, badsalter med mera. Men den extra kryddan som nämns i butikens fullständiga namn har också fått en egen avdelning. Butiken inriktar sig ju på att må bra, och vem gör inte det av god mat?
-Vi har lite olika kryddblandningar och olika sorters salt för både kött och fisk. Kryddorna är lite roliga eftersom den prydliga flaskan även fungerar som en kvarn, så det passar ju bra att ge bort som present också, säger Johan.
Värnar om djuren
Alla produkter i butiken är franska och Johans ambition är att sälja produkter av bra kvalitet som ej framtagits genom djurtester.
-Jag tror det är viktigt, många bryr sig faktiskt om vad det är för saker de köper, om de har testats på djur osv. För den gruppen människor hoppas jag min butik ska vara en hjälp att finna just de produkter de söker, säger han.
Halvtrög inledning
Trots att butiken slog upp dörrarna på andra advent, mitt i den så kallade julhandeln, så har inte så väldigt många hittat dit ännu.
-Man trodde ju att det skulle vimla av folk ute på Kungsgatan i söndags, men det var som vilken dag som helst. Märkligt, konstaterar Johan.
*Botiq Badrummet med extra krydda är belägen på Kungsgatan 29, vägg i vägg med Kärnhuset.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi står det bara en skylt vid sidan av vägen. Detta kan ses som rimligt om man utgår från att all trafik i Vedevåg går mot Lindesberg då Regionen brukar prioritera busskurer för hållplatser där många väntar på morgonen samtidigt som avhoppstationer endast behöver en skylt.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel då mitt intresse för just småfåglar har blivit större med tiden. Tidigare har jag mest fokuserat på rovfåglar, men det är väldigt kul att släppa in de små fåglarna då de är så många. Alla fåglar har sin charm och är fina på sitt vis. Bilderna som jag visar denna vecka är tagna i Nora med omnejd.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.