På Kungsgatan har ett tempel öppnats för den som uppskattar ett varmt och härligt bad nu när vintern är här. Butiken, som nästan helt och hållet inriktar sig på ”må-bra-produkter” för badrummet, öppnades förra helgen av Johan Harjamäki.
-Man kan faktiskt göra sig ett eget litet spa med enkla medel, säger Johan och visar oss runt i den lilla butiken vars lite ovanliga namn lyder ”Botiq Badrummet med extra krydda”.
Större delen av butiken fylls med kroppsvårdsprodukter av olika slag, t ex olika sorters tvålar, badsalter med mera. Men den extra kryddan som nämns i butikens fullständiga namn har också fått en egen avdelning. Butiken inriktar sig ju på att må bra, och vem gör inte det av god mat?
-Vi har lite olika kryddblandningar och olika sorters salt för både kött och fisk. Kryddorna är lite roliga eftersom den prydliga flaskan även fungerar som en kvarn, så det passar ju bra att ge bort som present också, säger Johan.
Värnar om djuren
Alla produkter i butiken är franska och Johans ambition är att sälja produkter av bra kvalitet som ej framtagits genom djurtester.
-Jag tror det är viktigt, många bryr sig faktiskt om vad det är för saker de köper, om de har testats på djur osv. För den gruppen människor hoppas jag min butik ska vara en hjälp att finna just de produkter de söker, säger han.
Halvtrög inledning
Trots att butiken slog upp dörrarna på andra advent, mitt i den så kallade julhandeln, så har inte så väldigt många hittat dit ännu.
-Man trodde ju att det skulle vimla av folk ute på Kungsgatan i söndags, men det var som vilken dag som helst. Märkligt, konstaterar Johan.
*Botiq Badrummet med extra krydda är belägen på Kungsgatan 29, vägg i vägg med Kärnhuset.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.