Johnny Johansson från Lindesberg varvar ner efter en hektisk helg i Sydnärkeskogarna. I helgen genomfördes nämligen den fjärde av sju deltävlingar i 2007 års upplaga av Rally-SM. Och precis som vanligt blev det en buckla – i handen.
Med en halvminuts marginal kammade Mats Jonsson och Johnny Johansson hem Rejme-knixen, den fjärde SM-deltävlingen, en överlägsen seger i vanlig ordning, alltså. Att rally-duon vinner ännu en SM-deltävling känns inte längre som en ”nyhet”, det är ju lika säkert som regn på midsommarafton.
Det är väl ändå när/om/ifall ni kommer tvåa som det är ett scoop, frågar vi Johnny med glimten i ögat.
Han skrattar en stund och erkänner sedan att det har blivit ”ett antal segrar” genom åren. Men Johnny är allt annat än en skrytmåns och därför kontrar han med att berätta om just ett ”scoop”. I årets första deltävling slutade teamet nämligen just… tvåa. Men redan i den andra deltävlingen så var det ordning och reda igen. Efter helgens seger har Mats och Johnny tagit tre raka och leder Rally-SM ganska överlägset med 42 poäng, 11 poäng före tvåan Johan Rudengren.
-Ja, det har gått mycket bra i år, så här långt. Det har egentligen inte varit några som helst problem under resans gång, förklarar Johnny och minns tillbaka på fjolårets dystra stunder. Då strulade deras nya bil gång på gång.
-Men nu kör vi med den gamla igen, poängterar han.
Rejme-knixens mest dramatiska inslag inträffade inte ute på rallyvägarna utan inne vid målgången, efter själva tävlingen. En stor målställning föll omkull i blåsten och landade på en av rallyts deltagande bilar.
-Det var riktigt otäckt, det lät som om ett stort hus rasade ihop. Tur i oturen stod ingen människa i vägen för ställningen, säger Johnny.
Bilen som träffades av ställningen fick några rejäla bucklor i plåten, men för övrigt slutade dramatiken förhållandevis väl.
Nästa deltävling i Rally-SM går av stapeln 7 september och slagfältet för detta är Mantorp. Inför denna tävling peppar Johnny sig själv med – att se på handboll.
-Ja, vi tänkte åka iväg och titta på LIF Lindesberg, man behöver koppla av ibland, säger han och skrattar.
En utvilad kartläsare bredvid en dagsformstark Mats Jonsson lär alltså inte bjuda på några ”scoop” efter striderna i Mantorp. Eller…?
På bilden: Team Jonsson
Från vänster: Johnny Johansson (Lindesberg), Kent Pettersson, Urban Andersson, Hans-Göran Karlsson (Lindesberg), Mats Jonsson.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.