Johnny Johansson från Lindesberg varvar ner efter en hektisk helg i Sydnärkeskogarna. I helgen genomfördes nämligen den fjärde av sju deltävlingar i 2007 års upplaga av Rally-SM. Och precis som vanligt blev det en buckla – i handen.
Med en halvminuts marginal kammade Mats Jonsson och Johnny Johansson hem Rejme-knixen, den fjärde SM-deltävlingen, en överlägsen seger i vanlig ordning, alltså. Att rally-duon vinner ännu en SM-deltävling känns inte längre som en ”nyhet”, det är ju lika säkert som regn på midsommarafton.
Det är väl ändå när/om/ifall ni kommer tvåa som det är ett scoop, frågar vi Johnny med glimten i ögat.
Han skrattar en stund och erkänner sedan att det har blivit ”ett antal segrar” genom åren. Men Johnny är allt annat än en skrytmåns och därför kontrar han med att berätta om just ett ”scoop”. I årets första deltävling slutade teamet nämligen just… tvåa. Men redan i den andra deltävlingen så var det ordning och reda igen. Efter helgens seger har Mats och Johnny tagit tre raka och leder Rally-SM ganska överlägset med 42 poäng, 11 poäng före tvåan Johan Rudengren.
-Ja, det har gått mycket bra i år, så här långt. Det har egentligen inte varit några som helst problem under resans gång, förklarar Johnny och minns tillbaka på fjolårets dystra stunder. Då strulade deras nya bil gång på gång.
-Men nu kör vi med den gamla igen, poängterar han.
Rejme-knixens mest dramatiska inslag inträffade inte ute på rallyvägarna utan inne vid målgången, efter själva tävlingen. En stor målställning föll omkull i blåsten och landade på en av rallyts deltagande bilar.
-Det var riktigt otäckt, det lät som om ett stort hus rasade ihop. Tur i oturen stod ingen människa i vägen för ställningen, säger Johnny.
Bilen som träffades av ställningen fick några rejäla bucklor i plåten, men för övrigt slutade dramatiken förhållandevis väl.
Nästa deltävling i Rally-SM går av stapeln 7 september och slagfältet för detta är Mantorp. Inför denna tävling peppar Johnny sig själv med – att se på handboll.
-Ja, vi tänkte åka iväg och titta på LIF Lindesberg, man behöver koppla av ibland, säger han och skrattar.
En utvilad kartläsare bredvid en dagsformstark Mats Jonsson lär alltså inte bjuda på några ”scoop” efter striderna i Mantorp. Eller…?
På bilden: Team Jonsson
Från vänster: Johnny Johansson (Lindesberg), Kent Pettersson, Urban Andersson, Hans-Göran Karlsson (Lindesberg), Mats Jonsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.