Johnny Johansson från Lindesberg varvar ner efter en hektisk helg i Sydnärkeskogarna. I helgen genomfördes nämligen den fjärde av sju deltävlingar i 2007 års upplaga av Rally-SM. Och precis som vanligt blev det en buckla – i handen.
Med en halvminuts marginal kammade Mats Jonsson och Johnny Johansson hem Rejme-knixen, den fjärde SM-deltävlingen, en överlägsen seger i vanlig ordning, alltså. Att rally-duon vinner ännu en SM-deltävling känns inte längre som en ”nyhet”, det är ju lika säkert som regn på midsommarafton.
Det är väl ändå när/om/ifall ni kommer tvåa som det är ett scoop, frågar vi Johnny med glimten i ögat.
Han skrattar en stund och erkänner sedan att det har blivit ”ett antal segrar” genom åren. Men Johnny är allt annat än en skrytmåns och därför kontrar han med att berätta om just ett ”scoop”. I årets första deltävling slutade teamet nämligen just… tvåa. Men redan i den andra deltävlingen så var det ordning och reda igen. Efter helgens seger har Mats och Johnny tagit tre raka och leder Rally-SM ganska överlägset med 42 poäng, 11 poäng före tvåan Johan Rudengren.
-Ja, det har gått mycket bra i år, så här långt. Det har egentligen inte varit några som helst problem under resans gång, förklarar Johnny och minns tillbaka på fjolårets dystra stunder. Då strulade deras nya bil gång på gång.
-Men nu kör vi med den gamla igen, poängterar han.
Rejme-knixens mest dramatiska inslag inträffade inte ute på rallyvägarna utan inne vid målgången, efter själva tävlingen. En stor målställning föll omkull i blåsten och landade på en av rallyts deltagande bilar.
-Det var riktigt otäckt, det lät som om ett stort hus rasade ihop. Tur i oturen stod ingen människa i vägen för ställningen, säger Johnny.
Bilen som träffades av ställningen fick några rejäla bucklor i plåten, men för övrigt slutade dramatiken förhållandevis väl.
Nästa deltävling i Rally-SM går av stapeln 7 september och slagfältet för detta är Mantorp. Inför denna tävling peppar Johnny sig själv med – att se på handboll.
-Ja, vi tänkte åka iväg och titta på LIF Lindesberg, man behöver koppla av ibland, säger han och skrattar.
En utvilad kartläsare bredvid en dagsformstark Mats Jonsson lär alltså inte bjuda på några ”scoop” efter striderna i Mantorp. Eller…?
På bilden: Team Jonsson
Från vänster: Johnny Johansson (Lindesberg), Kent Pettersson, Urban Andersson, Hans-Göran Karlsson (Lindesberg), Mats Jonsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.