Johnny Johansson från Lindesberg varvar ner efter en hektisk helg i Sydnärkeskogarna. I helgen genomfördes nämligen den fjärde av sju deltävlingar i 2007 års upplaga av Rally-SM. Och precis som vanligt blev det en buckla – i handen.
Med en halvminuts marginal kammade Mats Jonsson och Johnny Johansson hem Rejme-knixen, den fjärde SM-deltävlingen, en överlägsen seger i vanlig ordning, alltså. Att rally-duon vinner ännu en SM-deltävling känns inte längre som en ”nyhet”, det är ju lika säkert som regn på midsommarafton.
Det är väl ändå när/om/ifall ni kommer tvåa som det är ett scoop, frågar vi Johnny med glimten i ögat.
Han skrattar en stund och erkänner sedan att det har blivit ”ett antal segrar” genom åren. Men Johnny är allt annat än en skrytmåns och därför kontrar han med att berätta om just ett ”scoop”. I årets första deltävling slutade teamet nämligen just… tvåa. Men redan i den andra deltävlingen så var det ordning och reda igen. Efter helgens seger har Mats och Johnny tagit tre raka och leder Rally-SM ganska överlägset med 42 poäng, 11 poäng före tvåan Johan Rudengren.
-Ja, det har gått mycket bra i år, så här långt. Det har egentligen inte varit några som helst problem under resans gång, förklarar Johnny och minns tillbaka på fjolårets dystra stunder. Då strulade deras nya bil gång på gång.
-Men nu kör vi med den gamla igen, poängterar han.
Rejme-knixens mest dramatiska inslag inträffade inte ute på rallyvägarna utan inne vid målgången, efter själva tävlingen. En stor målställning föll omkull i blåsten och landade på en av rallyts deltagande bilar.
-Det var riktigt otäckt, det lät som om ett stort hus rasade ihop. Tur i oturen stod ingen människa i vägen för ställningen, säger Johnny.
Bilen som träffades av ställningen fick några rejäla bucklor i plåten, men för övrigt slutade dramatiken förhållandevis väl.
Nästa deltävling i Rally-SM går av stapeln 7 september och slagfältet för detta är Mantorp. Inför denna tävling peppar Johnny sig själv med – att se på handboll.
-Ja, vi tänkte åka iväg och titta på LIF Lindesberg, man behöver koppla av ibland, säger han och skrattar.
En utvilad kartläsare bredvid en dagsformstark Mats Jonsson lär alltså inte bjuda på några ”scoop” efter striderna i Mantorp. Eller…?
På bilden: Team Jonsson
Från vänster: Johnny Johansson (Lindesberg), Kent Pettersson, Urban Andersson, Hans-Göran Karlsson (Lindesberg), Mats Jonsson.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.