Johnny Johansson från Lindesberg varvar ner efter en hektisk helg i Sydnärkeskogarna. I helgen genomfördes nämligen den fjärde av sju deltävlingar i 2007 års upplaga av Rally-SM. Och precis som vanligt blev det en buckla – i handen.
Med en halvminuts marginal kammade Mats Jonsson och Johnny Johansson hem Rejme-knixen, den fjärde SM-deltävlingen, en överlägsen seger i vanlig ordning, alltså. Att rally-duon vinner ännu en SM-deltävling känns inte längre som en ”nyhet”, det är ju lika säkert som regn på midsommarafton.
Det är väl ändå när/om/ifall ni kommer tvåa som det är ett scoop, frågar vi Johnny med glimten i ögat.
Han skrattar en stund och erkänner sedan att det har blivit ”ett antal segrar” genom åren. Men Johnny är allt annat än en skrytmåns och därför kontrar han med att berätta om just ett ”scoop”. I årets första deltävling slutade teamet nämligen just… tvåa. Men redan i den andra deltävlingen så var det ordning och reda igen. Efter helgens seger har Mats och Johnny tagit tre raka och leder Rally-SM ganska överlägset med 42 poäng, 11 poäng före tvåan Johan Rudengren.
-Ja, det har gått mycket bra i år, så här långt. Det har egentligen inte varit några som helst problem under resans gång, förklarar Johnny och minns tillbaka på fjolårets dystra stunder. Då strulade deras nya bil gång på gång.
-Men nu kör vi med den gamla igen, poängterar han.
Rejme-knixens mest dramatiska inslag inträffade inte ute på rallyvägarna utan inne vid målgången, efter själva tävlingen. En stor målställning föll omkull i blåsten och landade på en av rallyts deltagande bilar.
-Det var riktigt otäckt, det lät som om ett stort hus rasade ihop. Tur i oturen stod ingen människa i vägen för ställningen, säger Johnny.
Bilen som träffades av ställningen fick några rejäla bucklor i plåten, men för övrigt slutade dramatiken förhållandevis väl.
Nästa deltävling i Rally-SM går av stapeln 7 september och slagfältet för detta är Mantorp. Inför denna tävling peppar Johnny sig själv med – att se på handboll.
-Ja, vi tänkte åka iväg och titta på LIF Lindesberg, man behöver koppla av ibland, säger han och skrattar.
En utvilad kartläsare bredvid en dagsformstark Mats Jonsson lär alltså inte bjuda på några ”scoop” efter striderna i Mantorp. Eller…?
På bilden: Team Jonsson
Från vänster: Johnny Johansson (Lindesberg), Kent Pettersson, Urban Andersson, Hans-Göran Karlsson (Lindesberg), Mats Jonsson.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?