Fem mål gjordes på Lindlövens räkning vilket räckte till seger på hemmaisen. Foto: Hasse Persson
Jonsson poänghjälte efter förlängningsseger
Lindlövens årliga publikdragare Enkronasmatchen blev ännu en gång en lyckad tillställning. Matchmässigt så såg det länge ut som att det skulle bli förlust för hemmalaget, som låg under inom den tredje periodens slutminuter. Kvitteringen kom där hemmalagets poänghjälte Isak Jonsson, som varit involverad i samtliga av Lindlövens fem mål, säkrade segern i ett förlängningsspel.
Med fri entré till fredagens match inom HockeyEttan så samlades över 600 personer i Lindehov när Surahammar gästade Lindlöven på isen. Trots nya regler gällande medtagande av väskor verkar allt gått bra till, trots att publiksiffran höll sig större än vanligt.
Från läktaren skulle publiken dessutom tjäna stort på den fria entrén. Redan i den första perioden bjöds det på rejäla målskördar, där hemmalaget inledde starkast. Tobias Sjökvist och Isak Jonsson hjälpte varandra till varsitt mål och rivstartade med 2-0 efter matchens första fyra minuter.
Trots en reducering kunde Lindlövens inlånade och välbekanta spelare, Jesper Broeng, sätta dit hemmalagets tredje mål. Surahammar reducerade kvickt i periodens slutminuter och fick även till en kvittering innan matchens första avblåsning.
Lindlövens tidigare spelare, Jesper Broeng, lånades in till hemmatruppen under fredagens match. Foto: Hasse Persson
Efter en målrik period med minimala utvisningar, så tog matchen en vändning inom de nästkommande tjugo minuterna. Utvisningsbåset fick flera besök under perioden, där det istället blev stelt i målburarna även om skotten höll sig till ett högt antal. Med halva perioden avklarad så fick Surahammar övertag om ledningen, efter ett mål i powerplay.
Bortalaget bytte målvakt inför den tredje perioden, vilket såg ut att vara segeravgörande när slutminuterna närmade sig. Med två återstående minuter fick Lindlöven ta chansen med att spela utan målvakt, vilket gav Isak Jonsson en kvitteringsmöjlighet i sista spelminuten. Skottet kom och så även målet som tvingade till sig säsongens första förlängningsspel för Lindlövens del.
Surahammar hade med sig en egen hejarklack på läktaren. Foto: Hasse Persson
Redan innan förlängningsspelet så var Isak Jonsson hemmalagets matchhjälte. Vid samtliga fyra målen har forwarden varit involverad som målgörare eller assist och därmed innan avgörandet blivit Lindlövens storspelare. Detta gjorde matchens sista mål ännu mer välförtjänt när poänghjälten avgjorde matchen för egen maskin i förlängningsspelet med 5-4.
Halva serien är nu avklarad där Lindlöven ligger bra till som trea i tabellen. Nu väntar en veckas vila innan HockeyEttans andra seriehalva väntar med ett besök hos välbekanta Borlänge HF.
Resultat Lindlöven-Surahammars IF
Slutresultat: 5-4 (3-3, 0-1, 1-0, 1-0) Skott: 51-31 (16-11, 13-13, 18-5, 4-2) Publik: 615 personer
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Bildspecial: Vinterspår 2026
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 ...
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...