Fem mål gjordes på Lindlövens räkning vilket räckte till seger på hemmaisen. Foto: Hasse Persson
Jonsson poänghjälte efter förlängningsseger
Lindlövens årliga publikdragare Enkronasmatchen blev ännu en gång en lyckad tillställning. Matchmässigt så såg det länge ut som att det skulle bli förlust för hemmalaget, som låg under inom den tredje periodens slutminuter. Kvitteringen kom där hemmalagets poänghjälte Isak Jonsson, som varit involverad i samtliga av Lindlövens fem mål, säkrade segern i ett förlängningsspel.
Med fri entré till fredagens match inom HockeyEttan så samlades över 600 personer i Lindehov när Surahammar gästade Lindlöven på isen. Trots nya regler gällande medtagande av väskor verkar allt gått bra till, trots att publiksiffran höll sig större än vanligt.
Från läktaren skulle publiken dessutom tjäna stort på den fria entrén. Redan i den första perioden bjöds det på rejäla målskördar, där hemmalaget inledde starkast. Tobias Sjökvist och Isak Jonsson hjälpte varandra till varsitt mål och rivstartade med 2-0 efter matchens första fyra minuter.
Trots en reducering kunde Lindlövens inlånade och välbekanta spelare, Jesper Broeng, sätta dit hemmalagets tredje mål. Surahammar reducerade kvickt i periodens slutminuter och fick även till en kvittering innan matchens första avblåsning.
Lindlövens tidigare spelare, Jesper Broeng, lånades in till hemmatruppen under fredagens match. Foto: Hasse Persson
Efter en målrik period med minimala utvisningar, så tog matchen en vändning inom de nästkommande tjugo minuterna. Utvisningsbåset fick flera besök under perioden, där det istället blev stelt i målburarna även om skotten höll sig till ett högt antal. Med halva perioden avklarad så fick Surahammar övertag om ledningen, efter ett mål i powerplay.
Bortalaget bytte målvakt inför den tredje perioden, vilket såg ut att vara segeravgörande när slutminuterna närmade sig. Med två återstående minuter fick Lindlöven ta chansen med att spela utan målvakt, vilket gav Isak Jonsson en kvitteringsmöjlighet i sista spelminuten. Skottet kom och så även målet som tvingade till sig säsongens första förlängningsspel för Lindlövens del.
Surahammar hade med sig en egen hejarklack på läktaren. Foto: Hasse Persson
Redan innan förlängningsspelet så var Isak Jonsson hemmalagets matchhjälte. Vid samtliga fyra målen har forwarden varit involverad som målgörare eller assist och därmed innan avgörandet blivit Lindlövens storspelare. Detta gjorde matchens sista mål ännu mer välförtjänt när poänghjälten avgjorde matchen för egen maskin i förlängningsspelet med 5-4.
Halva serien är nu avklarad där Lindlöven ligger bra till som trea i tabellen. Nu väntar en veckas vila innan HockeyEttans andra seriehalva väntar med ett besök hos välbekanta Borlänge HF.
Resultat Lindlöven-Surahammars IF
Slutresultat: 5-4 (3-3, 0-1, 1-0, 1-0) Skott: 51-31 (16-11, 13-13, 18-5, 4-2) Publik: 615 personer
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Peter Springare representerade Örebropartiet. Foto: Camilla Lagerman
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
LIF Lindesberg går ut hårt efter julledigheterna. Med totalt 75 gjorda mål i matchen står LIF Lindesberg för 42 av dessa. En siffra som är lagets största för säsongen gällande gjorda mål. Foto: Hasse Persson.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30...
Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.