Jörgen ”Hubbas” Andersson är död

Artisten Jörgen ”Hubbas” Andersson har avlidit, endast 40 år gammal.

Jörgen Andersson från Lindesberg, kanske mest känd för sin otroliga röst och förmåga att tolka och efterlikna Elvis Presley, har hittats död i sitt hem.
1992 utsågs Jörgen till Nordisk Elvismästare och så sent som 2000 titulerades han Sveriges Elvis. Han hann med att släppa 21 skivor, den senaste kom hösten 2005
Här, på bilden, uppträder Jörgen ”Hubbas” Andersson på en parkfest i Lindesberg, året var 1999.

Farväl Hubbas
Jörgen ”Hubbas” Andersson var killen som alltid tog sig tid att prata med andra människor. Han beskrivs ofta som den genomsnälle teddybjörnen som man alltid blev glad av att möta ute på stan. Hans bortgång kom naturligtvis därför som ett mycket hårt slag för många idag. Och det är inte bara i Lindesberg som sorgen är stor: Hubbas musik och personlighet är rotad långt utanför Lindesbergs gränser.
Trots framgångarna som följde av den otroliga talang han begåvats med, så förblev han ödmjuk och jordnära hela karriären.
Även om många menade att hans ”Elvisröst” var enorm, så ville han aldrig mäta sig själv med The King – Elvis Presley. Så här sade Jörgen själv: ”Elvis var Elvis, Kungen. Jag är bara Hubbas”.
Idag vet vi att Jörgen Andersson var mycket mer än ”bara Hubbas”.

LindeNytts läsare om artisten och människan ”Hubbas”

”En man med ett stort hjärta som slog för många. Vila i frid HUBBAS.Nu kan du sjunga med Elvis.”

”Vi saknar dig vännen, trodde inte att det skulle hända dig. Tankarna går till dina nära och kära”

”Sorgligt på en så otroligt trevlig o sångbegåvad person. Vila i frid Jörgen.”

”En duktig sångare en fantastisk röst trevlig person som har lämnat detta jordelivet för en himmelsk färd.”

”Det är för jävligt att förlora en som han. Inte bara för oss som tyckte om hans musik. Utan mest familjen som han lämnat.”

“Kunde alltid ställa sig och prata med honom på torget i lindesberg. Skön kille”

“En man med en otroligt stor och stark röst!!
Så synd att detta har skett!!
Såg han sist på Vårruset i Örebro och det blev alltså sista ggn…”

” Mitt första minne av Jörgen var en liten grabb på Norevägen, lite blyg och försiktig.
Tack Hubbas för det du gav.”

”Jag minns Jörgen som en otroligt snäll person. Kände han väl inte så nära, men medans jag hade Lindeträffen (ca 2 år) så var han inne ofta hos mig. Han verkade väldigt snäll i mina ögon. Bad nästan om ursäkt för att han stod längst fram och lirade lite Keno ibland och att det tog lite tid. Det är otroligt sorgligt när något sådant här inträffar. Det är så många som blir berörda av det.
Hoppas han får sjunga lika mycket där uppe och att hans familj kommer över det inträffande.”

”Men lilla hubbas vad har hänt dej. Nu får jag aldrig mera se dej glad ansikte på stan mera. Alltid glad och säger hej med ditt leende mera..
Jag beklagar sorgen till din fina famlij….

”Sköt om dej Jörgen nu i himlen….
Jag hör dej sjung en då i mitt hjärta…..”

”En underbar sångare som alltid gick sin egen väg. Vände etablissemanget ryggen och valde DIY stilen i stället.
Nu får han träffa sin idol och sjunga med honom på andra sidan istället. RIP Jörgen!”

“Hubbas was our next door neighbor when we lived in Lindesberg. We considered him a good friend and we are saddened to hear of his death.”

“Minns Jörgen ”Hubbas” som en varm och snäll och glad. Vi klinkade lite piano ihop och sjöng. En glad människa med en varm röst och varmt hjärta.”

”Jörgen Hubbas Andersson var en av våra bästa vänner samt en helt underbar människa. Han var genom snäll och värnade om andra.
Jag har under ett par år skött Jörgens hemsida samt hans mail och vi stod i kontakt ofta.
Vi sörjer honom väldigt mycket och vi vet att han aldrig slutar sjunga utan nu kan göra det tillsammans med Elvis.”

Publicerad 14 augusti 2006 klockan 11:21

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.

26 december 2025 klockan 22:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

Ett pärlband av marschaller brann längs Strandpromenaden i onsdags kväll. Foto: Fredrik Norman

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.

19 december 2025 klockan 13:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

19 december 2025 klockan 20:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av ...
18 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert ...

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.

15 december 2025 klockan 19:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.

12 december 2025 klockan 18:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträ...
12 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde...
12 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, ...
12 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-28 01:49